Ticari hamleleri ve yatırımları doğru yönetmenin yolu, döviz kurlarındaki değişimi yakından takip etmekten geçiyor. Finans ve yatırım dünyasının global oyuncusu olmak, döviz kurlarındaki hareketliliği izleyerek kurların geleceğiyle ilgili doğru öngörülerde bulunabilmekle mümkün!

Globalleşen dünyada, uluslararası ticaretin ve yatırımların bir numaralı finans aracı olan döviz kurlarının canlı ve dinamik değişim trendlerine hakim olmak büyük önem taşıyor. Döviz kurlarının yükseliş ve alçalış paritelerini ölçen, değişimler hakkında yakın ve uzak dönem projeksiyon oluşturabilen yatırımcılar, kur dalgalanmalarından hasar almadan çıkabiliyor. “Döviz kuru nedir?”, “Neden değişir?” ve “Nasıl hesaplanır?” gibi sorularına yanıt arıyorsan bu yazı tam da aradığın rehber!

1. Döviz Kuru Nedir?

2

Döviz kuru, bir ülkenin para birimi ile bir diğer ülkenin para birimi arasındaki değer farklılıklarını anlatıyor. Serbest piyasa kurallarına bağlı olarak arz talep dengesiyle belirlenen döviz kurları, ülkelerin ekonomik istikrarından, savaş ve doğal afet gibi olumsuz koşullardan, siyasi istikrar durumlarından ve ticari ilişkilerden yoğun bir şekilde etkileniyor.

Döviz kuru ile bir ülkenin ekonomik gücü, yaşam standardı, ekonomik istikrarı, rekabetçi gücü ve piyasa trendleri gibi pek çok bilgi hakkında fikir yürütmek mümkün oluyor. Ayrıca diğer ülkelerin gözünde o ülkenin güvenilir bir ekonomiye sahip olup olmadığıyla birlikte ticari, turistik ve yatırım amaçlı ilişkilerde ne ölçüde ilerleme kaydedileceği de anlaşılıyor.

2. Döviz Kuru Nasıl Hesaplanır?

3

Döviz kurları, piyasa taleplerine göre bazen gün içerisinde birçok kez olmak üzere dinamik ve hızlı değişim grafiği sergiliyor. Döviz kurundaki bu hızlı ve ani değişimler nedeniyle, özellikle büyük hacimli işlemler yapan şirketlerde döviz kuru hesaplamak dikkat gerektiren bir işlem olarak öne çıkıyor.

Döviz kuru hesaplamada hata yapmamak için kullanılan belli başlı formüller bulunuyor. Türk lirasını dövize çevirme işlemi yapılacaksa, eldeki TL işlem yapılacak döviz cinsi hangisi ise onun güncel kur fiyatına bölünüyor. Eldeki TL/dolar kuru formülüyle Türk lirası dolara çevrilmiş oluyor. Aksi yönde hesaplama yapılacaksa eldeki dövizin döviz kuru ile çarpılması gerekiyor. Örnek olarak; “Eldeki dolar X Dolar kuru” formülü, istenen dolar kuru hesabını kolayca yapmayı sağlıyor.

3. Döviz Kuru Neden Değişir?

4

Döviz kurları çok sayıda etkiye açık, iniş-çıkış grafiği hareketli, değişken bir yapıya sahip. Döviz kurunun değişmesini sağlayan temel etkileri ise şöyle sıralamak mümkün:

●     Ekonomik ve siyasi çalkantılar, ticari krizler, savaş ve doğal afet gibi yıkıcı etkiye sahip olaylar, ülke ekonomilerinde kriz yaratarak döviz kurlarında -bazıları dramatik ölçülerde olmak üzere- inişli-çıkışlı bir grafik yaratıyor.

●     Bir döviz cinsine karşı yoğunlaşan talep karşısında arz sınırlı kalırsa o döviz kurunda artış yaşanıyor.

●     Faiz oranları ve dış ticaret yönetimindeki denge ya da değişken yapı da yatırımcıların davranışlarını etkilediği için döviz kurlarının değişiminde yol oynuyor.

●     Ülkelerin kredi notu, yatırımcılar ve üreticilerin seçimlerinde belirleyici bir rol oynuyor. Kredi notu düşük ülkeler, yeterli yatırımı alamadığı ve ticarette güçlenemediği için döviz kurları da değer kaybedebiliyor.

4. Döviz Kuru Nereden Takip Edilir?

5

Döviz kuru, yatırım sepetini çeşitlendirmek isteyen profesyonel yatırımcılardan birikimlerini korumak isteyen bireysel yatırımcılara, iş insanlarından üreticilere kadar herkesi yakından ilgilendiren, sıradan vatandaşın da gündelik hayatını etkileyen bir ekonomik bileşen. Mikro ekonomiden makro ekonomiye, yaşam standardından ülke kredi notuna her alanda söz sahibi olan döviz kurunu yakından takip etmek, tüm bireylere büyük avantajlar getiriyor.

Dolar ve euro kuru başta olmak üzere tüm döviz kurlarını gün içerisinde canlı olarak takip etme imkanı sunan pek çok finans haber sitesi, canlı döviz takip uygulaması ve bankaların mobil sayfalarında canlı döviz fiyat ekranı bulunuyor. Dolar kuru, euro kuru ve diğer kurlardaki değişimi en güncel ve güvenilir şekilde sunan platformlardan biri de Midas olarak ön plana çıkıyor! Midas, döviz kurlarındaki anlık değişimlere kolayca ulaşma imkanı sunan kullanıcı dostu döviz kuru takip sayfasıyla, piyasa trendlerine hakim olmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri oluyor.

Midas, canlı döviz kuru takip sayfasıyla global bir yatırımcı olma yolunda en büyük destekçin olmaya hazır! Midas’ın finans, yatırım ve borsa üzerine sunduğu derinlikli analizler ve güncel bilgileri takip ederek sen de bu alandaki donanımını artırabilir, yatırım kararlarını uzman bir bakış açısıyla alabilirsin!