banner464

“Hayata Devam” Karaman'da

HAYATA DEVAM TÜRKİYE” TIRI KARAMAN’DA

“Hayata Devam” Karaman'da

HAYATA DEVAM TÜRKİYE” TIRI KARAMAN’DA

27 Mayıs 2013 Pazartesi 04:38
480 Okunma
 “Hayata Devam” Karaman'da
Türkiye’nin kendi alanlarında en güvenilir kurumları Aksigorta ve AKUT’un, toplumu başta deprem olmak üzere sel ve yangın gibi doğal afetler konusunda bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirdikleri “Hayata Devam Türkiye” Projesinin 4. etabı İstanbul, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bolu, Karabük, Bartın, Kastamonu, Giresun, Rize, Artvin, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kırşehir ve Kırıkkale’nin ardından Karaman ile devam ediyor.


Proje kapsamında tüm Türkiye’yi il il, ilçe ilçe gezerek, halkı başta deprem olmak üzere yangın, sel gibi doğal afetler öncesinde alınması gereken önlemler, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda eğitimler veren “Hayata Devam Türkiye” tırı ve ekibi, bugün (27 Mayıs’ta) Karaman Merkez’de Aktekke Meydanı’nda olacak. Tırı ziyaret eden vatandaşlara 3 boyutlu G Force deprem simülatöründe 1999 yılında yaşanan ve yaşanan kayıplarla tüm Türkiye’ye derin üzüntü yaşatan 7,4 büyüklüğündeki Marmara Depremi yaşatılarak, konunun önemine vurgu yapılacak. “Güvenli Oda” ve “Güvenli Olmayan Oda” olarak iki farklı bölümün bulunduğu tırda, eşyaları sabitlemek gibi alınabilecek basit önlemlerin önemine dikkat çekilecek.

Bu yılki hedef: 23 il ve 24 ilçede 1 milyon kişi
Marmara ve ardından yaşanan diğer depremlerde toplumun bilgi yetersizliği nedeniyle kayıpların daha da arttığı gerçeğinden yola çıkılarak 2010 yılında başlatılan ve 5 yıllık bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlanan “Hayata Devam Türkiye” Projesi ile geçtiğimiz üç yıl içinde 30 il, 150 ilçede yaklaşık 3 milyon kişiye afetler konusunda eğitimler verildi. 45.000 kilometre yolun katedildiği 3 yıl boyunca, halka yaklaşık 2 milyon eğitim kitapçığı dağıtıldı. Bu yıl da 2 ay sürecek “Hayata Devam Türkiye” maratonu sonunda, 23 il, 24 ilçede yaklaşık 1 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor.


“Hayata Devam Türkiye” Projesi, Karaman’ın ardından, Konya, Afyonkarahisar, Uşak il ve ilçelerinde gerçekleşecek. Uşak’ın ardından tekrar İstanbul’a dönecek “Hayata Devam Türkiye” tırı İstanbul’un Sancaktepe ve Ümraniye ilçelerinde yapılacak afet eğitimlerinin ardından 4. etabını 7 Haziran’da sonlandıracak.
UĞUR GÜLEN: “AFETLERİ ENGELLEYEMEYİZ AMA YARALARI SARABİLİRİZ”
2014’de son etabı gerçekleştirilecek “Hayata Devam Türkiye” projesini değerlendiren Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, ülkemiz topraklarının yüzde 96’sının başta deprem olmak üzere doğal afet riski altında olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:
“Halkımızın büyük bölümü doğal afetlere karşı hangi önlemleri alacağını ve felaketler sırasında ne yapacağını hala bilmiyor. ‘Hayata Devam Türkiye’ Projemiz ile AKUT’la beraber 3 yılda yaklaşık 3 milyon kişiye doğal afetler ve sigorta bilinci aşılamaya çalıştık. 5 yılın sonunda 5 milyonun üzerinde vatandaşımızın afetlere karşı daha donanımlı biçimde ayakta duracağına inanıyorum. Afetleri engelleyemeyiz ama yaraları sarabileceğimize inanıyoruz”

AKUT olarak doğal afetler sırasında pek çok can kurtarmış olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını belirten AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ise “Hayata Devam Türkiye” projesi ile ilgili şöyle konuştu:
“Doğal afetler konusunda halkımızı bilinçlendirmek adına 2010 yılında AKUT ve Aksigorta olarak bilgimizi ve gücümüzü birleştirerek ‘Hayata Devam Türkiye’ dedik. Üç yıllık turumuz sırasında vatandaşlarımızın böyle özel bir çalışmaya ne kadar ihtiyaçlarının olduğunu gördük. Aksigorta’ya afet eğitimi konusunda yaptığı öncülük için teşekkür ediyorum”
Saat 12:00’de başlayarak gün boyu sürecek etkinlik proğramı şöyle;
Tarih:              27 Mayıs 2013, Pazartesi
Saat:               12:00-20:00
Yer:                 Merkez-Aktekke Meydanı
Program:
12:00-20:00    Aktivite başlangıcı
Simülasyon eşliğinde bilinçlendirme çalışmaları
 Eğitici film gösterimi
 Bilgilendirici kitapçık dağıtımı
20:00: Kapanış


Son Güncelleme: 27.05.2013 13:10
Yorumlar