banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

KMÜ'de Cost Projesi İle Fermente Gıdalar İncelenecek

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sulhattin Yaşar, 'COST Action CA20128' adlı projede çalışma grubu lideri olarak görev almaya hak kazandı.

EĞİTİM 16.02.2022, 16:50
229
KMÜ'de Cost Projesi İle Fermente Gıdalar İncelenecek
banner762

Avrupa Birliği COST (Bilim ve Teknoloji İşbirliği) aksiyon projelerinden biri olan COST Action CA20128 adlı projede çalışma grubu lideri olarak görev alan Prof. Dr. Sulhattin Yaşar, projenin fermente gıdaların sağlık üzerine olan fayda ve risklerinin değerlendirilmesini kapsadığını belirterek, "Avrupa Gıda Güvenliği Birimi (EFSA) ile koordineli çalışılarak fermente gıdaların mevzuatının oluşturulmasını hedefliyoruz. Ayrıca proje kapsamında fermente gıdalar ile ilgili bir dizi araştırma, inceleme ve değerlendirmeler yapılacak." dedi.

Prof. Dr. Sulhattin Yaşar, projede görev almasının ardından KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak'ı makamında ziyaret etti. Prof. Dr. Sulhattin Yaşar’dan proje hakkında bilgi alan Rektör Prof. Dr. Namık Ak, kendisini tebrik ederek proje kapsamında yapılacak olan çalışmalarda kolaylıklar diledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@