banner877

banner919

Son Dakika
banner722

Ortaokul Öğrencileri Tohumdan Sofraya Elmanın Serüvenini Öğrenecek

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 'Tohumdan Soframa Elmanın Serüveni' isimli iş birliği protokolü imzalandı.

EĞİTİM 17.08.2021, 11:36 17.08.2021, 12:20
166
Ortaokul Öğrencileri Tohumdan Sofraya Elmanın Serüvenini Öğrenecek
banner762

Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) arasında imzalanan 'Tohumdan Soframa Elmanın Serüveni' isimli iş birliği protokolü çerçevesinde ortaokul öğrencileri gerçekleştirilecek etkinliklerle elma ağaçlarının bakımı ve elma hasadını uygulamalı olarak öğrenme fırsatı bulacak.

KMÜ Rektörlük makamında düzenlenen imza törenine, Rektör Prof. Dr. Namık Ak, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dursun Odabaş, Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, Prof. Dr. Murat Ertekin'in yanı sıra Proje Uzmanları Doç. Dr. Mustafa Çevik, Dr. Öğretim Üyesi, Mehmet Ali Temiz, Dr. Öğretim Üyesi Elif Yavuzaslanoğlu ve Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Said Efe Dost katıldı.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü imzalanan 'Tohumdan Soframa Elmanın Serüveni' adlı TÜBİTAK projesiyle, 30 Ağustos - 5 Eylül 2021 tarihleri arası Karaman il merkezi ve merkeze bağlı köy ve beldelerdeki ortaokulların 5, 6, 7 ve 8´inci sınıfında öğrenim gören öğrenciler, elma ağaçlarının bakımı ve elma hasadını gerçekleştirecek.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan ve TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında gerçekleştirilecek olan 'Tohumdan Soframa Elmanın Serüveni' adlı proje ile Karaman il merkezi ve merkeze bağlı köy ve beldelerdeki ortaokulların 5, 6, 7 ve 8´inci sınıfında öğrenim gören öğrenciler tohumdan fidana elma yetiştirmeye başlayarak elmanın bakımı ve hasadına kadar geçen bütün süreçleri içeren geniş çaplı etkinlikler içerisinde yer alacaklar.

30 Ağustos - 5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi öngörülen proje ile geleneksel ve modern tarım üretim uygulama tekniklerinin yanı sıra doğaya ve üretime dikkat çekilerek, öğrencilerin sosyokültürel ve akademik gelişimlerinin desteklenmesi hedefleniyor. Proje ile ayrıca ortaokul öğrencileri deneysel uygulamalar, gözlem, arazi çalışmaları, grup çalışmaları, oyun, drama, gezi gibi yaparak-yaşayarak öğrenmenin temel alındığı zengin öğretim yöntemleriyle tasarlanan etkinlikler gerçekleştirecekler.

Projeye katılmak isteyen ve Karaman ilinde ikamet eden öğrenciler 26 Ağustos 2021 tarihine kadar http://4004tubitakelma.com internet adresinden başvurularını yapabilecekler.

Protokolle ilgili değerlendirmelerde bulunan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak şunları söyledi: "Elma fidanı yetiştiriciliğinde ülkemizde birinci, elma üretiminde ise ülkemizde ikinci sırada yer alan ve bir elma şehri olan Karaman'da öğrencilerin elma ile ilgili bütün süreçlere dahil olacakları bu projenin önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Protokolün her iki kuruma ve öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyor, projede emeği geçen akademisyenlerimizi tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

İmzalanan protokol sonrasında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, öğrencilerin doğa sevgisini kazanması noktasında imzalanan protokolün önemli katkılar sağlayacağını ifade etti. Mehmet Çalışkan, "Üniversitemiz ile imzaladığımız protokolle öğrencilerimiz elmanın tohumdan sofraya uzanan hikâyesine dahil olup, yetiştirilmesinden sofraya gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğini hem bilimsel olarak hem de etkinliklere katılarak uygulamalı olarak öğrenmiş olacaklar. Öğrencilerimizin hayatlarında güzel bir çalışma olarak kalacak bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen başta Rektörümüz Namık Ak'a, projede yer alan bütün hocalarımıza teşekkür ediyorum" diyerek protokolün hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@