banner860

banner859

banner590

Son Dakika
banner722

KMÜ Yeşil ve Çevreci Kampüs Sıralamasında Türkiye'de 35.Oldu

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (Kmü) Dünya Genelinde Çevre Duyarlılığı Ve Sürdürülebilirlik Kapsamında En Yeşil Kampüslerin Tespit Edildiği Uluslararası Greenmetric Sıralamasında Ülkemizdeki Üniversiteler Arasından 35’inci, 2006 Sonrası Kurulan Üniversiteler Arasında 7’nci Ve Dünyadaki Üniversiteler Arasında İse 545’inci Oldu.

EĞİTİM 17.12.2020, 15:49 17.12.2020, 15:53
604
KMÜ Yeşil ve Çevreci Kampüs Sıralamasında Türkiye'de 35.Oldu
banner762

Üniversitelerde Çevre Konusunda Küresel Farkındalık Yaratmayı Amaçlayan Ve Çevre Duyarlılığı Ve Kaynak Yönetimi Gibi Sürdürülebilirlik Konularını Dikkate Alan Dünya Üniversiteleri Iu Green Metric Ağı “Uı Greenmetric World University Rankings” 2020 Yılı Sonuçları Açıklandı. Üniversitelerin Kampüs Ortamı, Yapı Ve Altyapı Yeterliliği, Enerji Kullanım Verimliliği, Atık Yönetimi, Su Yönetimi, Ulaşım Ve Eğitim Gibi Faktörleri Dikkate Alınarak Toplamda 6 Kategoride Yapılan Değerlendirmeler Sonucunda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Dünya Sıralamasında 912 Üniversite Arasından 545'inci Olurken Ülkemizdeki Üniversiteler Arasında İse 35'inci Sıraya Yerleşti.

“DAHA DOĞA DOSTU VE ÇEVRECİ BİR ÜNİVERSİTE OLMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Elde Edilen Sıralamanın Memnuniyet Verici Olduğunu Belirterek, “Dünyadaki Üniversiteleri Altyapı, Enerji, Ulaşım, Su Kaynakları, Geri Dönüşüm Ve Eğitim Alanlarında Değerlendiren Greenmetric’in Yayınlamış Olduğu Sıralamada Kmü’nün Elde Ettiği Başarı Mutluluk Vericidir.  Her Yıl Çevresel Sorunlar, Küresel Isınma, Kuraklaşma Gibi Farklı Sorunların Daha Fazla Hissedildiği Dünyamızda Daha Duyarlı Bir Yaşam Alanı Oluşturmak İçin Bütün Ülkeler Ve Kurumlar Çeşitli Çalışmalar Yapmaktadır. Biz De Kmü Olarak Üniversitemiz Bünyesinde Çevre Politikaları Geliştirerek Daha Çevreci Ve Yaşanabilir Bir Yerleşke Oluşturmaya Ve Daha Doğa Dostu Bir Üniversite Olmaya Gayret Gösteriyoruz. Bu Bağlamda Gerek Yıl Boyunca Yaptığımız Ağaçlandırma Çalışmaları, Seracılık Ve Bitki Üretimi Faaliyetleri, Güneş Enerjisi Sistemi, Enerji Verimli Yeşil Binalar, Otomatik Sulama Sistemleri, Sıfır Atık Projesi Kapsamında Atılan Adımlar Ve Bilinçlendirme Çalışmaları, Toplu Taşıma Ve Sıfır Emisyonlu Araç Kullanımının Teşvik Edilmesi, Çevre Ve Sürdürülebilirlikle İlgili Verdiğimiz Eğitimlerle Dünyada Örnek Üniversiteler Arasında Yer Almayı Hedefliyoruz. Elde Edilen Bu Başarı Bizim İçin Bir Motivasyon Kaynağıdır Ve Bu Alanda Yapacağımız Çalışmalara İlham Vermesi Açısından Önemlidir. Bu Başaranının Elde Edilmesinde Emeği Geçen Başta Çevre Koruma Teknolojileri Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Yusuf Alparslan Argun’u Ve Yerleşkemizin Çevre Dostu Kampüs Seçilmesinde Emeği Geçen Herkesi Tebrik Ediyorum.” Dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 04:09
Güneş 05:41
Öğle 12:49
İkindi 16:36
Akşam 19:47
Yatsı 21:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@