Dünya Tütünsüz Gününde Fidan Dikme Etkinliği Gerçekleştirildi Foto Galeri: Dünya Tütünsüz Gününde Fidan Dikme Etkinliği Gerçekleştirildi

İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun, Karaman Orman İşletme Müdürü Numan Yöner, sağlık yöneticileri ve personellerin katılımıyla Karaman Orman İşletme Müdürlüğü’nün katkılarıyla Toplum Sağlığı Merkezi bahçesinde fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik sırasında konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun, tütün ve tütün ürünlerinin sağlığa olan zararlarına değinerek; ‘’ Sigara; kanser, felç ve kalp krizinin yanı sıra kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi solunum yolu rahatsızlıkları dâhil olmak üzere birçok hastalığın önde gelen nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, tütün kullanımının her yıl neden olduğu ölümlerin 65 bininin çocuklar arasında görüldüğünü ve 1,2 milyondan fazlasının pasif içiciliğe bağlı olduğunu tahmin ediyor. İnsan sağlığı için ölümcül etkileri olan tütün, çevre kirliliğini de önemli ölçüde artırıyor. Tütün ekimi küresel olarak yaklaşık 22 milyar metrik ton su gerektiriyor ve her yıl yaklaşık 600 milyon ağacın kesimine neden oluyor. Özetle, tütün endüstrisi her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden olurken gezegenimizin kaynaklarına ve ekosistemine de zarar veriyor. Kendi sağlığımız ve gezegenimiz için sigarayı bırakmamız gerekiyor" dedi.

Kurşun " İlimiz Sağlıklı Hayat Merkezi'nde sigara bırakma polikliniği de mevcuttur. İster ALO 171'i arayarak ister polikliniğimize başvurarak sigarayı siz de bırakabilirsiniz. Sağlıklı Hayat Merkezi, Cumhuriyet Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Caddesi No:2 Cumartesi pazarı kavşağı adresimizde ücretsiz olarak hizmet vermektedir. 0338 213 88 80 iletişim numarasından da Sağlıklı Hayat Merkezimize ulaşarak randevu oluşturabilirsiniz. " diye ekledi.