banner464

Tablet Devrimi

Tablet bilgisayarlar iş, çalışma ve organizasyon anlayışımızı değiştiriyor. Orkestralar notaları artık tabletlerden okuyor. Müzeler, sergilerin en gizli-saklı ayrıntılarını tabletlere taşıyor.

Tablet Devrimi

Tablet bilgisayarlar iş, çalışma ve organizasyon anlayışımızı değiştiriyor. Orkestralar notaları artık tabletlerden okuyor. Müzeler, sergilerin en gizli-saklı ayrıntılarını tabletlere taşıyor.

09 Ocak 2013 Çarşamba 16:41
1435 Okunma
Tablet Devrimi

 Orkestralar, tablet bilgisayarların çalışma ve organizasyon anlayışını değiştirdiği alanların arasında yer alıyor. Konser salonlarından nota kağıtlarını kaldıran ilk orkestra olan Brüksel Filarmoni’nin Genel Müdürü Gunter Broucke, teknolojiye yaklaşımlarını şu sözlerle özetliyor:

“Tablet fikri bir öğle yemeği esnasında ortaya atıldı. ‘Dünyanın ilk kağıtsız orkestrası’ fikri, önce bir espri olarak gündeme geldi. Elbette konser verecek, Beethoven, Brahms, Şostakoviç ve diğer bestecilerin eserlerini seslendireceğiz. Ama diğer taraftan günümüzün sosyal, kültürel ve ekonomi dünyasında kendimizi nasıl konumlandırdığımız sorusunun da durmaksızın yanıtını arıyoruz.”

İlk kağıtsız orkestra

Deutschlandradio'ya konuşan Gunter Broucke, bir büyük bilgisayar firması ve yazılım ekibiyle yaptıkları ortak çalışma sonucunda yeni sistemi geliştirdiklerini belirtiyor. Broucke, “Kâğıdın kötü bir yanı yok. 200, 300 yıl daha böyle devam edebilirdik. Öyle bakarsanız bisiklet yeter, otomobile de ihtiyacımız yok. Hatta bırakın yürüyelim. Ama ortada görmezden gelemeyeceğiniz bir gelişme süreci var” diyor.

Kağıtsız orkestra, her yıl binlerce euro tasarruf anlamına geliyor. Şimdilik giderilmesi gereken birkaç yazılım hatası var. Ancak tabletli sistemin artıları çok daha ön planda. Tabletlerdeki dijital nota kağıtları, müzisyenlere anlık düzeltmelere imkân tanıyor.

Brüksel Filarmoni Genel Müdürü Gunter Broucke, “Düzeltmemi kaydedip orkestra arkadaşlarıma yolluyorum. Yaptığım ekleme, onların cihazlarına eş zamanlı olarak yansıyor” sözleriyle yeni sistemin orkestranın çalışmasını nasıl etkilediğini dile getiriyor.

Müzeler, tabletlerin iş ve organizasyon şemasında yer bulduğu bir başka alan oldu. Stuttgart’taki Württemberg Eyalet Müzesi’nde açılan Keltler Sergisi’nde ziyaretçilere tabletler sunuluyor. Ziyaretçilerin nefeslerinden dahi olumsuz etkilenebilecek 2 bin yıllık bir kumaş parçası, tablette en küçük ayrıntısına varıncaya kadar incelenebiliyor.

Aksiyon sahnelerinden müze salonlarına

Stuttgart Medya Yüksek Okulu'ndan Prof. Dr. Bernd Eberhardt, Hollywood’un aksiyon filmlerinde de kullanılan “light stage”, Türkçesiyle ışık sahnesi teknolojisinin kullanıldığını kaydediyor.
Tabletle tedavi dönemi başladıProf. Dr. Eberhardt, “Nesneleri farklı açılardan aydınlatıp görüntüleyerek bir anlamda ışıkla tarıyoruz. Bunlar, yüksek çözünürlüklü, son derece ayrıntılı fotoğraflar. Çalışmanın sonunda ortaya her nesneye ait, farklı açılardan çekilmiş 300 kadar fotoğraf çıkıyor” diyor.

Light stage teknolojisi, Amerikalı bilişim uzmanı Paul Debevec tarafından geliştirilmiş. Deutschlandradio'nun konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Bernd Eberhardt, sözkonusu teknolojiyle fotoğrafların dijital veriye dönüştürüldüğünü belirtiyor:

“Sonuç olarak her bir piksel için bir matematik model oluşturuluyor. Bunların her biri, ışığın yansıma açısına bağlı olarak sözkonusu pikselin nasıl görüneceğine ilişkin veriler içeriyor. Bu model temelinde görüntülenecek renkler de hesaplanıyor.”

© Deutsche Welle Türkçe'den alınmıştır.
DW/DLF/NH/BS


Son Güncelleme: 10.01.2013 10:19
Anahtar Kelimeler:
Tablet
Yorumlar