banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Avusturya’da Staj Gören Gençler, Yurda Döndüler

2018 yılında Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği Akreditasyon Belgesi almaya hak kazarak 2021-2027 döneminde akreditasyonu uzatılan Karaman Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin öğrencileri Avusturya'nın Viyana şehrinde görmüş oldukları staj sonrası İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı ziyaret ederek izlenimlerini anlattılar.

EĞİTİM 23.02.2022, 16:53 23.02.2022, 16:54
212
Avusturya’da Staj Gören Gençler, Yurda Döndüler
banner762

Ziyarette ilk olarak Karaman Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bülent Karademir, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’a projeye ilişkin bilgiler aktardı. Bülent Kardemir, "Mesleki Eğitimde AB Entegrasyonu 2019 Projesi” ile 6 bilişim teknolojileri ve 5 yenilenebilir enerji teknolojileri alanında toplam 11 öğrencinin 23.01.2022-13.02.2022 tarihleri arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaptıkları stajlarını tamamlayarak ülkeye döndüklerini ifade etti.

“VİYANA’DA 11 ÖĞRENCİMİZ 3 FARKLI İŞLETMEDE STAJ YAPTI”

“Öğrencilerimiz projeye katılım için en az A1 seviye dil eğitimi almaktadır.” diyen Okul Müdürü Bülent Karademir, “Bu yıldan itibaren A2 seviye kurslarımız başlamış ve öğrenciler tarafından yoğun ilgi ile karşılanmıştır. 2019 yılından itibaren yabancı dil eğitimi alan A1 seviye öğrenci sayımız 180 kişiyi geçmiştir. Bu yıl en az 5 kez A2 seviye İngilizce kursu açmayı planlıyoruz. Projemizin Viyana akışında 11 öğrencimiz 3 farklı işletmede staj yaparak Avusturya'daki çalışma şartlarını görerek ülkemizle kıyaslama şansını buldular. Ayrıca kültürel faaliyetler ve gezilerle de AB kültürünü yerinde görmüş oldular.” dedi.

Yapılan çalışmanın hedeflerinden bahseden Projeden Sorumlusu İbrahim Duran ise proje ile öğrenci ve öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini artırma, Avrupa Birliği ülkelerindeki öğrenci eğitimi yapan staj yerlerini tanıma, bu iş yerlerindeki sistematiği öğrenip okulumuza ve ilimize aktarma konularında katkı sağlamayı, öğrencilerin istihdamı kolaylaştırmayı, öğrenci ve öğretmenlerin AB vatandaşlığı ve yabancı dil konularında kendilerini geliştirmelerini hedeflediklerini söyledi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN AVRUPA’DA STAJ GÖRMELERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR HADİSEDİR”

Proje sebebiyle Karaman Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencilerini tebrik eden İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, öğrencilerin alanları ile ilgili farklı ülkelerdeki uygulamaları görmeleri açısından önemli olduğunu vurguladı. Mehmet Çalışkan, “Öğrencilerimizin Avrupa’da staj görmeleri bizim için önemli bir hadisedir. Gitmiş olduğu ülkelerde öğrencilerimiz bir taraftan meslekî anlamda kendilerini geliştirme fırsatı bulurken diğer taraftan da yabancı dil öğrenmeleri ve pratiği kazanmaları açısından önemli katkılar sağlamaktadır. Tabi her öğrencimiz yaşadığı kültürü yaşam tarzını da beraberinde götürmektedir. Sizlerden isteğimiz meslekî anlamda kendinizi geliştirmenizin yanında çalışma disiplininizle ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenizdir.  Sizlere bu imkânı sağlayan idareci ve öğretmenlerinize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Ziyaret, günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@