banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Genel Müdür Nazan Şener: “Meslek Liselerimiz Sınırlarını Aştı”

MEB Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, Karaman’da okulları ziyaret etti.

EĞİTİM 08.09.2022, 16:09 08.09.2022, 16:14
184
Genel Müdür Nazan Şener: “Meslek Liselerimiz Sınırlarını Aştı”
banner762

Karaman’da mesleki ve teknik eğitim alanında yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere MEB Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ve beraberindeki heyetle birlikte mesleki ve teknik eğitim verilen okulları ziyaret ederek öğretmenlerle bir araya geldi.

MEB Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener ile Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Dr. Recep Altın’ın ilimizdeki programı İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı makamında ziyaretiyle başladı.

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’dan ilimizdeki mesleki ve teknik eğitim alanında yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler alan Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, daha sonra incelemelerde bulunmak üzere okullara geçti.

Hatuniye Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Karaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Gevher Hatun Anaokulu ziyaretlerinde öğretmenlerle bir araya gelen Genel Müdür Nazan Şener, Hatuniye Uygulama Otelinde incelemelerde bulundu.

“YAZ BOYUNCA HAZIRLIKLAR YAPTIK”

Öğretmenlerle yaptığı konuşmada Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’in selamı ile sözlerine başlayan MEB Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, yaz tatili süresince merkezi teşkilatın izin kullanmadan yeni eğitim öğretim yılı için hazırlıklar yaptığını belirterek “Eğitim öğretim yılının başlamasından önce siz öğretmenlerimizle buluşmak, birebir görüşmek için Karaman’ı ziyaret ediyoruz. Yaz boyunca hazırlıklar yaptık, bu ziyaretimizle de sizlerle görüşerek daha fazla neler yapılabileceği konusunda istişarelerde bulunmak istiyoruz. Okul öncesi eğitim, mesleki eğitim ve öğretmen eğitimleri öncelikli olarak ele alınan konularımız. Okul öncesi eğitimde önemli adımlar atılarak köy okullarının yeniden canlandırılmasını, köy yaşam merkezlerinin açılmasını sağlıyoruz. Öğretmen eğitimleri konusunda her okula bütçe ayrılarak okulun kendi planlamalarını yapabilme imkânı getirdik. Yaygın eğitimde anne baba eğitimi ve halk eğitimi merkezleriyle çalışmalar devam ediyor. Mesleki eğitimde mesleki mükemmeliyet merkezlerinde alanlarla ilgili eğitimler alınmasını sağlıyoruz.” dedi.

“KARA GÜN DOSTU MESLEK LİSELERİMİZ KALİTESİ VE ÜRETTİKLERİYLE ARTIK SINIRLARINI AŞTI.”

Meslek yaşamı boyunca mesleki eğitimde yapılan yeniliklerin ilk kez bu kadar öncelikli bir gündem maddesi olarak ele alındığını vurgulayan Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Şener, “Sürecin içerisinde yer alan mesleki eğitim çalışanları olarak sizler daha iyi biliyorsunuz ki Sayın Cumhurbaşkanımızın takdir ve destekleri ile Bakanımızın vizyonu doğrultusunda bu dönemde mesleki ve teknik eğitime çok büyük kaynak aktarımı ve fırsatlar sunuldu. Mesleki eğitim merkezleriyle sektördeki işyerleri iş birliği için güzel imkânlar hazırlandı. Bu fırsatları doğru kullanabilen okullarımız, okul ve öğrenci başarısı bakımından sistemi sağlıklı yürütebilecekler. Meslek liselerimiz, sektör tecrübesiyle alanda yetişen öğrencilerimiz aracılığıyla üreten okullar haline geldi. Uygulayarak öğrenen meslek lisesi öğrencisi her zaman daha başarılı olur ve bu sayede sektörün ihtiyaç duyduğu donanımlı elemanı yetiştirmiş oluyoruz. Şu an meslek liselerimiz ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan liselerimiz halinde. Kara gün dostu meslek liselerimiz kalitesi ve ürettikleriyle artık sınırlarını aştı. Teknik elemanın yanında akademisyen de yetiştireceğiz. Öğrenci alımında mesleki ve teknik Anadolu liselerimiz 0.12’lik dilime kadar başarısını yükseltti.” şeklinde konuştu.

MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ %98’LİK DOLULUK ORANINA ULAŞTI

Meslekî ve teknik Anadolu liselerinin %98’lik doluluk oranına ulaştığını ifade eden Şener, “Nitelikli bir mesleki eğitim için her türlü tedbirleri alıyoruz. Geleceğin meslekleri ve bölgenin meslek haritasına göre sizlerden gelen talep ve geri dönütleri de göz önünde bulundurarak meslek alanlarına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz.  Yakın zamanda uzay ve havacılık meslek lisesi açılışı yapılacak. İyi eğitimle meslek liselerimiz daha çok tercih edilen liseler haline geliyor artık. Faydalı model ve patent altyapımız gelişiyor. Tüm ülkemizin kütüphanelerini, maske dezenfektanını bizler ürettik. Yakın zamanda basınla paylaşacağımız yeni ürün ve hizmetlerimiz de olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.  

Ardından öğretmenler ile gerçekleştirilen toplantılarda 2022 -2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları, öğretmenlik meslek kanunu gibi konular görüşüldü. Öğretmenlerin talep ve görüşlerini dinleyen Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, öğretmenlerin sorularına ilişkin bilgilendirme yaptı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@