banner851

banner590

Son Dakika
banner722

Güneş Enerjisini Elektrik Enerjisine Çeviren Projeleriyle Bölge Üçüncüsü Oldular

TÜBİTAK tarafından 2204-B çağrı koduyla düzenlenen ortaokullar arası proje yarışmasında ‘Güneş’imizin Işınlarını Yansıtmayalım Depolayalım’ isimli projeleriyle Konya bölge finaline çıkarak bölge 3.’sü olan Karaman ve Bilim Sanat Merkezinin başarılı öğrencileri İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı ziyaret ederek projelerini anlattılar.

EĞİTİM 11.01.2021, 15:32 11.01.2021, 15:38
421
Güneş Enerjisini Elektrik Enerjisine Çeviren Projeleriyle Bölge Üçüncüsü Oldular
banner762

Karaman Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ayhan Zerman ve Danışman Öğretmen Ayşe Karabacak’ın eşlik ettiği ziyarette, BİLSEM öğrencileri Ravzanur Görünü ve Günseli Kulak, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’a projelerine ilişkin bilgi verdiler.

Danışman Öğretmeni Ayşe Karabacak’la ‘Güneş’imizin Işınlarını Yansıtmayalım Depolayalım’ isimli projeyle yarışmaya katıldıklarını belirten Ravzanur Görünü ve Günseli Kulak, artan hava kirliliği, yenilenemeyen enerji kaynaklarının tükenmesi ve ülkemizin bu konuda çoğunlukla dışa bağımlılığına bir çözüm için bu yola çıktıklarını söylediler.

“GÜNEŞ ENERJİMİZİ ELEKTRİK ENERJİSİNE ÇEVİRECEK BİR SİSTEM TASARLADIK”

Ravzanur Görünü, “Tüm dünyada oldukça ilgi çekici hale gelen iletken polimerler kullanarak güneş enerjimizi elektrik enerjisine çevirecek bir sistem tasarladık. Projemizde küçük bir örneklem olarak okul camlarımızı iletken polimerler ile kaplayarak tüm gün camlarımıza çarpıp yansıyan güneş ışınlarını depolanması ile elektrik enerjisi ürettik” dedi.

“HEDEFİMİZ ÜLKEMİZİ ENERJİ YÖNÜNDEN DIŞA BAĞIMLI OLMAKTAN KURTARMAK”

Projenin amacından bahseden Günseli Kulak ise “Bu çalışmanın gelişmesi ile ülkemizi enerji yönünden dışa bağımlı olmaktan kurtarmak ve yenilebilir enerji kaynaklarından sağlanan enerjinin artırılmasına katkıda bulunmak en büyük hedefimizdi. Bu çalışmada bize destek sağlayan ve yönlendiren Kurum Müdürümüz Ayhan Zerman’a, Proje Danışmanı Ayşe Karabacak’a teşekkür ederiz” diye konuştu.

Karaman da 2204-B çağrı kapsamında ilk kez bir derece elde edilmesi de bizlere ayrı bir gurur verdi diyen Karaman BİLSEM Müdürü Ayhan Zerman, “Bu çalışmalarımız sırasında okulumuz ile arasında işbirliği protokolü bulunan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde de çalışmalarımızı yürüttük. Elde ettikleri başarından dolayı öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“TEKNOLOJİDE, BİLİMDE, SANATTA, SPORDA VE SİYASETTE SİZLER GİBİ GELİŞİME AÇIK ÖĞRENCİLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Elde edilen başarıdan dolayı Karaman Bilim Sanat Merkezi idareci, öğretmen ve öğrencilerini tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, TÜBİTAK projelerinin amacının öğrencilere yeni ufuklar açmak olduğunu söyledi. Çalışkan, “TÜBİTAK projelerinde yolumuz uzun, bu yolda öğrencilerimizin yapmış olduğu çalışmalar ve projeler yolumuzu aydınlatacak. Son yıllarda bu alanda atılan adımlar ve yapılan çalışmalar bizler için çok önemli. Geleceğe hazırlanırken de tabi öğrencilerimizin aldığı eğitimler ve kendilerini geliştirmelerine imkân vermeliyiz. Sizler bizim dünyada söz sahibi olmamızı sağlayacak kişilersiniz. Teknolojide, bilimde, sanatta, sporda ve siyasette sizler gibi gelişime açık öğrencilere çok ihtiyacımız var. Sizlerden isteğimiz bu tür çalışmalara daha fazla projelerle katılmanızdır. Gelecek, sizlerin sayesinde gelişecek ve ülkemiz teknoloji dünyasında söz sahibi olacak. Almış olduğunuz başarı bizleri hem mutlu etti hem de gururlandırdı.  Emeğinize sağlık. Sizleri tekrardan tebrik ediyor, Kurum Müdürümüz Ayhan Zerman’a ve Proje Danışmanı Ayşe Karabacak’a teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Ziyaret, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın başarılı öğrencileri ödüllendirmesi ve günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
kar yağışlı
Namaz Vakti 10 Nisan 2021
İmsak 04:49
Güneş 06:13
Öğle 12:54
İkindi 16:31
Akşam 19:24
Yatsı 20:42

Gelişmelerden Haberdar Olun

@