Karaman’da dolaman sezonunun başlamasıyla genç yaşlı herkes arazilere akın ederek bastonla dolaman mantarı arıyor.

Büyük ilgi gören ve afrodizyak özelliği olduğu belirtilen dolaman mantarını toplamak isteyen vatandaşlar, şimdiden arazilere akın etmeye başladı. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte ve Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilerek arabalarla mantar toplamaya çıkan vatandaşlar, topladıkları mantarı ya evde tüketiyor ya da semt pazarlarında satıyor. Görünümüyle patatesi andıran dolaman mantarı, tadıyla etten farksız bir lezzet sunuyor. Büyük bir bölümü ihracata giden mantar, toptancılar tarafından satın alınarak yurt dışına ihraç ediliyor. Karaman’da bulunan Karadağ'ın etekleri dolaman toplayan vatandaşların akınına uğruyor. Karadağ'ın eteklerindeki ovada yediden yetmişe herkes dolaman arıyor. Yaklaşık 80 yıldır bu bölgede toplandığı belirtilen dolaman mantarı, Mart ayının sonları ile Mayıs ayının sonuna kadar toplanıyor. Yağışların iyi olmasına bağlı olarak çıkan mantarın her yıl istenilen ölçüde çıkmadığı ifade ediliyor. 

“DOLAMAN MANTARININ KİLOSU 1.000 TL” 

Küçüklükten beri bu bölgede dolaman mantarı topladığını belirten Bayram Erginbay; “Dolaman mantarını satın almak için Türkiye’nin çeşitli illerinden gelenler var. Buradan kilo kilo topladıkları yada satın aldıkları dolaman mantarını kendi evlerine götürüyorlar. Her yılda gelerek alıyorlar. Geçtiğimiz yıl kilosu 500 ila 700 TL’den satıldı. Bu yıl ise kilosuna 1.000 TL diyorlar” dedi. 

DOLAMAN MANTARI'NIN FAYDALARI NELERDİR?

Dolaman mantarı, düşük oranda doymamış yağ asidi içerdiği için yüksek kolesterole iyi gelen besinlerden biridir. Ayrıca bol miktarda protein içerdiği için kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmayı sağlar. Frenk maydanozu ve akdiken yaprağı ile şerbet veya lapa yapılarak tüketilen besin, kırmızı et kadar besleyicidir ve geleneksel olarak göz hastalıklarında kullanılır. Dolaman mantarı, omuriliği güçlendiren önemli besinlerden biridir. Özellikle şahtere otu ile birlikte hazırlandığında etkileri daha yoğun hissedilir. Dolaman mantarının bilinen en yaygın ve en eski faydası afrodizyak etkiye sahip olmasıdır. Önemli bir lif kaynağı olarak tokluk hissi veren besin, lezzeti ile diyet ve vejetaryen menülerinde de yer almaya başlar.

Whats App Image 2024 04 14 At 12.01