Öğretmenlere Psikososyal Destek Eğitimi Verildi Foto Galeri: Öğretmenlere Psikososyal Destek Eğitimi Verildi

Milli Eğitim Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında tüm ülkede öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik psikososyal destek çalışmalarına ilişkin MEB Deprem Sonrası Psikososyal Destek Eylem Planı ve psikososyal destek programları yayımladı.

Eylem planında, başta depremden doğrudan etkilenen iller olmak üzere ülkedeki tüm öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik yürütülecek psikososyal destek çalışmalarına ilişkin süreçler aşamalı olarak yer alıyor.

Psikososyal destek hizmetleri, koruyucu/önleyici ruh sağlığı çalışmalarının yanı sıra psikolojik olarak sorun yaşayan kişilerin veya yakınlarının profesyonel olarak desteklenmesi kapsamında Karaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından 376 öğretmene eğitim verildi.

MEB Deprem Sonrası Psikososyal Destek Eylem Planı ve psikososyal destek programı çerçevesinde ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle ilimize gelen afetzedeler için rehber öğretmen/psikolojik danışmanı olmayan merkez ve merkeze bağlı il, ilçe ve köy okullarında çalışan öğretmenlere uzaktan eğitim yoluyla Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanı Cem Avutmuşlu eğitim verdi. Verilen eğitimler sonrasında okullardaki öğretmenler, depremzedelere ve velilere psikososyal destek oturumları gerçekleştirdi.

Birim amirleri ve gönüllü rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlardan oluşan ekiplerce uygulanacak eylem planında başta "psikolojik ilk yardım" olmak üzere "deprem ve kayıp-yas psikoeğitim programları", "zorlayıcı yaşam olayları sonrası öğretmen psikoeğitim programı" ve "çalışana destek-afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmeti sunan psikolojik danışman/rehber öğretmenler için psikoeğitsel destek grubu" eğitim içeriklerinin uygulanmasına ilişkin yol haritası belirlendi.