banner464

ÇÖLLEŞMEDE KARAMAN ‘YÜKSEK RİSK’ GRUBUNDA

Türkiye'nin çölleşme risk haritası çıkarıldı. Bu haritaya göre, Konya-Karapınar bölgesi çok yüksek risk taşıyan bölge oldu. Ereğli-Karaman bölgesi ise orta ve yüksek risk grubunu oluşturuyor.

ÇÖLLEŞMEDE KARAMAN ‘YÜKSEK RİSK’ GRUBUNDA

Türkiye'nin çölleşme risk haritası çıkarıldı. Bu haritaya göre, Konya-Karapınar bölgesi çok yüksek risk taşıyan bölge oldu. Ereğli-Karaman bölgesi ise orta ve yüksek risk grubunu oluşturuyor.

01 Aralık 2015 Salı 12:30
687 Okunma
ÇÖLLEŞMEDE KARAMAN ‘YÜKSEK RİSK’ GRUBUNDA

Birleşmiş Milletler (BM)’in çölleşme konusunda ‘hassas’ olarak değerlendirdiği Türkiye'nin çölleşme risk haritasının çıkarıldığının altını çizen Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Türkiye’nin çölleşme kriter ve göstergeleri ilk defa belirlenerek ulusal ölçekte çölleşmeye duyarlı alanlar tespit edildi ve ülkemizin risk haritası çıkarıldı” dedi.
“ÇÖLLEŞME KÜRESEL ÖLÇEKTE YAŞANAN BİR PROBLEM”

Günümüzde çölleşmenin küresel ölçekte yaşanan bir problem olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Çölleşme özellikle kurak, yarı-kurak ve az yağışlı alanlarda iklim değişiklikleri ile insan faaliyetleri dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanan arazi bozulumudur. Tabii çevreyi ve içerisinde yaşayan insanlar da dahil bütün canlıları olumsuz etkileyen çölleşme dolaylı olarak da küresel ölçekte açlık ve göç gibi büyük problemlerin de en önemli sebebidir” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM)’in çölleşme konusunda Türkiye’yi “hassas” olarak değerlendirdiğine dikkati çeken Bakan Prof. Dr. Eroğlu, çölleşmeyle mücadelenin en önemli unsurlarından birisinin ülke genelinde çölleşmeyi izleyerek,öncelikli ve hassas alanları tespit etmek olduğunu ifade etti.  Bu doğrultuda, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele(ÇEM) Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK-BİLGEM tarafından 1,5 yıl süren proje kapsamında çölleşme açısından öncelikli ve hassas alanların tespit edildiğini kaydeden Prof. Dr. Eroğlu şöyle devam etti:

“Proje kapsamında, çölleşmeyi bütün yönleriyle ele alabilmek için farklı üniversitelerden ve farklı uzmanlıklardan 10 akademisyen TÜBİTAK-BİLGEM bünyesinde birlikte çalıştı. Böylece ortaya konulan çölleşme modeli çölleşmeyi iklim, su, toprak, arazi örtüsü, arazi kullanımı, topoğrafya, jeomorfoloji, sosyo-ekonomive yönetim olarak bütün yönleriyle ele alan bütüncül bir çalışma oldu.”

KONYA-KARAPINAR, EREĞLİ-KARAMAN BÖLGESİ

Türkiye Çölleşme Risk Haritası’na göre ülkemizin yaklaşık yüzde 47’si orta ve üzeri çok yüksek risk grubunda yer alıyor. Çölleşmenin görüldüğü Konya-Karapınar,Iğdır-Aralık ve Urfa-Ceylanpınar çok yüksek risk taşıyan bölgeler olarak görülürken; Tuz Gölü havzası, Ereğli-Karaman bölgesi, Urfa-Ceylanpınar-Mardin-Batman hattı, Eskişehir çevresi ise orta ve yüksek risk grubunu oluşturuyor.

SİSTEM COĞRAFİ TABANLI GELİŞTİRİLDİ

Türkiye’nin çölleşme risk haritasının çıkarıldığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu,  sistemin coğrafi tabanlı olarak geliştirildiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin çölleşme kriter ve göstergeleri ilk defa belirlenerek ulusal ölçekte çölleşmeye duyarlı alanlar tespit edildi. Daha sonra çölleşme modeli ve ‘Türkiye Çölleşme Risk Haritası’ oluşturuldu. Projenin pilot sahası olan Gediz Havzası’nda doğrulama ve kalibrasyon çalışmaları tamamlandı. Çölleşme modeli ve risk haritasının yüzde 90 güven aralığı içinde mikro havza bazında yüzde 94 tutarlı netice ürettiği tespit edildi. Bu doğrulama ve kalibrasyon çalışması bütün Türkiye’yi kapsayacak şekilde 25 havzada devam edecek.”

Bakan Prof. Dr.Eroğlu, bu alanlarda yürütülen çalışmaların etkin şekilde takibi sayesinde yatırımların başarıya ulaşmasına zemin hazırlayacak projenin, tabii kaynakların dengeli kullanılması ve korunmasına yönelik önemli kazanımlar sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 03.12.2015 12:06
Yorumlar