banner860

banner590

Son Dakika
banner722

YÖK DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİNİN III. FAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında gerçekleştirilen III. Faz Çalışmaları toplantısına katıldı.

EĞİTİM 18.12.2020, 14:30
197
YÖK DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİNİN III. FAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
banner762

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç başkanlığındaki çevrimiçi toplantıya 30 üniversiteden rektörler ve akademisyenler katıldı. Yükseköğretimde dijital dönüşümle ilgili yapılan son çalışmaların değerlendirildiği toplantıya Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül'ün yanı sıra KMÜ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serkan Ada, Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Selami Balcı ve Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Eldem de katıldı.

"YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜME HIZ VERECEĞİZ"

Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç yükseköğretimde dijital dönüşümün önemine dikkat çekerek "Yükseköğretimde 'eğitim, araştırma ve inovasyon' üçlüsü; küreselleşme, teknolojik gelişmelerdeki hız ve demografik değişikliklerin etkisi ile şekillenmektedir. Dünyada ve ülkemizde hızla artan şehirleşme oranı, yükseköğretime yoğun kitlesel talepleri oluşturmakta, ayrıca 2050'de dijital şehirler konsepti beklenilmektedir. Bütün bu sonuçlar yükseköğretimde akıllı uzmanlaşmaya, ihtisaslaşmaya ve dijital dönüşüme hız vermemiz gerektiğini ortaya koyuyor." dedi.

Prof. Dr. Saraç, YÖK olarak 2018 yılının aralık ayında yani pandemi öncesinde Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesini başlattıklarına dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti: "Bugün burada YÖKSİS veri tabanlı olarak kurulan Dijital Dönüşüm Programının üçüncü fazının başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Projenin ilk etabında 20 üniversitemizden 60 binin üzerindeki öğrencimize ve 10 binin üzerinde öğretim elemanımıza dijital beceri eğitimi verildi. Projenin temel amacı öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin dijital yeterliliklerinin arttırılmasıydı. Bu aslında bir farklılık projesiydi ve biz üniversitelerimizdeki mevcut potansiyeli harekete geçirmeyi hedeflemiştik ve bunda da büyük ölçüde başarılı olduk. Nitekim geçtiğimiz mart ayında başlayan ve halen devam eden pandemi sürecinde bu proje kapsamında verilen eğitimlerin önemli ölçüde faydasını bu 10 bin öğretim elemanının bulunduğu üniversitelerimiz ve 60 binin üzerinde öğrencimiz görmüş oldular. Dijital Dönüşüm Projemizin diğer etabında ise ilk etapta verdiğimiz temel dijital beceri eğitiminin biraz daha üstüne çıkarak yine özellikle Anadolu'dan seçtiğimiz üniversitelerimize YÖK, CISCO Network Akademi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) de katkılarıyla dijital eğitim verilmeye başlandı. İlk iki fazda CISCO ve ODTÜ tarafından seçilen üniversitelerimizden katılımcı akademisyenlerimize Siber Güvenlik Eğitimi verildi."

"YÜKSEKÖĞRETİMİN DEVAMLILIĞI DİJİTAL İMKÂNLARLA SAĞLANDI"

Prof. Dr. Saraç, Dijital Dönüşüm Projesinin detaylarını paylaşarak şunları dile getirdi: "Dijital Dönüşüm Projemiz kapsamında bizim YÖK olarak yaptığımız yenilikçi girişimler arasında sanal laboratuvar uygulamaları da vardı ve bunu hayata geçirdik. Genel kimya ve fizik laboratuvarları 15 bin öğrencimizin hizmetine sunuldu ve inşallah önümüzdeki yıl bu uygulamayı tüm üniversitelerimizde yaygınlaştıracağız. Yine aynı şekilde YÖK Sanal Fuarı düzenledik. Biz bunu ulusal ölçekte düzenlediğimizde yükseköğretimde sanal fuar düzenleyen Türkiye'den başka bir ülke yoktu. Yine UNESCO'nun tespitlerine göre yakın zamanda yabancı uyruklu öğrenci sayısında Türkiye'yi ilk 10'a çıkardık. Yabancı uyruklu öğrenci sayımız 48 bindi; şu an bu sayı 200 bini geçti. Biz bunda bütün imkânların ve bunun içerisinde dijital imkânların da kullanılmasının önemli rolü olduğunu düşünüyoruz. Tabi ki dijital imkanlarla online eğitim hiçbir zaman örgün eğitimin ara kaynakçısı olamaz fakat dijital imkânlar olmasaydı dünyada üniversitelerinin hepsi kapanacaktı. Yükseköğretimin devamlılığı dijital imkânlarla oldu. Dolayısıyla bu imkânlardan en iyi ve nihai noktasına ulaşmış şekilde istifade etmemiz icabet ediyor."

Bundan sonra yapılacak çalışmalara ilişkin sürecin ele alındığı toplantıda YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın açılış konuşmasının ardından CISCO Türkiye yetkilileri ve proje kapsamındaki üniversitelerin rektörleri söz alarak projeye ilişkin görüşlerini dile getirdiler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
16°
açık
Namaz Vakti 19 Mayıs 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:29
Öğle 12:49
İkindi 16:38
Akşam 19:59
Yatsı 21:30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@