banner877

banner896

banner910

Son Dakika
banner722

MEB’den Okullarla İlgili Karar! Yaz Boyunca Açık Olacaklar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un geçtiğimiz gün yüz yüze eğitim ile ilgili verdiği tarih sonrası milyonlarca öğrenciyi heyecan sardı. Bakan Selçuk'un canlı yayında yaptığı açıklama ile okulların ne zaman kapanacağı belli oldu. Gelen son dakika haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir program üzerinde çalışıyor. Programa göre ise tüm yaz boyunca 'gönüllü okullar' açık olacak.

EĞİTİM 10.03.2021, 09:48
327
MEB’den Okullarla İlgili Karar! Yaz Boyunca Açık Olacaklar
banner762

Koronavirüs pandemisi ile bir türlü istediği eğitimi alamayan milyonlarca öğrenci için yeni proje hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın planladığı 'Gönüllü okul' projesine göre Temmuz ve Ağustos aylarında okullar açık olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın planladığı 'Gönüllü Okul' projesine öğrenciler gönüllü olarak katılacak. Projenin amacı akademik eksikliğin giderilmesi olacak.

Gönüllü okul uygulaması büyük ihtimalle yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 31 Ağustos’a kadar devam edecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önceki akşam CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge Programı’nda okulların 2 Temmuz’a kadar açık olacağını duyurmuştu. Şimdi 18 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyona yakın öğretmen kapanış zilinin çalması için 2 Temmuz’u bekleyecek. Her ne kadar kapanış zili 2 Temmuz’da çalacak olsa da Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir program üzerinde çalışıyor.

Okullarından bir yıl uzak olan milyonlarca öğrencinin akademik eksiğinin kalmaması için 2 Temmuz sonrası “gönüllü okul” programı hazırlanıyor. Bu program uzaktan eğitim sürecinde olan eksiklerin giderilmesi için “takviye programı” niteliğinde olacak.

Buna göre tüm sınıf düzeylerinde eksikliklere bakılacak. Özellikle bir yıllık eğitim programında bir üst sınıfa geçerken bazı derslerden öğrenilmesi gereken konu ve kazanımları yeterince alamayan öğrencileri kapsayacak. Ya tüm derslerden ya da belli derslerden öğrenciler okula çağrılacak. Burada yine “gönüllülük” esası olacak. Ama eğitimciler, bir yıl boyunca okul yüzü görmeyen milyonlarca öğrencinin bu derslere katılımının yüksek olacağı düşüncesinde.

ÖĞRETMENLERE EK ÜCRET

Öğretmenlere de isteğe bağlı çalışma planı yapılacak. Gönüllü olarak çalışmak isteyen öğretmenlere bu çalışmanın karşılığında ayrıca ücret ödenecek. Gönüllü okul uygulaması büyük ihtimalle yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 31 Ağustos’a kadar devam edecek.

2 Temmuz’a kadar olan süreçte müfredat biraz daha yavaşlatılarak, eksik kalan bölümler ve varsa takviye programı uygulanacak. Eğitimciler müfredattaki açığın kapatılması için bunun bir fırsat olduğu görüşünde. 2 Temmuz’a kadar öğrenciler yine velilerin onayı ile istemezlerse yüz yüze eğitime katılmayacak.

SEMİNER TARİHİ

Geçtiğimiz yıllarda öğretmenler ders zili sona erdiğinde iki haftalık seminer programına girerlerdi. Bu yıl da 21 Haziran’dan 30 Haziran’a kadar öğretmenler seminerde olacaktı. Takvimin uzaması nedeniyle bu seminerlerin de ağustos sonunda yapılması planlanıyor.

EĞİTİM TAKVİMİ

 31 Ağustos: Okullar yüz yüze eğitime başladı.

 16-20 Kasım: Birinci dönem ara tatili.

 25 Ocak-12 Şubat: Sömestr tatili. (Nisandaki ara tatil eklenerek, süre uzatıldı)

 2 Mart: İkinci dönem yüz yüze eğitim başladı. Bazı illerde sadece anaokulları ve       ilkokullar riskli olmayan şehirlerde ise ortaokul ve liseler açıldı.

 8 Mart: Liselerde yüz yüze sınavlar başladı.

 6 Haziran: Liselere Geçiş Sınavı.

 26 Haziran: Temel Yeterlilik Testi (TYT).

 27 Haziran: Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT).

 2 Temmuz: Okulların kapanış tarihi.

 2 Temmuz-31 Ağustos: Gönüllü okul.

YENİ EĞİTİM YILI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Okullarda yeni takvim yakında açıklanacak. Bu eğitim-öğretim yılı 31 Ağustos’ta başlamıştı. Bir sonraki yılın ders zilinin de 31 Ağustos günü başlama ihtimali üzerinde çalışılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
29°
açık
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:27
Öğle 12:45
İkindi 16:12
Akşam 18:54
Yatsı 20:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@