25-26-27 Ağustos tarihinde Karaman Kalesinde yapılacak olan Festival TRT1'de de yayınlanacak.

Türkiye'nin en ünlü Gastronomi uzmanı ve TRT 1 sunucusu olan Turgay Başyayla'nın Moderatörlüğünü yaptığı Festivale Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesine büyük destek veriyor.

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED)in de katılımıyla yapılacak olan Festivalde; Karaman yemeklerinin tanıtımı, Karaman'ın yöresel ürünlerinin tanıtımı, Karaman yemeklerinin yarışması, Karaman enlerine plaket sunumu ve Turgay Başyayla Konseri yapılacak.

 Karaman Kalesinde kurulacak olan Festival alanında; Karaman'ın İlçeleri, Beldeleri ve Köylerinde ki; Yörük, Türkmen, Çerkez, Macır gibi etnik grupların kendilerine özgü yemek ve ürünlerinin tanıtımı ve satışı yapılırken aynı zamanda Karaman esnafı da stant açma fırsatı bulacak.

Karaman Gastronomi ve Turizm Derneği Başkanı Meryem Evcen konu hakkında yaptığı açıklamasında; " Önümüzde ki ay Karaman'da ilk defa yapılacak olan Gastronomi Festivali için çalışmalarımız devam ediyor. Bu bağlamda bizlere desteklerini esirgemeyen; Karaman Valisi Sayın Tuncay Akkoyun'a Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı'ya, Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser ve Osman Sağlam beye ve başından beri derneğimize desteğini esirgemeyen Duru Bulgur Onursal Başkanı İhsan Duru'ya çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Karaman Ekonomisine büyük katkıları olan iş adamlarına ve Sivil toplum Kuruluşlarının Temsilcilerine teşekkür ediyorum. Biz burada Karaman'da ilk defa yapılacak olan bir festivale imza atacağız. Bu Program bugüne kadar yapılmış en büyük tanıtım etkinliğinden biri olacak. Karaman'ın sadece yemekleri değil, Kültürel ve tarihi zenginlikleri tanıtılacaktır. Festival alanında ki stantlarda yer almak isteyen esnaflarımız bizlere @gastrokaramander İnstagram hesabımızdan ulaşabilirler. Biz Festivale Karamanoğlu İbrahim Bey'in @KapımızAçıktırGireneLokmamızHelaldirYiyene sözüyle yola çıktık, vatandaşlarımızın da sosyal medya da bu sloganı kullanmaya davet ediyoruz." dedi.