banner877

banner919

banner928

banner927

banner938

banner722

Uzman Psikolog Velileri Bilgilendirdi

“Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı” konulu seminere konuşmacı olarak katılan olan Uzman Psikolog Elif Castrillon Madrigal (Harani) velileri bilgilendirdi.

EĞİTİM 30.12.2021, 17:04 31.12.2021, 10:39
1010
Uzman Psikolog Velileri Bilgilendirdi
banner762

Londra’da yaşayan Elif Castrillon Madrigal (Harani), Cumhuriyet Nihat Arslan İlkokulu öğrenci velilerine, “Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı” konusu hakkında bilgiler verdi.

Teknoloji bağımlılığının sadece çocuklarda değil hepimizde olduğunu ifade eden Elif Castrillon Madrigal (Harani) yaptığı konuşmasında; “Küçüklerimiz bizleri örnek alıyorlar. Maalesef araştırmalar gösteriyorken teknoloji bağımlısı çocuklar bir madde bağımlısı kadar tepki gösterebiliyor, öfke nöbetleri ve davranışsal bozukluklar yasayabiliyorlar. Bunun önüne geçebilmemiz için çocuklarımızın teknoloji ile olan ilişkilerini anlayabilmeliyiz. En iyi çözüm bağımlılığın nedeni anlaşıldığında bulunabilir. Teknoloji ve interneti bilinçli kullanamayan kontrol eksikliği yasayan çocuklarımız 3 çeşit belirti gösterirler. Bunlar Psikolojik Sorunlar, Sosyal Alanda yaşanan sorunlar ve fiziksel sorunlar seklinde incelenebilir. Fiziksel sorunların en başında görme bozuklukları, elde uyuşukluk, halsizlik, radyasyona maruz kalma, kas ve eklem problemleri geliyor. Psikolojik rahatsızlık olarak saldırganlık, korku-kaygı, takıntılar, dikkat eksikliği en çok gözlemlediğimiz problemler arasındadır. Sosyal sorunlar ise daha çok ilişkiler ve akademik başarılar ile alakalıdır. Çocuğunuz sadece 1 belirtiye bile sahipse hemen uzman görüşü almalısınız. Fakat ebeveynler olarak bizler de yaptığımız yanlışların farkında olmalıyız. Bağımlılık hepimizde var. Çocuklarımızla daha güçlü iletişim kuralım. Teknolojik aletler ile çocukları oyalamayalım. Teknolojik ürünleri ödül-ceza sistemi dışında tutalım. Yoksa çocuğun hayatında daha önemli bir yer tutmasına neden olur. Günlük verilen sürelerin dışına çocuklar asla çıkmamalı. Pandemiye bağlı ekran süresinin yükselmesine bağlı en çok fiziksel sorunlar ile karşılaşmaktayız. Çocuğunuz zaten ekran başında çok fazla zaman geçirdiyse bir de oyun için ekstra süreler tanımayın. Sınırsız ve tutarsız davranışlar sergilemeyin yoksa çocuklarınız sizi dikkate almaz. 0-3 yas ekranlardan uzak tutulacak. 3-6 yas günde 20dk, 6-9 yas 40dk ve 12 yas üzeri çocuklar ise en fazla 2 saat teknolojik aletlerle iç içe olmalıdır. Çocuklarımıza teknolojik aletler dışında da alternatifler olduğunu gösterelim. Çocuklarımızı sanat, bilim ve spor dallarına yönlendirelim. Çocuğunuzun oynadığı oyunlardan ve içeriklerinden mutlaka haberiniz olsun. Bir anda çocuğunuz elinden alıp kısıtlamak yerine onunla iletişime geçin onun dünyasını öğrenin. Çocuklarımızı sabah erken saatlerde, hemen ödev öncesi ve aksam uyumadan önce teknolojik aletlerden uzak tutalım. Zihnin en açık olduğu saatlerde onların beynini bloke etmemek önemlidir” dedi.

Seminerde velilerin sorularını da yanıtlayan uzman psikolog veliler ile tek tek ilgilendi.

Uzman psikolog program sonunda seminerin düzenlenmesinde emeği geçen okul yönetimine ve katılımcılara teşekkür etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@