banner464

İstihdam Politikasına Işık Tutacak

Düzce’nin istihdam potansiyeli, işsizlik oranı, çalışma şartları, işçi ve işverende aranan özellikler, eksikler gibi birçok verinin içerisinde yer aldığı 2014 Düzce İşgücü Piyasası Raporu hazırlandı. Vali Ali İhsan Su raporun,...

İstihdam Politikasına Işık Tutacak

Düzce’nin istihdam potansiyeli, işsizlik oranı, çalışma şartları, işçi ve işverende aranan özellikler, eksikler gibi birçok verinin içerisinde yer aldığı 2014 Düzce İşgücü Piyasası Raporu hazırlandı. Vali Ali İhsan Su raporun,...

31 Ekim 2014 Cuma 12:40
31 Okunma
İstihdam Politikasına Işık Tutacak
Düzce’nin istihdam potansiyeli, işsizlik oranı, çalışma şartları, işçi ve işverende aranan özellikler, eksikler gibi birçok verinin içerisinde yer aldığı 2014 Düzce İşgücü Piyasası Raporu hazırlandı. Vali Ali İhsan Su raporun, 2015 yılı istihdam politikasının oluşturulmasında kendilerine ciddi anlamda katkı sağlayacağını söyledi.

İl İstihdam Kurulu Toplantısı Valilik Toplantı salonunda Vali Ali İhsan Su başkanlığında, kurul üyelerinin katılımıyla yapıldı.

2014 yılı içerisinde 3 bin 440 kişinin işe yerleştirildiğini kaydeden Su, İl İstihdam ve Meslek Eğitim Kurulunun 2014 yılına ilişkin olarak yaptığı faaliyetlerle ilgili şu bilgileri verdi: “İlimizin istihdam ve eğitim politikalarının değerlendirilmesi maksadıyla yılda 4 defa toplanıyor. İl İstihdam ve Meslek Eğitim Kurulumuz 2014 yılına ilişkin olarak yaptığı faaliyetlerle ilgili bilgi vereyim. Çalışma İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün kayıtlarında 2014 Eylül ayı sonu itibariyle kayıtlı iş gücü sayısı 25 bin 324, iş verenlerimizden 6 bin 331 kişilik açık iş talebi alınmıştır. Alınan bu talepler doğrultusunda 3 bin 440 vatandaşımız işe yerleştirilmiş, 2 bin 891 kişilik talep ise karşılanamamıştır. Bunun değişik sebepleri var. Ya işverenimizin istediği nitelikte eleman karşılanamıyor ve yahut iş arayan kişi o işte çalışmak istemiyor.”

Su, iş yerlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş görenler yetiştirmek, dezavantajlı işsizlerin istihdamını arttırmak, geçici de olsa bir iş vermek amacıyla yapılan çalışmalar doğrultusunda Düzce’de 20 meslek grubunda 45 değişik proje uygulandığını dile getirerek “Bu çalışmalara bin 538 kişi katılmıştır. Programı tamamlayanların yüzde 84’ü istihdam edilmiştir. Bu kurslardan 5 tanesi de UMEM kapsamında açılmış ve halen açılan bu kurslara 84 kursiyer devam etmektedir. Tüm bu projeler için 2014 yılı Eylül ayı sonu itibariyle 3 milyon 78 bin 343 lira para harcanmıştır” diye konuştu.

2014 yılı iş gücü Piyasası raporunun oluşturulduğunu dile getiren Su, bu raporun 2015 yılı istihdam politikasını belirlemede kendilerine önemli katkılar sağlayacağını belirterek “Yine işgücü piyasası kapsamında istihdamın arttırılması, işsizliğin azaltılması, eğitimin iş gücü talebine duyarlılığının arttırılması, iş gücü arz ve talebinin doğru olarak tespit edilmesi ve buna uygun istihdamın geliştirilmesine ışık tutmak amacıyla 10 kişi ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerine yönelik olarak 12 Mayıs-27 Haziran 2014 tarihleri arasında 961 iş yeri iş ve meslek danışmanlarımız tarafından ziyaret edilerek iş yeri bilgi formu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu yapılan çalışmalar neticesinde de bir çok veri toplanmış ve 2014 Düzce İş gücü Piyasası Raporu hazırlanmıştır şimdi kitap olarak ilgililerin istifadesine sunulacaktır. Aynı zamanda bu yapılan çalışma 2015 yılı istihdam politikalarımıza da önemli bir ışık tutmuş olacaktır” dedi.

Yorumlar