banner464

Dündar, Bulgaristanlı Gazetecilere Projelerini Anlattı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bulgaristan’ın Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ile kentte görev yapan yerel ve ulusal medya mensuplarını ağırladı. Bulgaristanlı gazetecilerin sorularını cevaplayan Dündar, Osmangazi’de...

Dündar, Bulgaristanlı Gazetecilere Projelerini Anlattı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bulgaristan’ın Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ile kentte görev yapan yerel ve ulusal medya mensuplarını ağırladı. Bulgaristanlı gazetecilerin sorularını cevaplayan Dündar, Osmangazi’de...

15 Aralık 2014 Pazartesi 14:57
37 Okunma
Dündar, Bulgaristanlı Gazetecilere Projelerini Anlattı
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bulgaristan’ın Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ile kentte görev yapan yerel ve ulusal medya mensuplarını ağırladı. Bulgaristanlı gazetecilerin sorularını cevaplayan Dündar, Osmangazi’de yapılan yatırımları ve yeni dönem projelerini anlattı.

‘Osmangazi-Kırcali Kardeş Belediyeleri Yerel Basın Buluşması’ projesi kapsamında Bursa’ya gelen Bulgaristan’ın Kırcaali Kenti’nde görev yapan yerel ve ulusal medya mensupları üç günlük program kapsamında Osmangazi’nin farklı bölgelerini gezerek yapılan yatırımları inceledi. Program sonunda Bulgaristanlı gazetecilerle Sümbüllü Bahçe Konağı’nda düzenlenen yemekte bir araya gelen Dündar, gazetecilerin Osmangazi Belediyesi’nin çalışmaları ve yeni dönemde yapılması planlanan projeler hakkındaki sorularını cevapladı.

Osmangazi Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında konuk gazetecilere bilgi veren Dündar, “Osmangazi tarihi bir ilçe ve bizde Osmangazi Belediyesi olarak sahip olduğumuz tarihi mirası gelecek nesillere aktarmak adına ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Yaptığımız çalışmalar, Türkiye Tarihi Kentler Birliği tarafından beş kez ödüle layık görüldü” dedi.

Tarihi mirası ortaya çıkartmanın yanı sıra, kentsel dönüşüm projeleri ile de modern Bursa’yı inşa ettiklerini ifade eden Dündar, “Modern dünyanın örnek şehir mozaiği Osmangazi’den yükselecek. Türkiye’deki kentsel dönüşüme ışık tutacak olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm projemiz son aşamada. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vereceği onay ile birlikte ilk kazmayı vurarak çalışmaları başlatacağız. 42 hektarlık bir alanda dönüşüm gerçekleştireceğiz. Sadece kamulaştırmalar için 70 milyonluk bir bütçe kullandık” diye konuştu.

Bulgaristanlı bir medya mensubunun ’Yeni dönem için hangi projeleri hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz?’ şeklindeki sorusuna da cevap veren Dündar, “Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesi bu dönem bizim öncelikli projelerimizden bir tanesi. Şuan Osmangazi ilçe tarihinin eğitim alanında en büyük yatırımı olan Murad Hüdavendigar Lisesi’nin kente kazandırmaya hazırlanıyoruz. 36 dersliği, yurdu ve spor salonu ile Bursa’nın en önemli eğitim yatırımlarından biri olan okulumuzun inşaat çalışmaları devam ediyor. Aynı zamanda Bursa’nın fethinin anlatılacağı Panorama 1326 Tarih Müzesi için de çalışmalarımız devam ediyor. Bizde proje çok. Seçimlere girerken vatandaşlarımıza 16 vizyon proje vaadinde bulunduk. Bu projelerimizi de tek tek kente kazandırmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan’ın Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis de, Bulgaristanlı medya mensupları ile yaptıkları gezilerde birkaç projenin çok ilgilerini çektiğini belirterek, “Dikkatimizi çeken projelerden bir tanesi Osmangazi Belediyesi’nin sadece Bursa ve Türkiye’de değil Avrupa’da dahi eşine az rastlanır güzellikte ve işlevsellikte olan Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi oldu. Bizde Kırcaali’de böyle bir projeyi hayata geçirmeyi istiyoruz. Bu konuda Osmangazi Belediyesi’nin tecrübelerinden faydalanmayı çok isteriz. Ayrıca Osmangazi Belediyesi’nin pazar yeri ve spor tesisleri konusunda da önemli yatırımları var. Ertuğrul Sağlam Spor Tesisi, Sukaypark ve Çarşamba Pazarpark dev bütçeli ve hayata geçirilmesi oldukça zor projeler. Sahipsiz Hayvanlar ve Doğal Yaşam Merkezi gibi Sukaypark’ın bir benzerini de Kırcaali’de yapmak hedeflerimizden bir tanesi” dedi.

Görüşmenin sonunda gazeteciler Osmangazi’nin Bulgaristan’ın en büyük şehirlerinden bile daha modern bir yapıya sahip olduğunu belirterek, Osmangazi’nin büyüyüp gelişmesinden en büyük pay sahibi olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı tebrik ettiler.

Yorumlar