banner464

Depreme Dayanıksız Okul Yıkıldı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde 1983 yılında eğitim öğretime açılan 100. Yıl Ortaokulu binası, yapılan test sonucunda depreme dayanıksız çıkınca, yürütülen gerekli çalışmalar sonucunda, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından...

Depreme Dayanıksız Okul Yıkıldı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde 1983 yılında eğitim öğretime açılan 100. Yıl Ortaokulu binası, yapılan test sonucunda depreme dayanıksız çıkınca, yürütülen gerekli çalışmalar sonucunda, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından...

01 Aralık 2014 Pazartesi 13:37
31 Okunma
Depreme Dayanıksız Okul Yıkıldı
Bursa’nın İnegöl ilçesinde 1983 yılında eğitim öğretime açılan 100. Yıl Ortaokulu binası, yapılan test sonucunda depreme dayanıksız çıkınca, yürütülen gerekli çalışmalar sonucunda, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yıktırıldı.

2014-2015 eğitim öğretim yılı başında öğrencileri 3 farklı okula gönderilen 100. Yıl Ortaokulu binasına, 1995 yılında 3. kat ilavesi yapılmıştı. Bu binanın yanında yaptırılarak 2001-2002 eğitim öğretim yılında hizmete açılan ek bina ise, 100 Yıl İlkokulu olarak hizmete devam ediyor. Çevrede alınan güvenlik önlemlerinin ardından başlayan yıkım çalışmalarını inceleyen İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, “Bugün burada 100. Yıl Ortaokulumuzun eski binasını yıkma çalışmalarımız devam ediyor. Bu binamızın üst katında zayıflıktan dolayı tavanında sarkmalar olmuştu. Kolonları da, kirişleri de depreme tam dayanıklı bir durumda değildi. Daha öncesinde bir rapor verilmiş ama şimdiye kadar bir işlem yapılamamış. Bu binayı yapan büyüklerimizden Allah razı olsun. Çünkü, onlar büyük bir gayretle, o günün şartlarında bu hizmeti gerçekleştirmişler ve ancak böyle bir bina yapabilmişler. Fakat geldiğimiz noktada bu bölge deprem bölgesi. Binamız depreme dayanıklı değil. İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle gerekli yazışmaları yaptım. İl Milli Eğitim Müdürlüğü binanın deprem testini bizim yaptırmamız gerektiğini söyledi. Biz de test yaptırdık. Test sonucuna göre hazırlanan rapor buranın dayanıklı olmadığı, binanın çürük olduğu, burada eğitim öğretimin olamayacağı yönünde çıktı. Bu konuyu İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze yazdık. Valilikten yıkım onayı çıktı. Onay çıktıktan sonra Saygın Hafriyat ile görüştük. Kaymakamlığımızın da onayıyla bir anlaşma yaparak, yıkım işlemini başlatmış olduk. Bu yıkım işleminde yaptığımız sözleşme gereği herhangi bir ücret ödemeyeceğiz. Yıkımdan çıkan malzemelerin karşılığında firma yıkımı gerçekleştirecek. Yıktırdığımız bu bina, zamanında 300 metrekare üzerine inşa edilmiş. 3. kat ise sonrada yapılmış. Toplamda aslında 8 derslikli ama üst katta sarkma olduğu için 5 derslik olarak kullanılabiliyordu. Eğitim öğretim yılı başında okul öğrencilerini Gazipaşa, Atatürk ve Sezai Karakoç Ortaokulu olmak üzere 3 okulumuza dağıttık” dedi.

HAYIRSEVERLERE DAVET

İnegöl’ün her geçen gün nüfusunun arttığını belirten Fatih Bilican, “Göç alan bir yer. Dolayısıyla her yıl okul ihtiyacı oluyor. Her yıl 2-3 tane okul yapılmasına rağmen, yine de okul ihtiyacı giderilemiyor. İnegöl’de hayırsever iş adamımız çok. Şimdiye kadar eğitime çok ciddi katkılar yapmışlar. Bir taraftan da devlet katkılarıyla okullar yapılmakta. Biz de buraya yıkım yapıldıktan sonra daha iyisini ve daha güzelini kazandırmayı amaçlıyoruz. Çünkü, Allah korusun bir deprem olduğunda burada bizim öğrencilerimiz veya öğretmenlerimizden bir can kaybı olursa, onun vicdan azabından kurtulamayız. Biz diyoruz ki, İnegöl’de ciddi manada ilkokul ve ortaokul ihtiyacımız var. Biz buradan hayırseverlerimize çağrıda bulunuyoruz. Şimdiye kadar çok güzel katkılar sağladılar. Çok önemli hayır hizmetleri gerçekleştirdiler. Yine aynı şekilde davet ediyoruz. Bir taraftan devlet yatırımlarımız devam ediyor. 2014 yılında programa alınan, İnegöl’e yapılacak 3 tane okulumuz var. Onların ihale çalışmaları sürdürülmektedir. Bir tanesi Huzur mahallesinde Huzur Ortaokulu, bir tanesi Hocaköy mahallesinde Hocaköy İlkokulu, bir tanesi de Mesudiye mahallesinde de bir okul yapılacak. Mesudiye mahallesindeki okul, ihtiyaca göre lise de olabilir. Ama buradaki okulun yıkılmasıyla, burada ortaokul yok. Başka okullara gönderdiğimiz öğrencilerin yine buraya gelmesi lazım. Acil olarak burada bir okula ihtiyacımız var. Aynı şekilde Akhisar mahallesinde bir okula ihtiyacımız var. Çünkü, TOKİ’de nüfus artıyor. 2. etaba vatandaşlar taşınmaya başladı. Bin kişilik okulumuzda şuan da bin 350 öğrenci mevcut. Halen oraya taşınacak aileler var. Taşınma bittiğinde belki okul mevcudu bin 500’ü geçecek. Akhisar mahallesinin üst tarafında okul yerimiz var. Yine Alanyurt bölgesinde okullara ihtiyacımız var. Hayırseverlerimizi yine eğitime katkı sağlamaya davet ediyoruz. Aynı şekilde İmam Hatip Ortaokulları sıkışmış durumda. Seneye hiçbir öğrenci alacak durumları yok. Onlar için yeni binalar lazım. Biz okul ihtiyaçları konusunda ön çalışmalarımızı yaptık. Hayırseverlerimizi tekrar bu hayırlı hizmetlere davet ediyoruz” diye konuştu.

İnegöl’deki bütün okul binalarının dayanıklılık testinin yapılacağını ifade eden Bilican, yıktırılan binanın yerine okul yenisini yapacak hayırsever arandığını da sözlerine ekledi.

Yorumlar