,

Son dönemde dijital bankacılık kavramına olan ilginin daha fazla arttığını söyleyebiliriz. Bu durum, dijital banka nedir ya da dijital bankacılığın faydaları nelerdir gibi soruların daha sık sorulmasını beraberinde getirdi. Dijital banka, müşterilerin tüm bankacılık işlemlerini internet üzerinden ya da bankanın mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirdiği bir bankacılık modelidir.

Tercihini bu bankacılık modelinden yana kullananlar hesaplarına haftanın her günü ve günün her saatinde ulaşabilirler. Fatura ödeme ya da para transferi gerçekleştirme gibi işlemlerin yanı sıra müşterilerin yatırım işlemlerini de hem pratik hem de hızlı bir biçimde yapmaları mümkün olur. Banka şubesine gitmeye ve uzun süre sıra beklemeye gerek kalmadan bu işlemlerin yapılabiliyor olması, “dijital bankacılık neden önemli” sorusunun en önemli yanıtıdır.

Bir dijital banka ile çalışanların akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden hesaplarına kolayca erişim sağlamaları mümkün oluyor. Hesaplarına şifre ile giriş yapmaları sayesinde güvenli bir şekilde kullanılması konusunda bir endişe yaşanmıyor. Bu bankacılık modelinin son dönemde daha fazla ilgi görmesinin nedenlerinden biri de daha uygun maliyetli olmasıdır. Hızlı ve kullanışlı bir şekilde bankacılık işlemlerinin yapılabiliyor olması, müşterilerde de memnuniyet oluşturur.

Artık günümüzün en önemli kavramı “zaman” ve haliyle az zaman alan işlemler ve yöntemler insanlar tarafında da daha fazla tercih ediliyor. Bir banka şubesine giderek uzun süre beklemek yerine telefon ya da tabletten banka hesabına ulaşmak elbette herkes için daha cazip bir seçeneğe dönüşüyor. Elbette dijital bankalar da müşterilerinin güvenliğini ön planda tutuyor ve bu kapsamda bir dizi önlemler alınıyor. Dolayısıyla dijital bankacılık işlemleri güvenli mi şeklinde bir endişeye gerek kalmıyor.

Dijital Bankacılığın Faydaları Nelerdir?

Eğer siz de yakın zamanda dijital bankacılığı tercih etmeyi düşünüyorsanız ne gibi faydalar sunduğunu merak edebilirsiniz. İşte yanıtlar…

  • Dijital bankacılığın en önemli faydası hızdır. Geleneksel bankacılık işlemleri ile kıyaslandığında çok daha hızlı bir biçimde işlem yapmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Hem gün içerisinde sıklıkla bankacılık işlemi yapanlar hem de zamanı olmayanlar için bu fayda büyük bir önem taşıyor.
  • Bankacılık işlemlerinin kolayca yapılabiliyor olması da önemlidir. Nerede olduğunuzun bir önemi yok, herhangi bir yerden ve herhangi bir zamanda işlemlerinizi saniyeler içerisinde tamamlayabilirsiniz. Banka şubesine gitmek, sıra almak ya da randevu almak gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Haliyle bu da hayatınıza büyük bir kolaylık geleceği anlamına gelir.
  • Güvenlik de dijital bankacılığın sağladığı faydalardan bir diğeridir. Dijital bankalar da diğer bankalar gibi son derece yüksek güvenlik önlemleri alıyor. Bu konuda herhangi bir korku yaşanması gerekmiyor. Aklınıza gelebilecek tüm işlemlerin belirli güvenlik tedbirleri altında gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.
  • İşlem ücretleri konusunda da dijital bankacılığın faydalarından söz etmek gerekir. Dijital bankacılığı tercih edenler geleneksel bankacılığı tercih edenlere nazaran daha az işlem ücreti öderler. Hatta bazı dijital bankalar çeşitli işlemlerin ücretsiz olarak gerçekleşmesini de sağlıyor. Dolayısıyla işlem ücreti noktasında da hatırı sayılır düzeyde önemli bir faydadan söz edilebilir.
  • Mobil uygulama üzerinden günün herhangi bir saatinde ve herhangi bir yerde işlem yapma özgürlüğü bulunuyor. Fatura ödemesinden para transferlerine kadar her türlü işlemin mobil uygulama üzerinden kolayca yapılması mümkündür.

Tüm bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda dijital bankacılığın önemini daha iyi anlamak da mümkün olacaktır. Ülkemizde dijital bankacılık dendiğinde ilk akla gelen Enpara.com oluyor. Tüm bankacılık işlemlerinin kolaylıkla yapılmasını sağlayan Enparalılar, mobil uygulama ya da bilgisayarın yanı sıra tablet üzerinden de işlem yapabiliyorlar.

Enpara.com üzerinden vadeli mevduat hesabı açılabiliyor. Birikimlerinin değer kaybetmesini önlemek isteyenler hızlı ve basit bir şekilde vadeli mevduat hesabı açabilir. Elbette vadesiz hesap açma işlemleri de yapılabilir. Enpara.com adresini ziyaret ettiğinizde bu konuda daha fazla bilgi alabilir ve hangi adımları izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.