Genel Başkanımız hakkında haksız ve hadsiz ithamlarda bulunanlar bilmelidir ki, Genel Başkanımız ve Parti yönetimiz koalisyon yapabilmek için 14 ilke açıklamıştır, bu 14 ilke kabul edilirse bu doğrultuda koalisyon yapabiliriz denilmiştir. 
Seçim sonuçlarında halkımız yapılması gerekeni iradesi ile ortaya koymuştur. Anlaşın birlikte yönetin demiştir. Bu durum sonucunda ilk olarak AKP nin olmadığı, %60 lık blok tarafından daha güçlü bir hükümet olunacağı gerçektir. Ancak Genel Başkanımızın çağrılarına karşı, koltuk sevdalısı, koltuk tedarikçisi vb hadsiz  ve yersiz söylemlerde bulunanlar, birilerinin koltuk değneği olma ve hükümetin herhangi bir parçasında yer alabilir miyim sevdasındadırlar. 
Cumhuriyet Halk Partisi'nin fıtratında, Çıkar, Yolsuzluk, Haksızlık, Hırsızlık Yoktur.
-Yargının tarafsızlığı ve adil bir Türkiye yaratmak vardır.
-Darbe anayasasını kaldırmak, demokratik bir şekilde yönetmek vardır.
-Ahlak vardır, siyasetin verdiği gücü kullanarak, zenginleşmek, zenginleştirmek kul hakkına girmek yoktur.
-Emeklinin, asgari ücretlinin, işsizin, yoksulun, çiftçinin dertlerine ortaya koyduğumuz çözüm yollarını kullanarak, sorunları bitirmek vardır.
-Yöneticiler bulundukları makamın görevlerini bilmeli, görevleri dahili dışına müdahale ederek çift başlılık yaratmamalıdır. 
-Dış politikalarımızda, karışıklık çıkarmak yoktur, komşularımız ile kavga yoktur, önemli politikalar üretip ülkemiz yararına çalışmalar ortaya koyulmalıdır.
-Dış politikalarımızı savaş eksenli değil, barış üzerine kurulu değerlendirmek vardır.
-Yasakları olan bir Türkiye değil, düşünen, üreten, özgür bir Türkiye vardır.
-Gençlerin özgürce düşüncelerini ifade edebildiği, düşünceleri yüzünden yargılanmadığı, tutuklanmadığı, bir Türkiye vardır,
-Medya üzerinde iktidar baskısı olmayan, özgür medya vardır,
-Halkın temsilciliğini unutmak yoktur, zamanı geldiğinde halka hesap vermek vardır.
İşte bunların hayata geçebilmesi için, AKP'nin olmadığı bir Hükümet olmalıdır.
Seçim meydanlarında kükreyenler, biraz düşünerek konuşmalı, biz AKP ye hiç bir zaman koltuk değnekçiliği yapmadık, yapmayız da.
AKP olmadan koalisyon kurmaya korkanlar, bu devleti yönetmekten de korkuyordur..
Yusuf BAŞTUĞ
Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları İl Başkanı