banner597

Çiftçi Yine Yeniden Recep Konuk’la Devam Dedi

Meslek hayatına öğretmen ve yönetici olarak görev başladı Konuk. 1985 yılında iş hayatına atıldı. Zirai ürünler ve tarım makineleri ticareti yaptı. Ardından 1994 yılında Çumra Belediye Başkanlığına seçildi. 1999 yılında Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker, 2000 yılında PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanlıklarına, daha sonra sırasıyla Şeker Kurumu, Milli Kooperatifler Birliği ve Şeker Kurulu Üyeliklerine seçildi. Konuk hızlı ve güvenli adımlarla el attığı kurumaya yüz tutan dalları birer birer yeşertmeye, yeni fidanlar dikip devasa büyük ormanları oluşturmaya başlamıştı. Uzun soluklu bir film gibi emeklerini bugünlere büyüterek getirdi.

Geçtiğimiz aylarda AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifine başkan adayı olmayacağını açıkladı.

Açıklama gündeme bomba gibi düştü. Çiftçinin kaderini değiştiren Recep Konuk’a umut bağlamış binlerce çiftçi olayı anlamlandıramadı. Çiftçiler büyük bir tedirginlik oluştu. Çiftçiler ‘’Şimdi ne olacak’’ sorusunu sesli bir şekilde dillendirmeye başladı.

Binlerce çiftçi harekete geçerek Recep Konuk’un aday olması için çalışmalara başladı. Sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar Konuk’u bu kararından vazgeçirmeye çalıştı. Bu süreçte Konuk ile çiftçiler arasında oluşan duygusal bağ kendini fazlasıyla hissettirdi. Recep Konuk’un aday olması için deyim yerindeyse seferberlik ilan edildi.

Efsane başkan Recep Konuk’un geri aday olması için yoğun çaba sürerken kurum üzerinde avucunu ovuşturanlar ve hesap yapan sırtlanlarda bir anda türedi. Çiftçinin alın teri üzerinden hesap yapanların artması Recep Konuk’u bir daha düşünmeye sevk etti. Recep Konuk her zaman bu kurumun yanında olduğu ifade etmesine rağmen, sırtlanlara fırsat vermemek için yapması gerekenler vardı. Bunun en başında ise tekrar aday olması lazımdı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Recep Konuk Külliye’ye çıktı. Baş başa geçen bu çok önemli görüşmeden sonra, Konuk adaylığı noktasında önemli bir karara vardı.

Bütün bu kaos ortamı sürerken elini taşı altına Başkan Konuk koydu ve çiftçi için devam dedi. Çiftçinin emanetine namahrem eli değdirmemek için devam dedi. Bunun üzerine çiftçiler rahat bir nefes aldı. Recep bey bu kararı verirken çiftçinin aday ol sesine ve isteğine de de cevap vermiş oldu.  Çiftçi kazanmıştı. Yine birilerinin hesabı kitabı bozulmuştu.

Bu durumu en güzel Recep Konuk başkanın şu sözü özetliyordu: ‘’Hani Anadolu’da bir söz vardır; sahipsiz evin kapısı anahtarsız açılırmış. Bu evi kimse sahipsiz sanmasın. Kapıyı anahtarsız açmaya da kimse heves etmesin. Biz daha ölmedik bu haneyi sahipsiz bırakacak değiliz. Nokta’’

Ve genel kurul geldi çattı.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin Olağan Genel Kurulu, Konya Şeker Merkez Kampüsünde yapıldı. Çiftçinin ve üreticinin yoğun talebi ile TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un tek aday olarak seçime girdi. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi tarihinin en yüksek katılımlı seçimi yapıldı. 18 yıldır çiftçinin hizmetkarı olan Recep Konuk, yeniden Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığına mutabakatla seçildi.

Sonuç olarak Konya Şeker batıyor, Recep Konuk kaçıyor diyenler kaybetti. Anadolu’nun çiftçisi kazandı kazanmaya da devam ediyor.

Necati ERMİŞ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner600

banner590

banner612

banner601