Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, seçimlere ilişkin önemli bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Yener'in yaptığı açıklamaya göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Türkiye genelinde toplamda 35 belediye başkanlığı kazanırken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ise 24 belediye başkanlığı elde etti.

Sürpriz sonuçların yaşandığı seçimlerde CHP, tarihinde hiç kazanamadığı 3 ilde birinci parti olarak öne çıktı. Özellikle İstanbul'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yaşadığı Üsküdar ilçesi CHP'nin zaferiyle sonuçlandı. Ankara'da da dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Uzun yıllardır Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından yönetilen Etimesgut ilçesi, oyuncu yönetmen Erdal Beşikçioğlu'nun kazanmasıyla sürpriz bir şekilde CHP'nin oldu.

YSK Başkanı Ahmet Yener, seçime katılım oranıyla ilgili de önemli veriler paylaştı. Yener'e göre, Türkiye genelinde seçime katılım oranı yüzde 78.11 olarak gerçekleşti. Büyükşehir belediye başkanlığı seçimine katılım oranı ise yüzde 78.11 oldu.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesi için yapılan çalışmalarda, sandıkların tamamına yakınının açıldığını ve oy sayım işlemlerinin sorunsuz bir şekilde devam ettiğini belirten YSK Başkanı, detaylı verileri de paylaştı. Toplamda 207 bin 848 sandıkta, 61 milyon 441 bin 882 kayıtlı seçmenin oy kullandığını ifade eden Yener, kesin olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi seçimlerine ilişkin oranları da açıkladı.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle birlikte, Türkiye'nin dört bir yanında yeni dönem yerel yönetimlerin nasıl şekilleneceği merakla bekleniyor.