banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

11.12.2011, 23:46 338

Dünyayı Gençler Yönetiyor..

 Dünyayı Gençler Yönetiyor..

Karaman’ın sokaklarında gezerken gözlerim hep bir şeyi arıyor. Dolmuştayken , bir kenar mahallede yol alırken hep bekliyorum.. Karşıma çıkacaklar diye. Yoklar..
Evet çocuklardan bahsediyorum..Çocuklar meydanda yoklar.Misket oyunlarıyla , kiprit kutularıyla  bir zamanlar sokakları inleten çocuklar artık yoklar.. Peki nerede bu çocuklar?
Geleceği inşa ediyorlar.. Her köşe başında bir internet cafe ve çocuklar iş başında.. Bilmem hangi yazılım firmasının bin bir türlü emek vererek hazırladığı oyunun şifrelerini çözmekle meşguller.
Milli Eğitim Bakanlığı yakın bir zamanda taplet pc dağıtımına başlayacak. Bir çok yazılım firması bu projeyle yakından ilgileniyor ve en güzel yazılımı hazırlayarak kendilerini ıspatlama gayretindeler.
Evet yakın bir zamanda her ev bir bilişim yuvası olacak. Ucuzlayan tablet pc lerle nasıl ki her elde cep telefonu varsa tablet pc ler olacak…
Ancak bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.. Artık nette yönetim panelinde olma zamanıdır. Ülkemizde şu an internet kullananların belki % 95 internete bakan yüz..
Hazırlanan siteleri inceliyoruz..Vakit geçiriyoruz. Artık gençlerimiz yazılım üzerinde çalışmalı. Açık kaynaklı yazılımlardan başlanılabilir.. Joomla ve wordpress gibi yazılımlar çok fazla teknik bilgi gerektirmeyen yazılımlar.. Lise yıllarında bu sistemelere meraklı bir gencimizin dünyayı değiştirecek sistemler,siteler kuracağına inanıyorum..
Şu an her internete girişimizde bakmadan geçemediğimiz  google yi iki genç kurdu..
Bir çoğumuzun belki günde birkaç saat geçirdiği facebook u bir geç kurdu.
Ve bunun gibi sistemler şu an dünyayı yönetiyor..

Zorda,savaşta olan bir çok ülke böylesine güçlü sosyal paylaşım sitelerini yasaklama peşinde.. İnsanlar anında bir araya gelip ortak bir karar verebiliyorlar..
Evet dünyayı gençler yönetiyor.. Gençlerin kurduğu yazılımlar ve sistemler sayesinde bir çok değişim gerçekleşiyor..
Sonuç olarak ülkemizde ki bilişim potansiyelini bir ana önce değerlendirmeliyiz.. 

Özellikle liseli yıllarda destek verildiği taktirde bir çok gencimizin çok başarılı olacağına inanıyorum.. Liseli yıllarımdan bir çok şair arkadaşımı hatırlıyorum.. Şimdi ne şairler , ne şiirleri var… Bir site kurmuş olsalardı , bir kişisel blog oluşturmuş olsalardı şimdi belki en iyi şairler arasında yer alacaklardı.. 
İnternet dünyası üretmeyi  çok seviyor.. Dünya devi  google nin en çok sevdiği şeylerden birisi yeni  bir şeylerin üretilmesi ve dünya ağına katılması..
Evet dünyayı gençler yönetiyor ve internet dünyası genç beyinleri bekliyor.
Fatih Bircan - Eğitimci Yazar
www.fatihbircan.com 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@