EĞİTİMDE DERS MANTIĞI DEĞİŞMELİ

53 yaşına gelmiş üniversite tahsilli birisi olarak sizlerle şu gerçeği paylaşmak istedim..

Lise eğitiminde ileri düzeyde aldığım matematik fizik kimya biyoloji dersleri, üniversite seçiminde Tıp tercihimi kazanmam dışında hayatımın hiçbir döneminde hemen hemen hiç işime yaramamıştır.

Üniversite tecrübem ilkin Makina Mühendisliğinde başladı. Mükemmel derecede matematik ve fizik dersi verildi.

Bir dahiliye uzmanı olarak fark ettiğim gerçek şu ki ; adına milli eğitim denilen bu mevcut eğitim sistemimizin ; erdemli, sağlıklı, güçlü, okuyan , düşünen, devletini milletini seven vatanperver, sorumluluk bilincini almış nitelikli bireylerin yetişmesini sağlayacak hale getirilmesi için yeniden yapılandırılması ihtiyacı  gün gibi aşikâr bir gerçektir.

Ülkemizde milyonlarca insan, Hipertansif, Kalp hastası, Diyabetik, Obez, Bel fıtığı, Diz, kas ve kemik erimesi hastası, sigara ve madde bağımlılığısı. Bu hastalıklar ilköğrenim ve lise döneminde kazandırılacak nitelikli bir eğitimle tamamen önlenebilirken biz matematik fizik biyoloji görmekten maalesef bunlara hiç vakit bulamayız.

İsrailin Yahudi çocuklara verdiği eğitimi incelesek mesele daha net anlaşılır. Çocuklarımızın belleğini gereğinden çok fazla gösterilen  derslerle doldurunca esas öğrenmeleri gereken bilgilere gayet tabii ki yer kalmıyor. Yani eğitime bakış açımızda bir arıza görüyorum.

Maalesef lise eğitiminde  akademik düzeyde verilen  biyoloji dersinde anlatılan ama  gerçek  hayatın hiçbir döneminde hiçbir şekilde  lazım olmayacak bilgiler  yerine Sağlıklı Yaşam dersine daha öncelik verilseydi, insanlar bu kadar sık  hastane ziyaretine de ihtiyaç duymazdı.

Ülkemizin 1 yıllık sağlık harcaması 2015 yılında 94 milyar tl olarak açıklanmıştı. Acaba bizi bu kadar gaflet içinde tutan bu eğitim anlayışı ne zaman değişir diye  yürek sızısıyla  sabırla bekliyorum.

Milli Eğitim Bakanı olsam herhalde ilk işim ;  Matamatik Fizik Kimya Biyoloji vb. derslerinin detayını üniversiteye bırakıp ve yerine  güncel hayatımızda daha  çok gerekli olan yeni dersler koyardım.

Örnek;

Genç nesillerin zihinsel düşünme yetenegini artırarak doğru olanı  araştırıcı

Krtik Analitik Düşünme ve Mantık dersi 2 saat Toplumun temel yapıtaşı olan

Aileyi kuvvetlendirecek  Evlilik Okulu ve İletişim dersi 2 saat

Hayat boyu sürecek bir Spor Kültürünün yerleşmesi için Spor  Fizyolojisi  dersi 2 saat

Günümüzdeki Gıda Katkı maddelerine karşı bilinç veren Doğal ve Sağlıklı Beslenme dersi 2 saat

Ahlaki değerleri ve fazileti öne çıkaran Edebiyat dersi 4 saat.

Sigara Alkol Bonzai vs madde kullanımından  korunma için  Bağımlılık dersi 1 saat

Matematik 2 saat

Fizik 2 saat

Kimya 1 saat

Biyoloji 1 saat

Coğrafya 1 saat

Milli bakış açısı kazandıran Tarih ve Siyaset Dersi 3 saat.

İslamın Ruhu 2 saat

Sivil savunma 1 saat gibi...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner535

banner592

banner590

banner591