Bu Kez Mesajını Baba Ocağından Verdi Foto Galeri: Bu Kez Mesajını Baba Ocağından Verdi

Karaman’ın her bölgesi için farklı bir tarım politikası geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Ünüvar, ‘’Karaman; sahip olduğu coğrafi konumundan dolayı Bucakkışla’da yılın ilk eriği yetişirken, Sarıveliler ve Başyayla’da yılın son kirazı yetiştirilebiliyor. Dolayısıyla böylesine zengin bir iklimde, coğrafyamızın özelliklerini bilerek buna yönelik politika arayışındayız’’ dedi.

Tarımla uğraşan Karamanlıların faaliyetlerini çeşitlendirmek ve kazanımlarını artırmak için gece gündüz çalışıp, proje ürettiklerini belirten Ünüvar konuşmasında;

‘’Şehrimizde her geçen yıl daha fazla hissetmeye başladığımız iklim özelliklerindeki değişim, özellikle tarım üzerinde baskı oluşturmakta. Bu baskı; toprak, su ve ürün çeşidi konularında yeni bir uygulama yönetiminin ortaya konulmasını zaruri hale getirdi. Dolayısıyla dağ köyleri için ayrı, ova köyleri için ayrı politikalar belirleyip, ürün çeşitliliğinden kaynaklı ekonomiyi çiftçimize kazandırmalıyız.

Arkadaşlarımla uzun süredir bu konular üzerinde yoğun bir araştırma-geliştirme yapıyoruz. Nitekim bu araştırmalardan elde ettiğimiz verileri şehrimizin farklı rakımlardaki bölgelerinde de deneme fırsatı bulduk. Başarılı sonuçlar aldığımız ürün çeşitleri ile uygulama yöntemlerini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu dağlar, bu ovalar bizlerin hayallerinin yeşerdiği yerler. Bu yüzden bizim derdimiz, hedeflerimiz ve hayallerimiz herkesten farklı. Hemşehrilerimizin derdiyle dertleniyoruz’’ ifadelerine yer verdi.