banner464

Çomü’de Akademik Yıl Açılış Töreni

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) akademik yıl törenle başladı.ÇOMÜ’de 2014-2015 akademik yılı açılış töreni, Terzioğlu Kampusu’ndaki Troia Kültür Merkezi’nde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla...

Çomü’de Akademik Yıl Açılış Töreni

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) akademik yıl törenle başladı.ÇOMÜ’de 2014-2015 akademik yılı açılış töreni, Terzioğlu Kampusu’ndaki Troia Kültür Merkezi’nde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla...

22 Ekim 2014 Çarşamba 17:36
96 Okunma
Çomü’de Akademik Yıl Açılış Töreni
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) akademik yıl törenle başladı.

ÇOMÜ’de 2014-2015 akademik yılı açılış töreni, Terzioğlu Kampusu’ndaki Troia Kültür Merkezi’nde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, müzik dinletisiyle devam etti. Ardından üniversite tanıtım filmi gösterildi. Açılışta bir konuşma yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, siyasetin üniversitelerin içinde de var olduğunu söyledi.

Rektör Laçiner, “Üniversiteler hiçbir zamana cumhuriyet döneminde özerk bir yapı haline dönüşememiştir. Kendi akademik kurulları ile kendi kararlarını alan bir yer olamamıştır. Ayrıca Türk toplumunun siyaseti her yere bulaştırma hastalığı, üniversitelerin de içine girmiştir. Üniversiteler ülkeye yön göstereceğine, maalesef kendisine gösterilen yollarda yolunu kaybetmiştir. Bugün de halen Türkiye bu hastalıklardan çıkmış değildir. İşinizi yaptırabilmek için tanıdık bulma veya siyasi bir görüşe yakın olma, bir ideolojiye yakın olma hastalıkları hala Türkiye’nin damarlarında dolaşmaktadır. Bu üniversiteyi de ziyadesi ile olumsuz yönde etkilemektedir. Akademik unvanların alınmasında, görevlerin tahsisine kadar bu sıkıntılar her yerde karşımıza çıkmıştır, bugün de çıkmaktadır. Bundan siyasetle tek başına ilişkisi yoktur. Bu bir Osmanlı hastalığıydı, bu cumhuriyet hastalığı olarak devam etmiştir. Fakat bu bir intihardır aynı zamanda. Toplumsal intihardır, israftır. İnsan kaynaklarını israf etmektir. İnsanı kendini israf etmektir. Buna dur denmesi gerekir” dedi.

Rektörün Laçiner’in konuşmasının ardından, unvanları yükselen akademik personelin belgeleri verildi. Daha sonra fahri doktora beratına geçildi. ‘Siyaset bilimi ve kamu yönetimi’ alanında, sosyoloji ve hukuk penceresinden tarih konularını incelemesi, bu yaklaşımı sayesinde tarihçiler ve tarih eğitimi alanında önemli bir okur kitlesine ulaşarak tarih merakı ve bilincinin oluşmasına katkıda bulunması dolayısıyla gazeteci Taha Akyol’a ‘tarih eğitimi’ alanında fahri doktora unvanı verildi. Akyol’a, akademik kıyafetlerini eşi Tülin Akyol, Vali Vekili Saim Eskioğlu ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner giydirdi.

Fahri doktora beraatları Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, üniversite kimliği de Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan tarafından verildi. 2014-2015 akademik yılı açılış dersini de ‘Bilimin Tarihinden Notlar’ konusuyla Taha Akyol verdi.

Törene, Çanakkale Vali Vekili Saim Eskioğlu, Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan ile daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, rektör yardımcıları, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar