banner464

Duygu ve Davranışlarınızın Patronu Olmak İster Misiniz?

Kunter Kurt’tan Öğrencilere Başarı Taktikleri

Duygu ve Davranışlarınızın Patronu Olmak İster Misiniz?

Kunter Kurt’tan Öğrencilere Başarı Taktikleri

04 Ekim 2016 Salı 11:16
640 Okunma
Duygu ve Davranışlarınızın Patronu Olmak İster Misiniz?

Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesinin davetlisi olarak Karaman’a gelen ve İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu’nu ziyaret eden Davranış Bilimleri Uzmanı ve Psikolog Kunter Kurt lise öğrencileri ile bir araya gelerek onlara “Duygu ve Davranışlarınızın Patronu Olmak” konulu konferansını verdi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“İnsanlar yenilmek için değil, mücadele için yaratıldı”
Kunter Kurt’un öz geçmişinin davetlilere okunması ile başlayan konferansta Kunter Kurt davetlilere egzersiz hareketleri yaptırarak söyleşiye başladı. İnsan beyninin mükemmel yaratıldığını ifade eden Kurt, insanların beynine hükmetmesi için zorluklar karşısında pes edilmemesi gerektiğini söyledi. Kunter Kurt, “ DNA’larımızda şöyle bir kod var. Yenilmek için yaratılmadık, mücadele için yaratıldık. Bir problem ya da sıkıntı yaşadığımızda çaresizlik sendromuna girmemeliyiz” diyerek sözlerine başladı.

“Sabah erken saatlerde ders çalışın”
Ders çalışma konusunda sıkıntı yaşayan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Davranış Bilimleri Uzmanı ve Psikolog Kunter Kurt, “Eğer ders çalışmada sıkıntılar yaşıyorsanız gece birlere ikilere kadar ders çalışmak yerine erken yatıp erken kalkarak sabahın erken saatlerinde ders çalışabilirsiniz. Çünkü beyin sabah öğrenir, gece yorumlar” dedi.

“Ders çalışırken vücudunuzu eğmeyin, sadece başınızı hareket ettirin”
Ders çalışırken doğru oturmanın önemine vurgu yapan Davranış Bilimleri Uzmanı ve Psikolog Kunter Kurt, “Ders çalışırken masada dik olarak oturmanız daha verimli çalışmanıza neden olur. Ders çalışırken vücudunuzu eğmeyin, sadece başınızı hareket ettirin. En önemlisi sınav kaygınızı yenmek için dilinizi damağınıza yapıştırın.  O an kaygılarınızı ve stresinizi bertaraf ettiğinizi göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

“Korkuyu korkunun zıttı ile yenebilirsiniz”
Erkek ile kadın arasında iki temel farkın olduğunun altını çizen Kunter Kurt, “Erkek yönetici düşünceyi, kadın ise yapıcı düşünceyi kullanır. Ve işin ilginç yanı iki korkuyla doğarız. İlki düşme korkusudur. Diğeri ise gürültü korkusudur. Diğer korkular ise sonradan öğrenilmiş korkulardır. Korkuyu korkunun zıttı ile yenebilirsiniz. Yani uçak korkusunu uçakta yolculuk yaparak yenebilirsiniz” diye konuştu.

Derslere çalışırken doğru beslemenin önemli olduğunu vurgulayan Psikolog Kunter Kurt, “Ceviz ile fındık sinir sistemini onarır, soğan dikkati artırır. Lahana ve limon öğrenmeyi kolaylaştırır. Havuç ve avokado hafızayı güçlendirir. Çilek ve muz mutluluk hormonu salgılatır. Üzüm pekmezi ise beyni güçlendirir” dedi.

Programın sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Davranış Bilimleri Uzmanı ve Psikolog Kunter Kurt’a teşekkür ederek kitap hediye etti.

Son Güncelleme: 04.10.2016 11:24
Yorumlar