banner877

banner919

banner990

banner957

30.11.-0001, 13:57 2046

ÇİZGİYE BASTIN PARK PARASI BORÇLUSUN!

Her nesilde olduğu gibi zamanın birinde de Ali adında iyi mi iyi bir adam yaşarmış. Ali çok varlıklı değilmiş ama elinden geldiği kadar insanlara faydalı olmayı, elinde avucunda ne varsa insanlığa bağışlamayı amaçlamış bir kere, tutabilene aşk olsun. Bu adamın birde İsmail isimli komşusu varmış. İsmail, Ali’den daha varlıklıymış ama Ali kadar insanlık için çaba harcamazmış. 


Bunların yaşadığı yerde büyük bir kuraklık varmış. Kışın ne adam akıllı kar yağarmış, nede baharda yağmur. Halk perişan halde susuzlukla mücadele ederken İsmail bu işe bir çözüm bulmak istemiş ve düşünmeye başlamış. En sonunda aklına çok parlak bir fikir gelmiş. İsmail dağların ardında bir kaynak olduğunu biliyormuş ve kendince planını hazırlayarak koyulmuş yola. Planına göre o kaynaktan suyu getirecek ve bir damla su için canını verecek halka para karşılığında satacakmış. Öylede yapmış. Bir değil beş değil. İsmail her seferinde gidip kaynaktan suyu getiriyormuş ve parayla satıyormuş. Ali bu işe çok kızmış ve bir şeyler yapması gerektiğini düşünmüş. Ne yaparım derken birden aklına çok parlak bir fikir gelmiş. Kendiside İsmail ile beraber su getirmeye ve satmaya karar vermiş.
Evet o iyilik sever insan parayla su satmaya karar vermiş. Bunu duyanlar çok şaşırmış. Herkesin Ali’ye karşı olan tutumu değişmiş. Çünkü iyiliksever, paraya tamah etmeyen birisi olarak bildikleri Ali, onların zayıf bir noktasından yararlanarak parayla su satmaya başlamış. Gel zaman git zaman bu işten İsmail ile Ali bir miktar para kazanmışlar. Ali artık süper planını hayata geçirmek için gerekli olan maddi karşılığa sahip olduğu kanısına varınca hemen çalışmalara başlamış ve insanlara para karşılığında sattıkları suyun kaynağından yerleşim yerine tesisat çektirerek evlerin arasına kocaman bir hayrat yaptırmış ki artık halk bu su işkencesinden kurtulsun diye. Tabi halk Ali’ye karşı ne kadar yanlış bir tutum sergilediklerini biraz geç olsa da anlamış. Artık Ali amacına ulaşmış ve içi rahatlamış. Çünkü o sıkıntı içinde bulunan halkı feraha kavuşturmak için bir girişimde bulunmuş.

Ama İsmail bu işten çok para kazanmış ve halada kazanmak istemiş. İsmail yeni yeni planlar yapmaya başlamış ve aklına gelen yeni planı hayata geçirecekmiş. Bu seferde hayrattan aldığı suyu komşu yerleşim yerlerine götürüp satmak istemiş ve yapmış. Her gece gizlice gelir kimse görmeden bidonları doldurur ve arabasına yüklermiş. Bir kaç gün böyle devam etmiş. 

Durumun farkına varan Ali bir gece İsmail’i gizliden takip etmiş ve tam bidonları doldururken selam vermiş. İsmail birden heyecanlanmış ve eli ayağına dolaşmış. Ne diyeceğini, ne yapacağını bilememiş ve kekeleyerek Ali’nin selamına karşılık vermiş. Ali, insanların ihtiyaçlarından faydalanarak hiçbir çaba sarf etmeden para kazanmaya çalışmasının yanlış olduğunu, insanlık için karşılıksız çalışması gerektiğini söylemiş ve demiş ki: “Hani sucu mu açtın da, su satıyorsun?” İsmail hiç oralı olmadan, aceleyle bidonlarını yüklemiş ve yola koyulmak için arabasını hareket ettiriyormuş ki Ali yeniden seslenmiş: “ÇİZGİYE BASTIN, BORÇLUSUN.”
 
İsmail bu sözler karşısında şaşırmış ve o durumdayken bile soramadan edememiş: “Ne çizgisi?”
Ve hiç ummadığı bir cevapla karşılaşmış: “PARK ÇİZGİSİ!”
(Not: Bu hikayedeki isimler temsilidir ve gerçek hayatta hiç kimseyi temsil etmemektedir.)
Tüm ülkede giderek yaygınlaşan şehir içi sokak ve caddelerdeki park parası uygulaması yargı engeline takıldı bir kere. Tam da yerinde oldu aslında. Hatta geç bile kalındı. Çünkü çeşitli illerdeki belediyeler, asıl amacın halka hizmet olduğunu unutup, şehrin uygun yerlerine kapalı veya açık otoparklar inşa etmek yerine bu tarlanın ekinini biçmeye başlamışlardı. 

Burdur Tüketiciyi Koruma Derneği’nin şehir içindeki park paraları ile ilgili başlatmış olduğu hukuk mücadelesi vatandaşın çıkarları doğrultusunda sonuçlandı. Mahkeme kararı artık belediyelerin vatandaştan otopark ücreti alamayacağı ve daha önceden almış olduğu ücretleri de vatandaşa iade etmesi gerektiği sonucuna vardı. 

Aynı hassasiyeti ve uygulamayı konu yargıya taşınmadan ilimizde de görmek bizleri gerçekten çok mutlu edecektir. Eğer yetkililer bu uygulamaya devam etme konusunda ısrarcı davranırlarsa da sıradan bir vatandaş olarak diğer yetkilileri göreve davet etmekten başka çaremiz kalmıyor ne yazık ki.

Alper Yusuf KÖROĞLU
Öğretim Görevlisi
Yorumlar (9)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
tebrikler 10 yıl önce
sivil bir hareketin başlaması yönünde çook güzel bir hareket olmuş. yazınızı da çok beğendim tebrik ederim
ayşe 10 yıl önce
araç sahibi bir vatandaş olarak bizim maduriyetimizi yansıttığınız için sizi tebrik ederim.nasıl bir zihniyettir ki vatandaşından evinin önüne aracını parkettiği için gelir elde ediyor.aman ha dikkat edin yanlışlıkla ücretli otopark uygulanan caddeye araba park ettiğinizi farkettiğiniz anda gidip aracınızı aldığınızda hemen otopark görevlisini bulun(biraz zor olsada deneyin).paranızı ödeyin yoksa karşınıza çıkan fatura sizi çok şaşırtacaktır..
gencay 10 yıl önce
yazınız her ne kadar karaman içindeki işleyişi temsil etse de,uygulama gayet doğru,gelişmiş tüm ülkelerde bu uygulama mevcut olduğu gibi başlıca amaçlardan biri park etme düzeni ile ilgili tedbir almaktır,ücretten şikayetçi iseniz gerekli yerlere sözlü-yazılı şekilde bildirebilirsiniz.
K.Ömer KÖROĞLU 10 yıl önce
tebrikler.
pelin 10 yıl önce
gencay bey yalnızca insanlardan park parası toplama konusunda gelişmiş ülkelerle yarış halinde olduğumuzun siz de farkındasınız yani. bu güzel bir farkındalık...
gencay 10 yıl önce
farkındalık ve genelleme nakit akışı üzerinden yapılacaksa her durumda başı çekiyoruz,özellikle bu ilde düzen konusunda fazlasıyla sıkıntı mevcut,bir nevi toparlama olsa da yine herkes bildiğini okuyor.
Alper Yusuf KÖROĞLU 10 yıl önce
aslında cadde ve sokakları düzenli bir şekle getirmek oldukça basit. şehrin yapısına zarar vermeden uygun yerlerde açık ve kapalı otoparklar (ücretli veya ücretsiz) inşaa edilip ana caddelerde, ismet paşa caddesinde olduğu gibi, 10 dakikalık geçici duraklama harici park yasağı uygulamasına geçilebilir. böylelikle hem şehir düzenli bir hal alacak hem de araç sahipleri uygun park alanlarına kavuşmuş olur...
osman:ç, 10 yıl önce
bence sana sonukadar destek veri̇yom her tarata araba bu ne yuruyecek yer kalmiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@