banner464

Yetimler İçin Kardeşlik Ve Dayanışma Seferberliği

Yetimlere yönelik yardımlarla dikkat çeken İnegöl İnsani Yardım Derneği (İNİYAD), Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen’le işbirliği içerisinde yetimler için seferberlik başlattı.İNİYAD merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim...

Yetimler İçin Kardeşlik Ve Dayanışma Seferberliği

Yetimlere yönelik yardımlarla dikkat çeken İnegöl İnsani Yardım Derneği (İNİYAD), Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen’le işbirliği içerisinde yetimler için seferberlik başlattı.İNİYAD merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim...

31 Ekim 2014 Cuma 10:50
31 Okunma
Yetimler İçin Kardeşlik Ve Dayanışma Seferberliği
Yetimlere yönelik yardımlarla dikkat çeken İnegöl İnsani Yardım Derneği (İNİYAD), Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen’le işbirliği içerisinde yetimler için seferberlik başlattı.

İNİYAD merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen İnegöl Temsilciliği Başkanı Sinan Aktaş, dayanışma ve kardeşlik seferberliği başlattıklarını belirterek, “Müslüman bir toplumda kimsesiz hiçbir bir çocuk kalmamalıdır. Bu anlayışla yetimlere sahip çıkmak için harekete geçtik. Türkiye’de ve dünyada annesini, babasını kaybetmiş çocukların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine paydaş olduk. Hedefimiz, 50 bin yetim çocuğa sahip çıkmak” dedi.

‘Kimsesizlerin Kimsesi Olmak’ ilkesine sahip çıkmanın gerektiğine dikkat çeken Sinan Aktaş, İHH tarafından başlatılan, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen’in paydaş olarak desteklediği ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ kampanyasını bu anlamda önemsediklerini vurgulayarak, “Bu proje, çocuklarımıza yardımlaşma bilincini aşılayacaktır. Eğitim-öğretim çalışanları da bu projeyi sahiplenecektir. Dünyanın ve ülkemizin geleceği için, bu projeye sahip çıkmalıyız. Bu çocuklara sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Yetimlere kendi dünyamızda yer açmak, yaşadıkları acıları beraberce paylaşarak, azaltmak hepimizin görevidir. ‘Kimsesizlerin Kimsesi’ olarak, değerimize, ilkemize sahip çıkmalıyız. Müslüman bir toplumda kimsesiz hiçbir bir çocuk kalmamalıdır. Bu anlayışla yetimlere sahip çıkmak için harekete geçtik. Türkiye’de ve dünyada annesini, babasını kaybetmiş çocukların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesine paydaş olduk. Hedefimiz, 50 bin yetim çocuğa sahip çıkmak. Peygamberimiz Efendimiz, ‘Evlerin en hayırlısı, içinde kendisine iyi bakılan bir yetimin bulunduğu evdir. En kötüsü ise kendisine iyi davranılmayan bir yetimin bulunduğu evdir’ diye buyurmaktadır. Onun için hep birlikte yetimlere sahip çıkmalı, onlara şefkat elimizi uzatmalı, sıcak bir yuva özlemi çekenlere karşı üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Müslüman, ahlakı, kimseyi kimsesiz bırakmamayı, yetimin düşlerine dokunmayı, yalnızlıklarını paylaşmayı, gözlerindeki yaşı silmeyi ve ihtiyaçlarını gidermeyi gerektirir” ifadelerini kullandı.

İNİYAD Başkanı Fikret Bayram ise dünya çocukları için her yıl yetim raporu çıkaracaklarını dile getirerek, “Bu çok önemli bir kaynak olacak. Bir müjdemiz var. İslam İşbirliği Teşkilatı’na başvurduk, İslam İşbirliği Teşkilatı da her yıl Ramazan ayının 15. gününün ‘Dünya Yetimler Günü’ olmasına karar verdi. Birçok belediye Ramazan ayının 15’inde yetimler için iftar verdi. Bu iftarlar vesilesiyle birçok il kendi ilinin yetim haritasını çıkarıyor. Bunu, bütün dünyaya yaymaya çalışıyoruz. Bu projeyi 15 dile çevirerek, farkındalık oluşturduk. Bu çocuklara sahip çıkmazsak, bunlar organ ve fuhuş mafyasının eline düşüyor. 1987-2007 arasında bir milyon çocuğumuz organ mafyasının eline düşmüş. Devletlerin bu çocuklara sahip çıkması lazım. Kayıtlı rakamlara ulaşılması bakımından, devlet çalışma yapmalı. Bütün çocuklarımıza sahip çıkmalıyız, yoksa misyonerler yetim çocuklarımızı kullanıyorlar. Misyoner faaliyetler yürüten örgütlere bakıyoruz, toplamda 2 milyon yetim çocuğun, bir başkasına bakıyoruz 4 milyon yetim çocuğun masraflarını karşılıyor. Onun için yetim çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Bütün sosyal sorumluluklarda yardımını esirgemeyen Memur-Sen ailesine çok teşekkür ediyorum. Bu çocuklar hepimizin” dedi.

YETİMLERİN SORUMLULUĞU TÜM İNSANLIĞA AİTTİR

Projenin detayları hakkında bilgi veren İHH İNİYAD Yetim Birimi Başkanı Burak Kılınç da, Ortadoğu’dan Afrika’ya, Kafkasya’dan Balkanlara ve Latin Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanında savaş, doğal afet, yoksulluk ve benzeri sebeplerle yaşanan mahrumiyetler nedeniyle, 200 milyondan fazla çocuğun yetim kaldığını ve bu çocuklara her yıl 3 milyonun üzerinde yeni yetim ve terk edilmiş çocuğun eklendiğini belirterek, “Hedef kitlesi sadece çocuk olan art niyetli yapılanmalar, her gün binlerce çocuğu tehdit etmektedir. Her yıl 2,5 milyon çocuğun kaçırılarak satıldığı, 300 bin çocuğun cephelere sürüldüğü dünyamızda, insanlığın kendilerini fark etmesini bekleyen milyonlarca yetim çocuk bulunmaktadır. İnsan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları, misyoner kuruluşlar ve yoksulluk gibi tehlikelerin hedefi durumunda olan bu çocukların sorumluluğu, tüm insanlığa aittir” şeklinde konuştu.

Yorumlar