banner464

“Temel Bilimler Bir Ülkenin Geleceği Demektir”

Kmü Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karataş:“Temel Bilimler Bir Ülkenin Geleceği Demektir”

“Temel Bilimler Bir Ülkenin Geleceği Demektir”

Kmü Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karataş:“Temel Bilimler Bir Ülkenin Geleceği Demektir”

28 Ağustos 2012 Salı 16:42
1640 Okunma
“Temel Bilimler Bir Ülkenin Geleceği Demektir”
 Üniversitelerde fen fakültelerindeki biyoloji bölümlerinin durumuyla ilgili olarak, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kamil Özdağ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karataş bir açıklama yaptı.
Fen-edebiyat fakültelerinin üniversitelerdeki en güçlü akademik kadroya sahip olduğuna dikkat çeken Karataş, “Temel bilimler, bir ülkenin geleceği demektir. ABD National Science Foundation tarafından biyoloji yaşam bilimleri ve yan dalları, 21. yüzyılın mesleği olarak belirlenmiştir. Eğer küresel anlamda ülkemizin gelişmesini istiyorsak, bu sahada etkin bilim adamlarını yetiştirmek zorundayız.” dedi. 

Daha önceki konuşmalarında da biyoloji bölümünün kapanmaması için önerilerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Karataş, Türkiye’de biyoloji bölümlerinin geleceğinin garanti altına alınması için kamu ve özel sektörde istihdam alanlarının genişletilmesi yönünde çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. 

“Fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerin en ilgi çeken ve diğerlerine temel oluşturanı da biyolojidir.” diyen Prof. Dr. Karataş,  bilim dünyasının lokomotifini oluşturan biyoloji gibi temel bilimlere gereksinimin gittikçe arttığına dikkat çekti. 

Çevre sorunları, biyolojik ıslah yöntemleri, biyoteknolojik çalışmalar ve tıp alanındaki gelişmeleri hatırlatan Karataş, “Moleküler biyoloji ve biyoteknolojik alanlar, öğretimi zor olan bilim dallarıdır. Bu bilim dallarında öğretim yapacakların yetenekli olması istenir; bu nedenle de çoğu ülkede bu bilim alanını seçenlere fazladan destek sağlanır. Bu konularda çalışacak insanların nitelikli gençlerden seçilmesi ve yapılacak yatırımların desteklenmesi gerekirken ülkemizde biyoloji bölümlerinin kontenjanlarının boş kalması üzücüdür.” dedi.

Uygulamalı temel bilimlerde nitelikli eğitim yapılamamasının, bilimsel gelişmeleri olumsuz etkileyeceğine de değinen Karataş, "Biyoloji gibi temel bilimlere öğrenci gelmemesi, gelecek yıllarda bu ülkede uygulamalı bilimin desteklenmeyeceği anlamı taşıyor. Bu bölümlerin mutlaka tercih edilebilir durumda olması gerekir." ifadelerini kullandı. 

“Keşke toplumun tümüne temel bilimler öğretimi yapılabilse… Çünkü temel bilimlerin mantığını kavramış insanlar, sosyal olayları kavramada ve değerlendirmede de başarılı olur.” diyen Prof. Dr. Mehmet Karataş, biyoloji gibi temel bilimlerde en yetenekli öğrencilerin okuması gerektiğini hatırlatarak, bu bölümleri meslek olarak amaç edinmemişlerin buralara yerleşmesinden endişe duyduğunu belirtti. 

Son Güncelleme: 28.08.2012 23:07
Yorumlar