banner464

İlgi Yoğundu

KMÜ'de Geçilmeyen Çanakkale Adlı Konferansa İlgi Yoğundu

İlgi Yoğundu

KMÜ'de Geçilmeyen Çanakkale Adlı Konferansa İlgi Yoğundu

17 Mart 2014 Pazartesi 15:04
698 Okunma
İlgi Yoğundu
 Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) ‘Geçilmeyen Çanakkale’ konulu konferans düzenlendi. Bilinçli Gençler Öğrenci Topluluğu tarafından Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Araştırmacı Yazar Hasan Hüseyin Maltepe katıldı. Öğrencilerin ilgisinin yoğun olduğu konferansta şehitlerimiz için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.
“Biz ziyan olmuş değil, şehit olmuş bir neslin evlatlarıyız”

Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitleri’ şiirinin slayt eşliğinde okunduğu konferansın açılış konuşmasını Bilinçli Gençler Öğrenci Topluluğu danışmanı Arş. Gör. Taylan Can Doğanay yaptı. Doğanay, Batılıların ‘Siz ziyan olmuş bir milletin evlatlarısınız’ sözüne vurgu yaparak, “Biz ziyan olmuş bir neslin değil, şehit olmuş bir neslin evlatlarıyız. Ecdadımızın ahlaki değerleri ile insanlığını hatırlayarak, kendi hayatımızı sorgulayalım ve hayatımıza bu yönde şekil verelim.” şeklinde konuştu.

“Sizlere dedelerinizden selam getirdim”

Arş. Gör. Taylan Can Doğanay’ın ardından kürsüye çıkan Araştırmacı Yazar Hasan Hüseyin Maltepe, salondaki öğrencilere, “Sizlere dedelerinizden selam getirdim.” diye seslendi. Bir milletin geleceğinin geçmişi ile mutlak bir olduğunu belirten Maltepe, “Çanakkale denince ilk olarak senin için, namusun için, vatanın için, kendi canını hiçe saymış kahraman ecdadımız aklımıza gelir. Onlar bu destanın şaheser kahramanlarıdır. Akıttıkları her damla kanda hepimizden birer parça bulunmaktadır.” dedi.

“Tarihini bilen nesil, vatanının da kıymetini bilir”

“Çanakkale şehitlerini anlatıp, Mehmet Akif Ersoy’a değinmemek olmaz.” diyen Araştırmacı Yazar Hasan Hüseyin Maltepe, Mehmet Akif ile ilgili şiirler ve alıntılar aktardı. Geleceğini bilip idrak eden nesillerin sağlam temeller üzerine oturacağını söyleyen Maltepe şöyle devam etti: “Avrupa’daki okullarda öğrencilere atalarının savaştığı cepheler gezdirilir, onlara tarihleri anlatılır. Bizim de tarihimizi iyi bilmemiz, iyi idrak etmemiz gerekir. Yetişmekte olan nesil tarihini bilerek, tarihinden kopmayarak yetişmeli ki vatanının kıymetini bilsin.”

“Allah bize bir daha böyle acı yaşatmasın”

Hasan Hüseyin Maltepe, Çanakkale Savaşı’nda yaşananları anlatarak, savaşın ağır bilançosundan rakamlar aktardı. Birinci Dünya Savaşı’nda 380 bin şehit verildiğini söyleyerek 200 bini aşkın yaralı, 1,5 milyon kayıp ve esirimiz olduğunun altını çizen Maltepe, “Osmanlıyı hasta adam olarak niteleyen Avrupalı devletler, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’a ulaşmanın hesabını yaparken, atalarımız adeta destan yazarak Avrupalı devletlerin hayallerini suya düşürmüştür. Hasta adam dedikleri ecdadımızın göğsünde taşıdığı iman ile bu savaş kazanılmıştır. Allah bize bir kez daha böyle bir acı yaşatmasın.” diye konuştu.

“Atalarımızı unutmak vefasızlıktır”

Çanakkale Savaşı’nda şehit olan atalarımızın evlatları hakkında bilgilerini paylaşan Hasan Hüseyin Maltepe, Çanakkale gazilerinin hayat hikâyelerinden kesitler aktararak, dinleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Araştırmacı Yazar Maltepe, “Savaşa giden babalarının ardından yetim kalan çocuklar yıllar boyu babalarını bekledi. Fakat çoğu babasına kavuşamadı ve ömürleri babalarını beklemekle geçti. Elbette babası dönenler de oldu fakat onların da hayatlarından koca bir ömür kopup gitmiştir. Böylesi acılar yaşayan atalarımızı unutmak vefasızlık olmaz mı? Allah bize onları unutturmasın.” dedi.

Konuşmaların ardından KMÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Mustafa Avcı, Araştırmacı Yazar Hasan Hüseyin Maltepe’ye plaket verdi ve anlatımıyla o günleri tekrar yaşattığı için kendisine teşekkür etti. Avcı, şimdiye kadar binin üzerinde öğrenciyi Çanakkale’ye gönderdiklerini ve bu yıl da 250 öğrenci daha göndermeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Konferansın son bölümünde iki öğrenciye çekilişle tablet bilgisayar hediye edilirken, Hasan Hüseyin Maltepe’nin kitaplarını imzalamasının ardından etkinlik son buldu.
Son Güncelleme: 18.03.2014 00:18
Yorumlar