banner877

banner919

banner990

banner957

22.03.2021, 08:34 408

DÜRÜST OLMAK

Sabah uyandığımız zaman veya akşam başımızı yastığımıza koyduğumuzda günümüzün kendimize, akrabalarımıza, komşularımıza, vatanımıza dürüst davranarak geçirdik mi? diye düşündük mü?

Bir toplumun sağlıklı ve refah içinde yaşaması, gelecek nesillere güvenli bir dünya bırakmak için önce kendine karşı dürüst olması, başkalarına karşı dürüst olmadan önce kendine karşı dürüst olması gerekmektedir.

Büyük insan ve gelişmiş toplum olma yolunun ilk adımı dürüst olmaktır, bunun bir başka ilk adımı ise ailede başlar ana babaların çocukları yetiştirirken onlara karşı  her açıdan dürüst davranmaları ,toplumun gerçeklerini doğru bir şekilde açıklamaları, günü kurtarmak için süslü  püslü ve yalan yanlış kulaktan dolma sözler yerine hayatın gerçeklerini davranış kurallarını. Empati yapmayı öğretmeliyiz aksi taktirde yanlış bilgiler ile Çocuğun kapasitesinden fazla bilgi ve davranışlar ile yüklerseniz topluma, vatanına en büyük ihaneti yapmış olursun;

Dürüst olmayanlar hatalarını başkalarından saklarlar oysa dürüst olanlar hatalarını kabul ederek ortaya koyarlar günümüz toplumları hangi mevkide, hangi sosyal statüde olursa olsun kendi çıkarları ve günü kurtarmak çabaları nedeniyle kendi çıkarları fayda durumuna göre pozisyon alıyorlar çocuklar ana babalarına karşı, komşular, akraba ve eşler birbirlerine karşı dürüst davranamıyorlar.

Dürüst davranmamak yanında kendi kişiliklerinden ödün veriyorlar bir grupta olsun. bir denek,vakıf veya siyasi partide ,iş yerinde olsun herhangi konuda kendi düşüncelerini ifade etmiyorlar yanlış olduğunu bile bile başkanının, patronunun fikrini kabul ediyorlar bu yanlış fikirler toplumu yanlış yöne ve yanlış kararlar almaya sevk ediyor bu davranış insanların ruh sağlığını bozarak iç huzursuzluğa neden olmaktadır.

Akıllı, bilgin zengin olmak zorunda değiliz ama dürüst olmak zorundayız.

Sosyal medya kanallarına bakın her akşam akıllı, bilgili insanlar her gün başka bir kanala çıkarak saatlerce konuşuyorlar halka akıl vermeye çalışıyorlar kendilerince aslında o akıl kendilerinin aklı değil temsil ettikleri liderin ve grubun düşünceleri yanlışta olsa konjonktüre göre renk değiştirerek kendi düşüncelerini bastırarak inanmadıkları düşünceleri savunuyorlar ve dürüst davranmıyorlar hem kendilerine hem de onu takip eden insanlara zarar verir. “Dürüstlük pahalı bir mülktür bu yüzden her insan sahip olamaz”

Eğer dürüst yaşamışsak, nasıl öleceğimizi düşünmemize hiç gerek kalmaz.

Dürüstlük kısa zamanda zarar veriyor gibi görünür ancak bu bir algıdır uzun vadede yararlarını görürüz; kendimizi yaptığımız olumsuz davranışlardan korunmak yerine daha sağlıklı yaşamak için gücümüzü harcadığımız zaman ömrümüzü uzatır ve de çevremize daha faydalı oluruz.

                                                                                   

             

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@