banner464

İstanbul’da 10 Tl’ye Yapılabilecekler

Türkiye’nin en pahalı ili olarak ön plana çıksa da İstanbul’da sadece 10 liraya yapılabilecek onlarca şey var.Binlerce yıllık tarihin, bir döneme damgasının vuran gücün, doğal güzelliğin ve en güzel mimari eserlerin; çağın en gelişmiş...

İstanbul’da 10 Tl’ye Yapılabilecekler

Türkiye’nin en pahalı ili olarak ön plana çıksa da İstanbul’da sadece 10 liraya yapılabilecek onlarca şey var.Binlerce yıllık tarihin, bir döneme damgasının vuran gücün, doğal güzelliğin ve en güzel mimari eserlerin; çağın en gelişmiş...

22 Kasım 2014 Cumartesi 12:48
84 Okunma
İstanbul’da 10 Tl’ye Yapılabilecekler
Türkiye’nin en pahalı ili olarak ön plana çıksa da İstanbul’da sadece 10 liraya yapılabilecek onlarca şey var.

Binlerce yıllık tarihin, bir döneme damgasının vuran gücün, doğal güzelliğin ve en güzel mimari eserlerin; çağın en gelişmiş teknolojisiyle buluştuğu kentte her kesimden insanın yapabileceği muhteşem etkinlikler bulunuyor. İşte Erhan İdiz’in objektifinden sizin için hazırladığımız gayet ekonomik İstanbul gezintileri, üstelik en lüks etkinlik bile 10 TL:

1.Simit, çay ve martılar

İstanbul’un en büyük klasiklerindendir vapurda martılara simit atmak. Sadece 2 liraya alabileceğiniz, çay-simit ikilisiyle güne muhteşem bir başlangıç yapabilirsiniz. Kadıköy-Eminönü veya Beşiktaş-Üsküdar arasında yapabileceğiniz 20 dakikalık bir gezinti içinizi açacaktır. Ayrıca vapura ödeyeceğiniz parayı da çıkarırsanız öğlen yiyeceğiniz dürümün parası da cebinizde kalmış olacak.

2.Boğaz Turu

Dünyanın en güzel manzaralarından birinde bir kaç saat süren keyifli bir tekne turu İstanbul’da yapılacak en zevkli aktivitelerden. Ortalama 2 saat süren turlar boyunca İstanbul Boğazı’nda yer alan birçok önemli yapıyı görme şansınız bulunuyor. Özellikle havanın güzel olduğu bahar ve yaz aylarında kendinize bir güzellikle yapıp Boğaz turlarına katılarak bir yandan çayınızı yudumlayıp bir yandan da dünyanın en güzel manzaralarından birinin keyfine varabilirsiniz. Tur sayesinde birçok muhteşem yalı, caminin yanı sıra Dolmabahçe ve Çırağan gibi önemli sarayları da görme fırsatı elde edeceksiniz.

3.Galata Kulesi’nden İstanbul’u izlemek

Köklü bir tarihten muhteşem bir şehri seyre dalmak… Haliç ve İstanbul Boğazı’nı görebilme fırsatı sunan Galata Kulesi’ne çıkış yerliler için sadece 6.5 TL. Yanınızda bir de fotoğraf makineniz varsa bu anları ölümsüzleştirebilirsiniz.

4.Kuzguncuk’ta huzuru koklamak

İstanbul’un en merkezi yerlerinden birinde yer almasına rağmen sessizliği ve huzuruyla dikkat çeken bir semt Kuzguncuk. Boğazın hemen yanı başında Anadolu kokan bir semtte ayrıca eski dizilerle bir nostalji yaşayabilirsiniz. Ekmek Teknesi ve Perihan Abla gibi bir döneme damga vuran dizilerin izlerini semtin her kenarında görebilmek hala mümkün.

5.Eminönü’nden Karaköy’e yürümek

Eminönü’den 5 liraya alacağınız yüz gramlık kestanelerle Karaköy’e doğru yürüyebilirsiniz. Dört tarafta muhteşem eserlerin size eşlik edeceği bu yürüyüşte Haliç ve Boğaz’ın mavi suları da yanı başınızda olacak.

6.Botanik bahçeden İstanbul’u seyretmek

İstanbul Üniversitesi’nin botanik bahçesine ücretsiz olarak girip binlerce bitki türünü İstanbul’un eşsiz manzarasıyla keşfedebilirsiniz. Dilerseniz dışarıdan alacağınız birkaç liralık meyve ya da içeriden alabileceğiniz çay kahve ile bu muhteşem keşfi taçlandırabilirsiniz.

7.Pierre Loti’den yeni bir bakış açısı kazanmak

Maneviyat dolu Eyüp’ten birkaç yüz metrelik bir yürüyüşle ya da teleferikle kendinizi İstanbul’un eşsiz tepelerinden birinde bulacaksınız. Bir bardak çayın size eşlik edeceği bu seyirde dilerseniz bir kağıt helva ile nostaljik bir hava yakalayabilirsiniz.

8.Moda sahilinin nefes kesen büyüsü

Aşıkların uğrak yerlerinden biri olan Moda sahilinde büyülü bir gün batımına şahit olabilirsiniz. Üst tarafta bulunan çay bahçelerinin birinde oturup bu doyumsuz manzarayı sadece birkaç liraya izleyebilirsiniz.

9.Eminönü’nde balık ekmek keyfi

İstanbul’a uğrayıp da Eminönü’nde balık ekmek yememek olmaz. Galata köprüsü ve Galata Kulesi’nin tam karşısında oturarak sadece 6 liraya bu muhteşem keyfi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz yine aynı alandan alacağınız turşu veya turşu suyuyla bu hazzı daha da arttırabilirsiniz.

10.Vefa’da boza

1876’da Hacı Sadık Bey’in temelini attığı Vefa Bozacısı, Osmanlı kokan bir ortamda size hem mükemmel bir keyif hem de eğlenceli bir nostalji sunuyor. 3 liraya içebileceğiniz bozayı dilerseniz taze leblebi ile daha da keyifli bir hale getirebilirsiniz.

11.Kuru fasulye

Süleymaniye Camisi’nin eşsiz manzarası karşısında kuru fasulye pilav yemek. Neredeyse 100 yıllık tarihleri olan değişik mekanların birinde oturup bu anı yaşayabilirsiniz. Yılların getirdiği lezzeti barındıran yemekle birlikte salata ve ayran sadece 8 lira. Ayrıca öğrenciyseniz çayı da bedavaya getirdiniz demektir.

Yorumlar