banner464

Btso Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yeni yılda özel tüketim ve yatırım harcamalarında toparlanma beklediklerini söyledi.Yeni yıla ve 2014 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Burkay, dünya ekonomisinin...

Btso Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yeni yılda özel tüketim ve yatırım harcamalarında toparlanma beklediklerini söyledi.Yeni yıla ve 2014 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Burkay, dünya ekonomisinin...

26 Aralık 2014 Cuma 10:36
28 Okunma
Btso Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yeni yılda özel tüketim ve yatırım harcamalarında toparlanma beklediklerini söyledi.

Yeni yıla ve 2014 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Burkay, dünya ekonomisinin 2014 yılında yüzde 2,6 ile beklentilerin altında büyüdüğüne işaret etti. Dünya ticaretinin de yavaşlamadan olumsuz etkilenerek yüzde 3’e yakın bir büyüme gösterdiğini belirten Burkay, "Türkiye’de 2014 yılında iç tüketim artışının yavaşladığını ve yatırımların geriledi. Yüzde 3’ün biraz üzerinde gerçekleşmesi beklenen büyümeye en büyük katkıyı ihracat yaptı. Türkiye’nin 2014 yılında öncelikli iki alandan biri olarak belirlenen enflasyonda hedefin oldukça uzağında kaldı. Diğer öncelikli hedef olan cari açıkta ise ihracat artışı ve ithalattaki gerileme ile önemli bir iyileşme gösterdi. Enflasyon ise 2014 yılını yüzde 9’un üzerinde kapatacak ve cari açığın milli gelire oranı yüzde 6’nın altında kalacak" diye konuştu.

TASARRUF TEDBİRLERİ SÜRECEK

Orta vadeli programın 2015 yılı için yol gösterici nitelikte olduğuna dikkat çeken Başkan Burkay, "Yeni yılda özel tüketim ve yatırım harcamalarında toparlanma bekliyoruz. Toplam tüketim harcamalarının yüzde 3,8; yatırım harcamalarının ise yüzde 4,2 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi. Türkiye’nin 2015 yılında öncelikleri enflasyona, cari açığa ve yapısal reformlara vereceğini anlatan Burkay, “Bu öncelikler çerçevesinde sıkı para politikası ile kamu mali disiplini ve tasarruf tedbirleri sürdürülecektir” diye konuştu.

"TÜRK LİRASI’NIN DEĞERİ"

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, 2015 yılı sonunda enflasyonun yüzde 6,3; ihracat artışının yüzde 7,8 ve ithalat artışının ise yüzde 4,5 olarak öngörüldüğüne dikkat çekti. Enflasyondaki gerileme ile faizlerde düşüş beklentilerinin bulunduğunu ifade eden İbrahim Burkay, şunları kaydetti:

"Türkiye 2015 yılına petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyon ve cari açık üzerinde yaratacağı olumlu etki ile diğer gelişen ülkelere göre olumlu ayrışarak girmektedir. Türk Lirası’nın değerini de bu pozitif ayrışma ile ABD Merkez Bankası’nın faiz artış süreci belirleyecektir. Türkiye’nin sanayi ve ihracat merkezi olan Bursa’da küresel ekonomik gelişmelerden, ihracat pazarlarındaki dalgalanmalardan ve Türkiye ekonomisindeki öncelikli ekonomi politikalarından doğrudan etkileniyor. 2014 yılında özel sektör yatırımlarındaki gerileme Bursa’da da etkili olmuştur. Alınan yatırım teşviklerinin tutarı geçen yıla göre yaklaşık yüzde 35 oranında gerilemiştir. Yabancı sermaye yatırımları da özellikle yatırım yeri sıkıntısı nedeniyle oldukça sınırlı kalmıştır."

Yorumlar