Çoban yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Af İttifakı olarak, adli mahkum ve ailelerinin haklı bekleyişlerini adalet adına, geçmişin temizlenmesi adına, olumlu adımların atılması adına tüm topluma anlatıyoruz.

Adaletin, gerçekten adil olmasına ve adil işlemesine duyduğumuz ihtiyaç ortadadır.

Adil yargılanma hakkı; hukukun varlık nedeni, yargılamanın gerçek amacı olan adalete ulaşmanın tek ve güvenilir yoludur.

Anayasa Mahkemesi açıklamasına göre, "Adil yargılanma hak ihlali % 77" Geçmiş dönemde Fetö'cü hakim, savcıların vermiş olduğu yanlış ve adil olmayan kararlar, sonrasında görevden alınmalar, daha sonra da yerlerine gelen genç ve tecrübesiz hakim savcıların kabul görmüş hatalı kararları ile suçsuz yere ve/veya orantısız cezalar ile mahkum edilmiş Adli Mahkum ve yakınları artık tükenmiş ve çaresizdir. Adalet ise herkese adalet.

10 milyon kişi yaşam hakkı, toplumsal barış ve ADALET istiyor.

Geçmişin ve izlerinin temizlenmesi, geleceğe umutla bakılması için Cumhuriyetimizin 100. Yılının gelmesi ile ADLI MAHKUMLAR İÇİN EŞİT AF ilanı ile birlikte SİCİL AFFI 'da verilerek insanlar yeniden hayata döndürülmelidir.

Tabani mahkum yakınlarından oluşan Milyonları kapsayan Af İttifakı, seçim sonucunu belirleyecektir.

Hükümete genel af çağrımızı yineleyerek ve haklı sebepler ile adli Mahkumlar ve milyonlarca yakını, aileler adina arz ve talep ediyoruz.”