Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için tüm Türkiye’de olduğu gibi Karaman’da da kampanyalar başlatılıyor.

Deprem bölgesinden Karaman’a gelen depremzedelerin tıbbi ilaç ihtiyaçlarının karşılanması için Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu tarafından ilaç toplama kampanyası başlatıldı.

Kampanya kapsamında vatandaşların evlerinde kullanmadığı son kullanma tarihi geçmemiş 3 ay ve üzeri ilaçlar toplanarak Karaman’daki Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı öğrenci yurtlarında misafir edilen ve deprem bölgesindeki depremzedelere ulaştırılacak.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gerek Karaman’da KYK yurtlarında misafir olan depremzedeler gerek deprem bölgesindeki vatandaşlarımız için evinizde kullanmadığınız ilaçları topluyoruz.

Toplanan ilaçlar Karaman’da misafir olan depremzedeler için Karaman Ecza Odası, deprem bölgesinde kalan depremzedeler için Karaman Ecza Odası ve Türkiye Eczacılar Birliği kontrolünde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.

İlaçları teslim ederken aşağıda belirtilen durumların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

(1) Teslim ettiğiniz ilaçların son kullanma tarihi 3 ay ve üzeri olmalıdır. KESİNLİKLE SON KULLANIM TARİHİ GEÇMİŞ İLAÇ GETİRMEYİNİZ.

(2) Tablet formundaki ilaçlar, bir kısmı kullanılmış dahi olsa teslim edilebilmektedir.

(3) Şurup, göz damlası, burun spreyi, batikon, oksijenli su gibi sıvı formda olan ilaçlar ve antiseptikler sterilite ve hijyen açısından sorun teşkil etmemesi adına kesinlikle KAPAĞI AÇILMAMIŞ ve HİÇ KULLANILMAMIŞ olarak teslim edilmelidir.

(4) Teslim edeceğiniz ilaçların farmakolojik grubunu (antibiyotik, vitamin, ağrı kesici, kalp ilacı vs) öğrenip tarafımıza teslim ederken belirtmeniz gerekmektedir.

(5) Soğuk zincir ilaçlar taşıma ve saklama problemi yaratacağından dolayı teslim alınmayacaktır.

(6) Antibiyotikler, ağrı kesiciler, kalp ilaçları, alerji ilaçları, antiviraller, epilepsi ilaçları, bağırsak antiseptikleri, mide ilaçları, astım ilaçları, oral diyabet ilaçları, vitaminler gibi BÜTÜN İLAÇ GRUPLARI teslim edebilmektedir.

(7) Deprem bölgesinden ihtiyaç olduğu bildirilen ilaç grupları ANTİBİYOTİKLER, KIRMIZI ve YEŞİL REÇETELİ İLAÇLAR, UYUZ KREMİ, ANTİVİRALLER (GRİP ve SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI), UÇUK KREMİ, AFT KREMİ, ÖKSÜRÜK ŞURUBU, EL KREMİ (soğuktan eller ve yüzlerde enfeksiyon riski olan ciddi yaralar açılmaktadır). Bu ilaçlara öncelik veriniz.

(8) KADIN PEDİ, BEBEK BEZİ, pamuk, gazlı bez, şırınga gibi tüm sarf malzemelerini teslim edebilirsiniz.

Kampanyası bilgileri;

Son teslimat tarihi: 10.03.2023

Teslimat süresi: hafta içi 14.00-15.00

Teslimat yerleri: - Karamanoğlu MehmetBey Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO, 4. Kat, 305 numaralı oda (Müdür Yrd. Odası) - Karamanoğlu MehmetBey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslarası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü 3. Kat 329 numaralı oda

Kampanya Sorumluları; Dr. Öğr. Üyesi Eczacı Feyza Çelik Farmasötik Toksikoloji, Karamanoğlu MehmetBey Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO Müdür Yrd. Öğr. Gör. Dr. Seyyide DOĞAN Ekonometri Karamanoğlu MehmetBey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Elemanı Kampanyada Çalışan Gönüllü Akademik Personel KMÜ Sağlık Hizmetleri MYO öğretim elemanları Öğr. Gör. Halil MERT Öğr. Gör. Ekrem BAKIR Öğr. Gör. Ayşe TOPUZ Öğr. Gör. Serdar ULAK Öğr. Gör. Mehmet SELÇUK.”