banner877

banner919

banner990

banner957

banner722

Miniklere Dünya Gıda Günü Anlatıldı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 1945 yılında kurulduğu gün olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. Etkinlikler kapsamında İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ve İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, Sabiha Gökçen Ortaokulunun anasınıfı öğrencileri bir araya gelirken minik öğrencilere Dünya Gıda Günü’ne ilişkin hazırlanan videolar izletildi.

EĞİTİM 14.10.2022, 15:06 14.10.2022, 15:11
98
Miniklere Dünya Gıda Günü Anlatıldı
banner762

Her yıl FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü etkinliklerinde; açlık ile mücadele, yetersiz beslenme, adil paylaşım, gıda üretimi ve gıda güvenliğine ilişkin konular gündeme getirilerek doğru gıda ve tarım politikalarına dikkat çekilmeye çalışılıyor.

“TÜKETMİŞ OLDUĞUMUZ GIDALARA ULAŞMAYAN YA DA TEMİN EDEMEYEN MİLYONLARCA İNSAN VAR”

2022 yılının Dünya Gıda Günü teması ise ‘Kimseyi Geride Bırakma’ oldu. Etkinlikler çerçevesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonu ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile Sabiha Gökçen Ortaokulu öğrencileri için kahvaltı programı düzenlendi. Düzenlenen programda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, Dünya Gıda Günü’nün bu yıl 42’nci yılının kutlandığını ifade ederek bu yılki temanın Kimseyi Geride Bırakma olduğunu ifade etti.  Kovid 19’un dünya üzerindeki hala devam etmekte.  İşte bu sebep ile bu yılki tema Kimseyi Geride Bırakma oldu. Günümüzün en büyük problemlerinden biri israftır. Bizler de gıdalarımızı yiyebileceğimiz kadar almamız ve yiyebileceğimiz kadar tüketmemiz gerekiyor. Çünkü şu an tüketmiş olduğumuz gıdalara ulaşmayan ya da temin edemeyen milyonlarca insan var. O yüzden bundan sonraki yaşamımızda israf etmeme konusunu prensip haline getirelim. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bizler bu vatanı sizlere emanet edeceğiz.  Sizlere geleceğinizde yapacağınız mesleklerde başarılar dilerim.” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZE KÜÇÜK YAŞTAN İTİBAREN BİLİNÇLİ TÜKETME VE İHTİYACI KADAR ALMA KONULARINI NAKIŞ NAKIŞ İŞLEMEMİZ GEREKİYOR”

Düzenlenen program dolasıyla İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş ve ekibine teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, küçük yaşta öğrencilere bilinçli tüketici eğitiminin verilmesinin önemli olduğunu dile getirdi. “Allah kimseyi açlık ile sınamasın diyen İl Müdürü Çalışkan, “Bir tarafta milyonlarca çocuk açlık ile boğuşurken diğer tarafta fazla gıda tüketiminden hasta olan çocuklar hastalığına çare bulmakla geçiriyor. Bu açıdan baktığımızda öğrencilerimize küçük yaştan itibaren bilinçli tüketme ve ihtiyacı kadar alma konularını nakış nakış işlenmemiz gerekiyor. ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden’ değildir diyen bir dinin mensupları olarak bu yılki konunun Kimseyi Geride Bırakma olması da bizi ziyadesiyle mutlu etti. Bu etkinlikten dolayı İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş’a ve ekibine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Program, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinin Dünya Gıda Günü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün çalışmalarının anlatıldığı video gösterimi ve kahvaltı ikramı ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@