banner464

Şırnak İle İstanbul Arasında Mektup Kardeşliği

Şırnak’ın Silopi ilçesinde öğretmenlik yapan Pınar Demiray İstanbul ile Şırnak arasında mektuplardan bir gönül köprüsü oluşturdu. ’Mektuplardan Bir Gönül Projesi’ ile öğrenciler birbirlerine mektup ve hediyeler gönderiyor.Birbirlerini...

Şırnak İle İstanbul Arasında Mektup Kardeşliği

Şırnak’ın Silopi ilçesinde öğretmenlik yapan Pınar Demiray İstanbul ile Şırnak arasında mektuplardan bir gönül köprüsü oluşturdu. ’Mektuplardan Bir Gönül Projesi’ ile öğrenciler birbirlerine mektup ve hediyeler gönderiyor.Birbirlerini...

18 Aralık 2014 Perşembe 11:12
107 Okunma
Şırnak İle İstanbul Arasında Mektup Kardeşliği
Şırnak’ın Silopi ilçesinde öğretmenlik yapan Pınar Demiray İstanbul ile Şırnak arasında mektuplardan bir gönül köprüsü oluşturdu. ’Mektuplardan Bir Gönül Projesi’ ile öğrenciler birbirlerine mektup ve hediyeler gönderiyor.

Birbirlerini hiç görmeyen İstanbul ve Şırnak’ta okuyan öğrenciler mektuplar sayesinde arkadaş oldu. Projenin sorumluğunu yapan, daha önce Şırnak’ın Silopi ilçesinde 4 yıl görev yaptıktan sonra İstanbul Bahçelievler Mustafa Kemal Ortaokulu’na tayin olan Pınar Demiray görev yaptığı yeri unutmadığını oranın öğrencilerini ve oranın kokusunu çok özlediğini söyledi. Mektuplardan bir gönül köprüsü oluşturmak için bu projeyi organize ettiklerini belirten Demiray, kültürler arası bir bağ oluşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

"GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİNDE MEKTUPLAR ÖNEMİNİ YİTİRDİ"

Günümüz teknolojisinde mektup yazma alışkanlığının yavaş yavaş yitirildiğini belirten Demiray, bunu tekrar güçlendirerek, çocukların mektup arkadaşı edinip duygu ve düşüncelerini en güzel şekilde ifade etmelerini sağlamaya çalıştıklarını dile getirdi. İstanbul’daki çocuklar ile Silopi’deki çocukların birbirlerine mektuplar yazarak hediyeler aldığını hatırlatan Demiray, "Hepsi çok mutlu ve heyecanla kardeşlerinden gelecek mektupları bekliyor. Çukurca’daki okuluma gidip hediyelerle birlikte mektupları ellerimle verip onlarla hasret gidermeyi çok isterdim, hepsini çok özledim. Birlikte çok güzel çalışmalar yaptık. Onlar benim için çok değerli öğrenciler. Tüm başarılarımı Cudi Dağı’nın eteğinde bulunan okulumdaki çocuklarımla kutladım. Onları özlüyorum inşallah en yakın zamanda ziyaretlerine geleceğim" dedi.

"EĞİTİMİN AMACI BİLGİLİ CANAVARLAR YETİŞTİRMEK DEĞİLDİR"

Eğitimin amacının bilgili canavarlar yetiştirmek olmadığını aktaran Demiray, "Eğitimle çocuklara insan olmanın yeterliliklerini kazandırılmalıdır. Her şey den önce insan olmanın önemi kavratılmalıdır. Topluma fayda sağlayan vatanını milletini seven çocuklar yetiştirmek eğitimin öncelikli amacıdır. Mektuplardan bir gönül köprüsü projesi günümüz açısından çok önemlidir. Bu projemizin genişletilip tüm çocuklarımıza imkanlar sunulup birlik ve beraberlik içinde dostluk bağının güçlendirilmesi ve toplumumuza ait çok önemli bir değer olan mektup yazma alışkanlığını tekrar kazandırmak için Bakanlıktan destek bekliyoruz. Ayrıca bir projem daha var, günümüz ihtiyaç ve gereksinimleri doğrultusunda hazırladığım, destek verilirse bu projeleri hayata geçirmek çocuklarımızı gençlerimizi 7’den 77’ye tüm insanlarımızı topluma her alanda kazandırmak ve fayda sağlamak istiyorum" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER PROJEDEN MEMNUN

Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencileri ise bu projeye dahil oldukları için çok mutlu olduklarını ve mektuplar sayesinde çok uzakta bile olsa yeni arkadaşlara sahip olduklarına sevindiklerini ifade etti. Öğrenciler daha sonra mektuplarını Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Çukurca Ortaokulu’na gönderdi.

İstanbul Bahçelievler Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencilerinin göndermiş olduğu mektuplar ve hediyeler Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Çukurca Ortaokulu’nda okuyan öğrencilerin eline ulaştı. Silopili öğrenciler çok uzaklardan gelen mektup ve hediyeler ile mutlu oldu.

Mektuplarını okuyan öğrenciler böyle bir projeye hazırlayan eski öğretmenleri Pınar Demiray’a çok teşekkür ettiklerini ve onu çok özlediklerini söyledi.

Mektuplarını okuyan öğrenciler daha sonra İstanbul’da bulunan ve hiç görmedikleri mektup arkadaşlarına mektuplar yazmaya başladı.

Öğrenciler daha sonra yazmış oldukları mektuplar ile beraber okul bahçesinde hatıra fotoğrafı çekti.

Yorumlar