banner464

Nilüfer Belediye Meclisi’nden ’eko-kent Planı’na Onay

Avrupa’nın en özel ve nitelikli planlarından biri olarak gösterilen Nilüfer Eko-Kent Planı, yapılan revizyonun ardından Nilüfer Belediye Meclisi’nden oy çokluğuyla geçti.Nilüfer Belediye Meclisi’nin kasım ayı toplantısı Konak Kültürevi’nde...

Nilüfer Belediye Meclisi’nden ’eko-kent Planı’na Onay

Avrupa’nın en özel ve nitelikli planlarından biri olarak gösterilen Nilüfer Eko-Kent Planı, yapılan revizyonun ardından Nilüfer Belediye Meclisi’nden oy çokluğuyla geçti.Nilüfer Belediye Meclisi’nin kasım ayı toplantısı Konak Kültürevi’nde...

06 Kasım 2014 Perşembe 13:01
67 Okunma
Nilüfer Belediye Meclisi’nden ’eko-kent Planı’na Onay
Avrupa’nın en özel ve nitelikli planlarından biri olarak gösterilen Nilüfer Eko-Kent Planı, yapılan revizyonun ardından Nilüfer Belediye Meclisi’nden oy çokluğuyla geçti.

Nilüfer Belediye Meclisi’nin kasım ayı toplantısı Konak Kültürevi’nde yapıldı. Toplantının en önemli maddeleri arasında yer alan Nilüfer Eko-Kent Planı yeniden oylandı. Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin planı 9 ay bekletmesinin ardından geçen şubat ayında hiçbir teknik ve yasal gerekçe göstermeksizin “mevzuat çerçevesinde yeniden değerlendirilmesi” gerektiği yönündeki kararının ardından revize edilen Nilüfer Eko-Kent Planı, Nilüfer Belediye Meclisi’nde bir kez daha görüşüldü. Yapılan oylamada AK Parti grubu planı “örnek bir çalışma” olarak nitelese de ret oyu kullandı. CHP Grubu’nun oy çokluğuyla kabul edilen plan onaylanmak üzere bir kez daha Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi.

AK Parti Grubu’nun ret oyu vermesini değerlendiren Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Siyasi bakışla plan yapılmaz” dedi. Planın büyük bir özveriyle hazırlandığını kaydeden Başkan Bozbey, planın hazırlanmasıyla birlikte bölgenin değerinin arttığını söyledi. Şeffaf belediyecilik anlayışıyla plan yapılmadan önce toplantılarla bölge halkını bilgilendirdiklerini ifade eden Bozbey, “Büyükşehir Belediyesi’ne daha önce gönderilen plan da doğruydu, şu anda revize edilmiş hali de doğru” diyerek, Nilüfer Eko-Kent Planı’nın siyasete kurban edilmek istendiğini belirtti.

Nilüfer AK Parti İlçe Başkanı Celil Çolak’ın projeye başından beri destek verdiğini sözlerine ekleyen Bozbey, Çolak’ın siyasi kimlik kazanmasının ardından projeye karşı çıkmasının altını çizerek “Bunun altında siyasi bir maksat ararım sadece” dedi.

AK Parti Grubu’nun komisyon toplantısında projeye ‘Hayırlı olsun’ dediğini hatırlatan Bozbey, mecliste ret oyu kullanılmasına şaşırmadığını dile getirdi.

Bozbey, “Biz hiçbir projeye siyasi olarak bakmıyoruz. Biz bir kent oluşturma çabasındayız. Burada işlemeyen bir planı işler hale getireceğiz. Gerçekten yaşanabilir bir kent oluşturmanın planlamasını yapıyoruz. İnanılmaz bir çaba ve emek var burada. Onun için Büyükşehir nasıl bunu siyaseten geri gönderdiyse, düzenlemeler yapılarak biz de geri gönderiyoruz. Şunu herkes bilsin, haklar eşit hale getirilmiştir burada. Tüm parsellerin hakları bütünleşmiştir. Art niyetli, siyasi düşüncenin haricindeki insanlar bu planı bekliyorlar ve bir an önce uygulamaya sokulmasını istiyorlar. Bu plan sadece Nilüfer’in değil, Bursa’nın vizyonunu değiştirecek bir bir plan. Planın sadece Nilüfer’e değil Bursa’ya hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

AKP Grup sözcüsü İsmail Hakkı Kavurmacı da Eko-Kent Planı’yla ilgili çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Büyükşehir İmar Komisyonu’yla da görüşmeler yaptık. Bu projenin örnek bir proje olduğunu altını çizerek söylüyoruz. Fakat iki yüz bin kişilik bir şehrin yapılmasıyla ilgili uygulamaya geçildiğinde yüzlerce dava açılacak ve mahkeme süreciyle projenin uygulanma süreci uzayacak. Bizim bu uygulamaya başlanmadan önce hak sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesi konusunda kaygılarımız var” diyerek endişelerini dile getirdi.

Kavurmacı’nın eleştirilerine cevap veren CHP Grup sözcüsü Turgay Erdem de, Eko-Kent Planı’nın 21.-22. yüzyıla ışık tutacak bir vizyon projesi olduğunu vurgulayarak, “Bu bölge 10-15 yılın sonunda Nilüfer’in merkezi olacak durumda. Hep birlikte göğüs gererek yapacağımız bir plan olmalı. Burada hiçbir vatandaşın hak kaybı olmayacak. Vatandaşların buradaki güvencesi Nilüfer Belediyesi’dir” diye konuştu.

Meclis’te tarihi imza

Nilüfer Belediye Meclisi’nin bir diğer önemli gündem maddesi de Nilüfer Belediyesi’nin yeni hizmet binasına isim verilmesi idi. Nilüfer Belediyesi tarafından başlatılan kampanya kapsamında vatandaşların karar verdiği isim Nilüfer Belediye Meclisi’nde onaylandı. CHP ve AK Parti grubunun oy birliğiyle aldığı karar doğrultusunda yeni hizmet binasının adı “Nilüfer Belediyesi Halk Evi” oldu. Belediye önünde bulunan meydan ‘Cumhuriyet Meydanı’ adını alırken, meydanda bulunan havuza da ‘Nilüfer Havuzu’ ismi verildi. Bozbey, ‘Uzun yıllar Nilüferlilere hizmet verecek olan binaya ‘Halk Evi’ adının verilmesi için imza atan tüm meclis üyelerine teşekkür ediyorum’ dedi.

Meclis toplantısında Başkan Bozbey, Eski Başbakan Bülent Ecevit’in ölüm yıldönümü olduğunu da hatırlatarak, kendisini saygıyla andıklarını kaydetti.

EKO KENT PROJESİ

Yaklaşık 213 bin kişiyi kapsayacak projenin planları Prof. Dr. Hüseyin Kaptan tarafından iki yılda hazırlandı. Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi, Meslek Odaları, Kent Konseyi Mahalle Komitelerinin görüşleri alınarak ve Nilüfer Belediyesi’nin ilgili birimlerinin de katılımıyla, şeffaflık ilkesi içerisinde hazırlanan proje, Bursa’da ilk olma özelliği taşıyor. Hızlı bir gelişim ve dönüşüm yaşayan Bursa’da, konut ve diğer hizmet ihtiyaçlarını karşılamak, doğa ve topografya ile uyum içinde, sağlıklı, güvenli ve yüksek kalitede bir ortam sağlamak amacıyla tasarlanan proje, ekolojik değerleri koruyarak geleceğe yön verme özelliğini taşıyor. Hayat ile doğanın ile iç içe olması hedefleniyor. Kademeli kat yükseklikleriyle topografyaya uyum sağlanan proje, yeşil alanları, güvenli ve rahat yürüyüş yollarıyla, caddeleri, açık alanları, ticari üniteleri, spor alanları, parkları, göleti, ormanı, sosyal-kültürel alanlarıyla bütün ihtiyaçları karşılayacak.

Yorumlar