Canhasan Höyüklerinde Kazı Çalışmaları Devam Ediyor Foto Galeri: Canhasan Höyüklerinde Kazı Çalışmaları Devam Ediyor

2022 sezonunda yürütülen çalışmalar sonucunda Canhasan III nolu höyüğünde günümüzden yaklaşık 10 bin yıl öncesine tarihlenen bir köy yerleşiminin varlığı ortaya çıkarıldığını belirten araştırmacılar, burasının Konya Ovası'nda tarım ve hayvancılık ekonomisinin ilk izlerinin görüldüğü, ender yerlerden biri olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz sene yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ev kalıntıları sonucunda evlerin kerpiçten yapıldığı ve bugün hala bir çok köylerimizde kullanılan kerpiç evlerle yakın benzerlik gösterdiği belirtildi.

Çalışmaların yerel kalkınmaya, ekonomik ve kültürel gelişmelere de destek olacağı belirtilirken kazı başkanı tarafından verilen mesajda Canhasan Höyükleri, Karaman'ın uluslararası bir vitrini olduğunu hatırlatarak, yapılan çalışmaların önem değeri yurt dışındaki birçok bilim insanı tarafından yakından takip edildiği belirtildi ve ''Canhasan Höyükleri hepimizin, Canhasan için el birliği ile hep birilikte hareket etmek ve sahip çıkılması gereklidir, milli kültür ve değerlerimizin tanıtılması, korunması açısından tek vücut olarak sahip çıkılacaktır'' diye görüşleri dile getirdi.

Çalışmaların bu yıl Eylül 2023 ayı sonlarına kadar devam edeceğine işaret edilirken, Höyüklerin ziyarete açık olduğu da belirtildi. Geçtiğimiz yıl içersinde çalışmaların yeni başlamasına karşılık Türkiye ve yurtdışından gelen yerli ve yabancı sayısının kısa sürede iki yüz civarında olduğu belirtilirken, bu durum Karaman ilindeki turizmin canlanması ve gelişmesi açısından Canhasan'ın ile atılan ilk adımlar olarak değerlendirildi.