banner597

“Eğitimde Karaman Olarak İyi Durumdayız”

Karaman Valisi Fahri Meral, “Eğitimle ilgili çalışmalarda ülke genelinde baktığımız zaman Karaman her alanda üst sıralardadır.” dedi.

banner491
“Eğitimde Karaman Olarak İyi Durumdayız”
banner567

Karaman Milli Eğitim Müdürlüğü, Karaman’daki yatırımları ve projeleri düzenlenen basın toplantısıyla değerlendirildi.

Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ve Karaman İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt ile Karaman’da görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları Grand Otel’de bir araya geldi.

Karaman Valisi Fahri Meral, eğitimde Karaman olarak diğer illere göre iyi durumda olduklarını söyledi.

Toplantıda konuşan Vali Fahri Meral, “Eğitimle ilgili çalışmalarda ülke genelinde baktığımız zaman Karaman her alanda üst sıralardadır. Bu başarı bütün paydaşlarla bir araya gelindiğinde ve ortak hareket edildiğinden doğuyor. Eğitimde Karaman olarak diğer illere göre çok daha iyi bir noktadayız. Ama bu yeterli mi tabiî ki hayır. Bizim bu başarıyı daha da ileriye taşımamız gerekiyor ki kendimizle yarışır duruma gelelim. Bunun içinde ortak fikirler ve öneriler bizim için son derece önemlidir” dedi.

"TAM ZAMANLI EĞİTİME GEÇİŞTE TÜRKİYE GENELİNDE 9. SIRADAYIZ"

Tam zamanlı eğitime geçişte Türkiye genelinde 9. sırada olduklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “Ülkemiz genelinde 2019 yılında geçişi planlanan tam gün eğitimine, ilimizde yapılan çalışmalar neticesinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında geçiş sağlanmış ve bu sistem oldukça başarılı olmuştur” dedi.

Karaman’da resmi ve özel olmak üzere 244 eğitim kurumunda 54 bin 86 öğrencinin öğrenim gördüğünü de ifade eden Kuntoğlu, temel eğitim yatırımlarında merkez ve köylerinde 101 yeni derslik yapılırken yine ortaöğretim yatırımlarında da 36 derslikli okul binalarının büyük ölçüde tamamlandığını ve gelecek yılki eğitim-öğretim sezonuna açılacağını, bu okulların yanı sıra öğrencilerin barınacakları pansiyon ve spor salonlarının da yapıldığını belirtti.

"OKULLARIN DONATIM MALZEMELERİ İÇİN 2 MİLYON 221 BİN LİRA ÖDENEK"

İl Milli Eğitim Müdürü Kuntoğlu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı içerisinde müdürlük olarak ilk ve ortaokullara ciddi anlamda ödenek ayrıldığını söyledi. Kuntoğlu, okulların donatım malzemesi için 1 milyon 827 bin lira, bilgisayar için 204 bin lira ve yazıcı ve sarf malzemeler içinse 190 bin lira para harcandığını sözlerine ekledi. Fatih projesi hakkında da bilgi veren Kuntoğlu, Karaman genelinde şuana kadar 118 okulda akıllı tahta kullanılmaya başlandığını, 8 bin 476 öğrenciye de tablet bilgisayar dağıtıldığını kaydetti.

Avrupa Birliği projelerinde de Karaman’ın Türkiye genelinde büyük başarı sağlayarak üçüncü olduğunu ifade eden Kuntoğlu, geçen yıl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 3 projesi için Türkiye Ulusal Ajansı’ndan 452 bin Euro, 8 okulun projesi içinse Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan 425 bin Euro hibe desteği alındığını söyledi.

Kuntoğlu konuşmasının devamında şunları aktardı;

EBA KULLANIMINDA 15.SIRADA

“Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Fatih Projesi, e-Müfredat, e-posta ve okul web sitelerinin kullanımına ilişkin gerçekleştirilen toplantılarla teknolojinin daha etkin kullanımı sağlanarak bu alanda Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15. sıraya yükselerek ilerleme gösterilmiştir.

OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ

Okuryazarlık Seferberliği için köy köy mahalle mahalle tarama çalışmaları yapılmış, 932 kişi tespit edilmiştir. 456 kursiyer kaydedilerek 46 kurs açılmıştır. 318 kişi yaşlılık ve hastalık nedeniyle kurs istememiş, 144 kişinin kurs planlaması devam etmektedir. 10 kişinin kurs bitirme belgesi hazırlanmıştır. Belediye ve Basın Kuruluşlarının desteği ile 10 Bilbord, 8 Bez Afiş, 7 Ayaklı Pano, 5.000 afiş ve broşürle duyurular yapılmıştır.

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI

Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında, Ayrancı 384, Başyayla 131, Ermenek 2.904, Sarıveliler 658, Kazım Karabekir 103, Merkez 10.433 öğrenci Bakanlığımızın bu hizmetinden yararlanmaktadır. İl genelinde toplam 14.613 öğrenci ücretsiz kurslar aracılığıyla sınavlara hazırlanmaktadır.

BİLGİ EDİNME VE HALKLA İLİŞKİLER

2017 Yılında Halkla İlişkiler kapsamında, BİMER sistemi üzerinden şikayet, bilgi edinme, ihbar, istek ve önerilere yönelik 708 işlem, CİMER sistemi üzerinden 20 işlem, ALO 147 sistemi üzerinden 263 başvurusu cevaplandırılmış, tüm velilerin ve vatandaşın istek ve önerileri değerlendirilmiştir.”

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner600

banner590

banner612

banner601