banner464

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı.Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Açılışı için...

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı.Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Açılışı için...

22 Ekim 2014 Çarşamba 19:01
137 Okunma
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Açılışı için düzenlenen ilk tören; üniversitenin ana yerleşkesi rektörlük binası önünde Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın Atatürk anıtına çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Tören daha sonra Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesisleri’nde devam etti. Törene; Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Nevşehir Garnizon ve İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Metin Alkaya, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun, Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir Baro Başkanı Av. Necmi Öncül, Nevşehir İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütleri, üniversite akademik ve idari personeli ile öğrenciler, hayırseverlerin yanı sıra yoğun bir katılım oldu.

Üniversitenin tanıtım filminin gösteriminin ardından sahne alan Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları bölüm hocalarından Yrd. Doç. Anıl Çelik ve Arş. Gör. Furkan Başalan’ın klarnet ve piyano dinletisi, katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı.

Törenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç büyük bir heyecan ve şevkle açılışı yapılan akademik yılın öğrencilere ve ailelerine, akademik ve idari personel ile birlikte tüm milletimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Rektör Kılıç, 2006 yılında 81 ilin tamamına üniversite kurulma hamlesinin cumhuriyet tarihinde eşine az rastlanır büyük bir başarı örneği olduğunu söyledi. Kılıç, bu kurumlardan biri olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin, üniversite misyonunu, kurulduğu 2007 yılından beri layıkıyla yerine getirdiğini ifade etti. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin öğrenci sayısının 2 binlerden 15 binlere yükseldiğini ifade eden Kılıç, fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve enstitü sayılarının da hızlı bir artış sergilediğini ifade etti. Kılıç, “Ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla üniversite olarak rüşdünü ispatlayan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi buna bağlı olarak bölgesini ve ülkesini kalkındırma yolunda hızla ilerlemektedir. Üniversitemiz, öğrencilerini bilginin kazanımlarıyla donatmakla birlikte ülkesine bilim adına hizmet verme uğraşı içerisindedir. Biz Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak uluslararası bir üniversite olma hedefiyle yola çıktık. Bu hedef doğrultusunda ortaya koyduğumuz çalışmalarla uluslararası alanda ’Mükemmellik Belgesi’ olarak bilinen ve Avrupa Komisyonu tarafından gerekli şartları taşıyan üniversitelere verilen ’Diploma Eki’ ve ’AKTS’ etiketi sahibi bir üniversite olduk. Genç bir üniversite olmamıza rağmen elde ettiğimiz bu başarı bizim için bir gurur vesilesidir. Azimle ortaya koyduğumuz bu çalışmalar neticesinde artık yurt dışında ortak arayan değil; ortak olunmak istenen bir üniversiteyiz. Her yıl sayıları katlanarak artan Erasmus anlaşmaları ile anlaşmalı olduğumuz üniversite sayısı 60’a yükselmiş durumdadır. Yine Mevlana Değişim Programı ile Kore, Çin, Brezilya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Tacikistan gibi ülkelerde bulunan üniversiteler ile anlaşmalarımız mevcuttur. Yurt dışındaki üniversiteler ile gerçekleştirdiğimiz ikili iş birliği anlaşmaları ile üç kıtada faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Öğretim üyesi ve öğrenci değişiminin yanında birlikte gerçekleştireceğimiz bilimsel proje ve programlar sayesinde uluslararası çapta bir konumda yerimizi almış bulunuyoruz. ’Yerelden kopmadan evrensele ulaşma’ gayretimizin bir göstergesi olan bu ve buna benzer çalışmalar küresel çapta bir üniversite konumuna yükselmemizin yanında Kapadokya bölgesinin sadece tarihi ve turizmiyle değil aynı zamanda üniversitesiyle de anılmasına vesile olmuştur. Yeni akademik yılımızda, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin akademik ve idari personeline, sevgili öğrencilerimize hedeflerine ulaşma yolunda başarılar dilerim. Hep birlikte daha iyiye, daha güzele yeniliğin ve gelişmenin adresi olan bu şehrin üniversitesinde ulaşacağız” dedi.

2014-2015 eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisiyle konuşmalarına başlayan Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan ise, “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bildiğiniz gibi 2007 yılında kuruldu ve 7 yıl gibi kısa bir süre içerisinde gerçekten hem akademik, kültürel, sanatsal açıdan hem de Nevşehir’in gelişimi, değişimi ve ilerlemesi açısından büyük katkı sağladı. Üniversiteler bulunduğu yerin gelişimine, değişimine, oranın kültürel, ekonomik ve sosyal ilerlemesine katkı sağlayan önemli dinamiklerden birisi. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin bu fonksiyonunu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yerine getireceğine eminim. Birliğimize, beraberliğimize ve ilerlemesine katkı sağladığı için üniversitemize teşekkür ediyorum. Siz değerli akademisyenlerimize ve öğrencilerimize yeni akademik yılın hayırlı olmasını, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen ise, Türkiye’de üniversitesine en çok sahip çıkan ve yardım yapan şehrin Nevşehir olduğunu ve bunun da gurur verici olduğunu söyledi.

İsen konuşmasında, “81 ilimizde artık üniversite var ve bütün bunlar Türkiye için gerçekten büyük kazanımlar. Bir üniversitenin ortalama kuruluş maliyeti 100 milyon dolardır. Sadece bu açıdan bakıldığında bu alana ne kadar büyük yatırım yapıldığını görebiliyoruz. Eskiden şehirlere gidildiği zaman o şehirlerde seçkin ve göze hitap eden binalar genellikle askeri tesisler ve binalar olurdu. Ama şimdi şehirlere gittiğiniz hem mimari yapısıyla, hem toplu konumuyla artık dikkat çeken daha çok üniversite kampüsleri olmaya başladı. Bu bakımdan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde hakikaten Kapadokya bölgesinin yöresel unsurlarına büyük ehemmiyet verilmiş. Bölgenin dokusuna uygun binaları Nevşehir’den daha büyük ve gelişmiş büyük şehirlere götürüp koysak oraların da o temel yapısıyla örtüşebilecek kalitede, güzellikte ve nitelikte yapılar olduğunu görüyoruz. Hayırseverlerimiz bu işe sahip çıkarak hakikaten çok önemli bir işlev meydana getirdiler. Hayırseverlerimizin üniversitelere bu manada ilgi göstermeleri sadece devletin bir kısım yükünü almak manasına gelmiyor. Bu yapıldığı takdirde şehir o üniversiteyi benimsemiş oluyor, o üniversiteyi kendinden bir parça addetmeye başlıyor. Bu bakımdan nüfusuyla orantılandığı zaman Türkiye’de üniversitesine en çok yardım yapan şehrin Nevşehir olduğunu görüyoruz. Bu vesileyle ben hayırseverlere bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Rektör Kılıç, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanlarının üniversitenin 2014-2015 Akademik Yılı Açılışı anısına hazırlamış olduğu ve yöreyi anlatan yağlı boya tablosunu Vali Mehmet Ceylan’a takdim etti. Ayrıca Vali Mehmet Ceylan, üniversitenin 2014-2015 Akademik Yılı Açılışına katılmasından dolayı Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen’e plaket takdim etti.

Tören, akademik yükselme gerçekleştiren ve üniversite ailesine yeni katılan akademik personele Rektör Kılıç’ın cübbelerini giydirmesi ve toplu fotoğraf çekimleriyle son buldu.

Yorumlar