“Dünya Dili Türkçe” Paneli Düzenlendi Foto Galeri: “Dünya Dili Türkçe” Paneli Düzenlendi

Karaman'da, 747. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlileri çerçevesinde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda “Dünya Dili Türkçe” Paneli düzenlendi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mercan, “Bu yıl Karamanoğlu Mehmet Bey’in Fermanın yayınlamasının 747. Yılı. Yine Yunus Emre’nin vefatının 704. Yıl dönümü aynı zamanda Türk dilinin ilk sözlüğü olan Dîvânu Lugâti't-Türk’ün 950. Yıl dönümü. Yine Karaman’ımızın yetiştirdiği Ahmet Turan Şentürk’ün 100. Ölüm yıl dönümü ve Bekir Sıtkı Erdoğan’ın da ölümünün 25. Yılı. Bu saydığım kişiler gerek Karamanoğlu Mehmet Bey gerek şairlerimiz Türkçenin gelişimine önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bu alanda biz hem tarihimize yön veren, tarihimizde önemli yer edinen, kültürümüze ve edebiyatımıza katkıda bulunan bütün şairleri, yazları ölüm yıl dönümleri yada milli günlerde onları anlamaya çalışıyoruz. Bu önümüzdeki günlerde yine bu panelin hazırlanmasında katkısı olan Prof. Dr. İdris Nebi Uysal ile de istişarelerde bulunduk. Gerek Dîvânu Lugâti't-Türk ile ilgili olarak gerek Kaşgarlı Mahmut ile ilgili olarak yine Karaman’ın yetiştirdiği önemli şairlerimizle ilgili etkinlikleri yapacağız” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmasının ardından yöneticiliğini Prof. Dr. Abdurrahman Özkan’ın yaptığı, Prof. Dr. İdris Nebi Uysal ve Prof. Dr. Talip Doğan’ın ise konuşmacı olarak katıldığı panel gerçekleştirildi.

Katılımcılar Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, AK Parti Karaman Milletvekilleri Osman Sağlam, Av. Selam Oğuzhan Eser ve daire müdürleri katıldı.