banner464

Faili Meçhul Kurbanı Avukat, Mezarı Başında Anıldı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 21 yıl önce faili meçhul cinayete kurban giden Avukat Şevket Epözdemir, mezarı başında anıldı.Dönemin İnsan Hakları Derneği (İHD) Tatvan Şube Başkanı ve aynı zamanda dönemin Demokrasi Partisi (DEP) Tatvan...

Faili Meçhul Kurbanı Avukat, Mezarı Başında Anıldı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 21 yıl önce faili meçhul cinayete kurban giden Avukat Şevket Epözdemir, mezarı başında anıldı.Dönemin İnsan Hakları Derneği (İHD) Tatvan Şube Başkanı ve aynı zamanda dönemin Demokrasi Partisi (DEP) Tatvan...

30 Kasım 2014 Pazar 17:03
57 Okunma
Faili Meçhul Kurbanı Avukat, Mezarı Başında Anıldı
Bitlis’in Tatvan ilçesinde 21 yıl önce faili meçhul cinayete kurban giden Avukat Şevket Epözdemir, mezarı başında anıldı.

Dönemin İnsan Hakları Derneği (İHD) Tatvan Şube Başkanı ve aynı zamanda dönemin Demokrasi Partisi (DEP) Tatvan İlçe Başkanı Avukat Şevket Epözdemir’in Karşıyaka Mahallesi’ndeki mezarını ziyaret eden Bitlis Barosu avukatları, hem meslektaşları için dua etti hem de olayın faillerinin halen hukuk önünde cezalandırılmamış olmasına tepki gösterdiler. Avukatlar adına Epözdemir’in mezarı başında açıklama yapan Bitlis Barosu Başkanı Enis Gül, “Değerli üstadımız Av. Şevket Epözdemir; bundan 21 yıl önce bir hak mücadelesi verirken, en kutsal hakkı olan ‘yaşam hakkı’ elinden alınmıştır. Hâlbuki o, ülkenin en karanlık dönemlerinde büyük bir özveri ile hukuk ve adalet mücadelesi vermiş cesur bir avukattı. Ama ne yazık ki bu çabasına tahammül gösterilememiş, kendisi hunharca katledilmiştir. Bizler, kendisini demokrasi şehidi olarak gördüğümüzü açıkça ve yüreklilikle belirtmek isteriz” dedi.

“OLAYIN FAİLLERİ ÇOK İYİ BİLİNİYOR”

1993 yılının Kasım ayında gerçekleşen cinayetin faillerinin herkes tarafından çok iyi bir şekilde bilindiğine, ancak buna karşın hala sorumluların yargı önüne çıkarılamadığına tepki gösteren Baro Başkanı Enis Gül, “Kayıtlarda faili meçhul olarak geçen bu cinayetin aydınlatılması ve faillerinin yargı önüne çıkarılması, ülkemizde ve özellikle de bölgemizde gerçeklerin ortaya çıkarılması için son derece önemlidir. Elbette bu cinayeti gerçekleştirenler, kendi vicdanlarında mahkûm olmuşlardır. Eminiz ki bu cinayet onların kâbusu olmuştur. Ama biz, tabii ki hak savunucusu avukatlar olarak, meslektaşımızın yakınları olarak bunu yeterli görmüyoruz. Bizler sorumluların yargı önünde hesap verdiği zaman, hem kendimiz hem de ülkemiz adına huzurlu olacağız. Bunu da çok iyi biliyoruz ki, bu hesaplaşma sadece meslektaşımız ile faillerinin hesaplaşması olmayacaktır. Bu hesaplaşma bir devrin hesaplaşması olacaktır. Ülkemiz eğer gerçek bir demokrasi ülkesi olacaksa, bu hayale ancak bu hesaplaşma sonrası kavuşacaktır. Demokratik hukuk devleti ideali bu hesaplaşmayı yapmaya mahkûmdur. Bu yüzden buradan bir kez daha yargıya sesleniyor ve sorumluların bir an önce bulunması için gereken çabanın verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Bitlis Barosu olarak bu cinayetin faillerinin yargı önüne çıkarılması, bu hesaplaşmanın gerçekleşmesi için gerekenleri sonuna kadar yapacaklarını kaydeden Gül, “Aslında ülkemizde karanlık günlerin aydınlığa doğru gittiği, bu hususta bir umudun yeşerdiği bu önemli günlerde, bu hesaplaşmanın da gerçekleşeceğine olan inancımızın arttığını da belirtmek istiyor, meslektaşımızın ailesine sabır ve metanet, kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar