banner464

Kuzey Kıbrıs, Dünyaca Ünlü Tavla Ustalarını Ağırladı

Dünya Tavla Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen 2. Merit Açık Uluslararası Tavla Şampiyonası, Merit Park Hotel’in ev sahipliğinde 29 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi.İlki geçtiğimiz yıl 30 Ekim - 3 Kasım tarihleri arasında...

Kuzey Kıbrıs, Dünyaca Ünlü Tavla Ustalarını Ağırladı

Dünya Tavla Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen 2. Merit Açık Uluslararası Tavla Şampiyonası, Merit Park Hotel’in ev sahipliğinde 29 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi.İlki geçtiğimiz yıl 30 Ekim - 3 Kasım tarihleri arasında...

03 Kasım 2014 Pazartesi 12:28
55 Okunma
Kuzey Kıbrıs, Dünyaca Ünlü Tavla Ustalarını Ağırladı
Dünya Tavla Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen 2. Merit Açık Uluslararası Tavla Şampiyonası, Merit Park Hotel’in ev sahipliğinde 29 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi.

İlki geçtiğimiz yıl 30 Ekim - 3 Kasım tarihleri arasında yapılan ve dünya sıralamasında 2. sırada yer alan Japon Michihito Kageyama’yı 19-4’lük skorla yenen Rus Sergey Erokhin’in birinciliğiyle sonuçlanan turnuva, bu yıl da dünyaca ünlü isimleri ağırladı. Dünyanın sayılı turnuvaları arasında yer almayı hedefleyen Merit Uluslararası Açık Tavla Şampiyonası’na bu yıl; 2014 dünya şampiyonu Akiko Yazawa (Japonya), 2009 dünya şampiyonu Masayuki Mochizuki (Japonya), Michel Serrero (Fransa), Steen Groenbech (Danimarka), Giorgos Kleitsas (Yunanistan), Douglas Mayfield (ABD), Jon Kristian Royset (Norveç), Sabri Büyüksoy (Türkiye), Petko Kostadinov (ABD) ve Jurgen Orlowski (Almanya) gibi ünlü oyuncular da katıldı.

Dünya Tavla Federasyonu (Worldwide Backgammon Federation) Genel Sekreteri Marco Fornasır ve Arda Fındıkoğlu direktörlüğünde gerçekleştirilen turnuvaya bu yıl rekor bir katılım oldu. 31 ülkeden 306 profesyonel oyuncu 9 ayrı kategoride mücadele etti. Aralarında Brezilya, Yunanistan ve Ermenistan’ın da olduğu ülkelerden gelen oyuncular, ‘’Dünyanın en büyük turnuvası’’ olarak tanımladıkları 2. Merit Açık Uluslararası Tavla Şampiyonası’nda kıyasıya mücadele etti. Toplam 214 bin Euro para ödülünün dağıtıldığı şampiyonada Danimarkalı Hanrik Veje’yi zorlu bir mücadelenin ardından 15’e 17 yenen Yunanlı Athanasios Katsios şampiyon oldu. Katsios 45 bin 250 euro para ödülü kazanırken, ikinci olan Veje de 22 bin 800 euro’nun sahibi oldu. Düzenlenen tören ile ödülünü alan Yunanlı Katsios, uluslararası bir turnuvada ilk kez ödül kazandığını belirterek, ‘’Kıbrıs tavlanın cenneti’’ dedi.

TURNUVA TURİZMİ

Düzenlenen bu tür etkinlikler ile Kuzey Kıbrıs’ta yeni bir turizm kanalı açtıklarını ve “Turnuva Turizmi”yle farklı alanlarda ünlü isimleri ağırladıklarını belirten Merit Park Hotel Genel Koordinatörü Aydoğan Turay, “Merit Park Hotel olarak Avrupa’da hatta dünyada tavla turnuvaları merkezi olmayı amaçlıyoruz. Kıbrıs’ın bitmeyen güneşi ve sunduğumuz imkanlar yabancı oyuncuların ilgisi çekiyor. Söz konusu oyuncuların büyük bölümü bu turnuvalar sayesinde Ada’ya ilk kez geliyor. Ülkelerine buradan güzel anılarla döndüklerinde, daha sonra tatil amaçlı geldiklerine de şahit oluyoruz. Bu turnuvaya katılım için 4 ay öncesinden müracaat eden oyuncular var. Bu durum, Kuzey Kıbrıs’ın tanıtımı açısından da başarılı bir girişim oluyor. Turnuva turizmi meyvelerini vermeye başladı” dedi.

‘’DÜNYA ŞAMPİYONASI KKTC’DE YAPILSIN’’

Merit Park Tavla Başkanı Gürdal Büyükgüngör de, başarıyla gerçekleştirilen şampiyonanın katılımcılar tarafından ‘’Yılın turnuvası’’ olarak tanımlanmasından büyük gurur duyduklarını söyledi. Büyükgüngör, ‘’Turnuvamıza katılanlar arasında Yunanistan’dan ve Ermenistan’dan da oyuncular vardı. Biz, Kuzey Kıbrıs’ta sınırları ortadan kaldırdık. Tavla ile aynı dili konuştuk. Oyuncular tarafından dünyanın en büyük turnuvası ve yılın turnuvası olarak tanımlanmak, bizleri çok mutlu etti. Verilen ödüller ve sunduğumuz imkanlar kıyaslanamayacak düzeyde. Dünyaca ünlü oyuncular, her yıl Monte Carlo’da yapılan dünya tavla şampiyonasının Kuzey Kıbrıs’ta yapılması konusunda taleplerini ilettiler. Bizler de bu konuyla ilgili araştırmalarımıza en kısa sürede başlayacağız’’ dedi.

Yorumlar