banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Avrupalılar Karaman'ın Kültürünü ve Eğitim Modelini İnceleyecekler

Abdullah Tayyar Anadolu Lisesinin ortağı olduğu "Living İn A Box; Our European Hertiage Museum" (Bir kutuda yaşamak; Avrupa Miras Müzemiz) isimli proje kapsamında Karaman'a gelen Avrupalı eğitimciler ve öğrenciler İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'ı ziyaret ettiler.

EĞİTİM 28.02.2022, 16:55 28.02.2022, 16:59
236
Avrupalılar Karaman'ın Kültürünü ve Eğitim Modelini İnceleyecekler
banner762

Proje hakkında İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'a bilgiler veren Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi Müdürü Turgut Yalçın, projenin amacının öğrencilerinin sadece kendi kültürleri hakkında bilgi edinmekle kalmayıp diğer proje ortaklarının kültürlerini öğrenme fırsatı yaratmak olduğunu söyledi. Yalçın, "Okulumuz tarafından yürüttüğümüz proje ile özellikle öğrencilerimizin gelecekte tercih edecekleri mesleklerinde kültürel farklılıkları göz önünde bulundurmalarını ve kazanmış oldukları deneyimleri hayatlarına aktarmalarını istiyoruz." dedi.

Almanya'nın koordinatörlüğünü yürüttüğü Romanya, Çekya, Yunanistan ve Türkiye'nin ortağı olduğu proje kapsamında Avrupa'dan gelen eğitimciler ve öğrenciler İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'ı ziyaret ederek Karaman'da yürütülen eğitim faaliyetleri ile ülke kültürüne ilişkin merak ettikleri soruları sorarak bilgi edindiler.

"ÜLKELERİN KÜLTÜREL MİRASINI GELECEK NESİLLERE AKTARAN EN ÖNEMLİ AKTÖRLER EĞİTİMCİLERDİR"

İl Müdürü Mehmet Çalışkan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek projelerle farklı ülkelerin eğitim sistemini ve ülkelerin farklı kültürlerini yaşayarak öğrenen eğitimcilerin ve öğrencilerin gönüllü kültür elçileri olduğunu söyledi. Çalışkan, "Öncelikle ülkemize ve Türkçe'mizin başkenti Karaman'ımıza hoş geldiniz. Sizleri şehrimize ağırlamaktan dolayı mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Karaman gerek güçlü ekonomik yapısıyla gerekse de kültürel varlıklarıyla geçmişi yüzyıllara dayanan tarihimizin kadim şehirlerinden biridir. Eğitim projelerinin amacı eğitimcilerin ve öğrencilerin farklı ülkeleri ziyaret ederek o ülkedeki eğitim modelini inceleme fırsatı bulmalarıdır. Her ülke tarihi, kültürü ve eğitimi ile gelecek nesillerine bir miras bırakmaktadır. Bu mirası gelecek nesillere aktaran en önemli aktörler ise öğretmenlerdir. Özellikle şunu belirtmek isterim ki burada bulanan her bir eğitimci ve öğrenci aslında ülkeler arası gönül köprüsünü kuran elçilerdir. Karaman'dan güzel anılar biriktirerek ve ilimiz eğitimindeki iyi örnekleri heybenize alıp ülkenize geri döneceğinize eminim. Geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum." diye konuştu.

Ziyaret İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'ın misafirlere hediye vermesi ve günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.

16 öğrenci ve 9 eğitimcinin katıldığı proje kapsamında Avrupalı eğitimciler ve öğrenciler bir hafta süresince ülkemizin tarihi yerlerini gezerek eğitim öğretim çalışmaları hakkında bilgi edinecekler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@