banner464

14 Mart'a Kadar Sürüyor

Hijyen Eğitimi Kurs Başvuruları 14 Mart'a Kadar Sürüyor

14 Mart'a Kadar Sürüyor

Hijyen Eğitimi Kurs Başvuruları 14 Mart'a Kadar Sürüyor

19 Şubat 2014 Çarşamba 15:13
2174 Okunma
14 Mart'a Kadar Sürüyor
Milli eğitim müdürlüğü mesleki eğitim merkezi tarafından işyeri sahipleri ve işleten çalışanlara yönelik hijyen eğitimi ile kurs duyurusu yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada;
“Milli Eğitim, Sağlık, İçişleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlıkları ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından ortaklaşa hazırlanan ve 5 Temmuz 2013 tarih ve 28698 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği yayını tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.
Bu yönetmelik kapsamında; ekli çizelgede detaylı meslek gurupları belirtilen gıda üretim ve perakende işi yapan işyerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten işyerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği işyerlerinde çalışanlara yönelik Hijyen Eğitimlerinin yapılması ve belgelendirilmesi sorumluluğu Karaman Mesleki Eğitim Merkezine verilmiş olup 5 Temmuz 2014 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir.
Daha önce farklı kurumlardan alınan belgeler bu kapsamda hazırlanan Hijyen Eğitimi programlarından alınan belgelere denk olmayıp bu belge yerine geçerli olmayacaktır.  Yönetmeliğin kapsadığı işyerlerinde ve mesleklerde söz konusu kurs bitirme belgesi olmayan personel 5 Temmuz 2014 tarihinden sonra çalıştırılamayacaktır. İlgili yönetmelik gereği işyeri sahipleri ve işletenleri çalışanların Hijyen Eğitimi almasından ve belgeli personel çalıştırılmasından birinci derecede sorumludurlar. Söz konusu belgelere sahip olmayan kişileri çalıştıranlar hakkında her bir çalışan için 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. Maddesine göre işlem yapılacağı yönetmeliğin 11. maddesinde belirtilmektedir. Sürenin kısalığı da dikkate alınarak mağduriyete meydan vermemek amacıyla kurs başvuruları 14 Mart 2014 Cuma gününe kadar alınacak ve kurslar programlanacaktır.”denildi.

Son Güncelleme: 21.02.2014 00:57
Yorumlar