banner464

66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı

-Hyundai, i20 Active'in dünya prömiyerini 66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'nda gerçekleştirdi -Toyota ise Prius'un 4'üncü nesli ve yeni crossover C-HR konsepti ile Avrupa'da satışına başlanacak olan hidrojen yakıt hücreli Mirai modelini sergiledi

66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı

-Hyundai, i20 Active'in dünya prömiyerini 66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'nda gerçekleştirdi -Toyota ise Prius'un 4'üncü nesli ve yeni crossover C-HR konsepti ile Avrupa'da satışına başlanacak olan hidrojen yakıt hücreli Mirai modelini sergiledi

15 Eylül 2015 Salı 16:25
28 Okunma
66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı

İSTANBUL (AA) - Hyundaii20 Active'i bugün kapılarını basına açan 66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkardı.

Hyundai açıklamasına göre, İzmit Fabrikası'nda üretilen i20 ailesinin en yeni üyesi olan i20 Active'in dünya prömiyeri 66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'nda yapıldı.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, şehir içinde macera ruhunu yaşatacak olan yeni B-segmenti crossover modeli olan i20 Active, hatchback ve coupe gövdeye sahip kardeşlerine göre maceraperest ve etkileyici outdoor tasarımıyla farklılık yaratıyor.

Yeni i20 Active ile birlikte tüm ailede ilk kez kullanılmaya başlanacak olan turbo beslemeli 1.0 litre hacimli benzinli motor da Frankfurt'ta dünyaya tanıtıldı. 120 HP maksimum güce sahip olan bu 3 silindirli motor, 6 ileri manuel şanzıman ile hem yüksek performans sunuyor hem de 100 kilometredeki 5,0 litre ortalama tüketimiyle ekonomiyi arayanlara cevap veriyor.

Kasım ayında İzmit Fabrikası'nda üretilmeye başlanacak olan i20 Active, Türkiye pazarı gibi 40'tan farklı ülkeye de Türkiye'den gönderilecek ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam edecek.

Hyundai'nin Frankfurt Otomobil Fuarı'ndaki standında i20 Active'in yanı sıra yüksek performanslı modellerin bir arada sergilendiği N markasının da tanıtımı yapıldı. N serisi araçların gözdesi ise, Türkiye'de üretilen yeni i20'nin Dünya Ralli Şampiyonası'nda gelecek sezon yarışacak yeni otomobili olan i20 WRC idi.

Hyundai'nin yüksek performanslı N markası araçları da i20 WRC ile birlikte aynı tasarımla sergilendi. GranTurismo yarış oyunu için özel olarak tasarlanan Vision GT ve RM15 isimli 300 HP motorlu spor otomobil fuarda dikkati çekti.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, Hyundai standında geçtiğimiz hafta satışa sunulan yepyeni SUV modeli Tucson'un ardından markanın bir diğer güçlü SUV modeli olan Santa Fe'nin de hafif makyaj geçiren yeni versiyonu ilk kez tanıtıldı.

Standda geçtiğimiz ay Amerika'da tanıtımı yapılan Vision G isimli konsept otomobil de ilk kez Avrupalı otomobilseverlerin karşısına çıktı. Hyundai'nin gelecekteki tasarım anlayışını yansıtan ve daha sonra tanıtılması planlanan lüks segmentteki coupe modeli hakkında ipuçları veren Vision G isimli konsept büyük bir ilgi gördü. 

 

-Toyota hibrit teknolojisindeki yenilikleri duyurdu

 

Toyota da yaptığı açıklama ile fuarda hibrit teknolojisindeki yenilikleri ve bu teknolojide gelinen son noktayı gözler önüne serdiğini duyurdu. Fuarda dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili Toyota Prius'un 4'üncü nesli ile yeni crossover C-HR konseptinin dünya prömiyeri gerçekleştirildi.

  Toyota, fuarda Avrupa prömiyeri yapılan yeni RAV4 Hybrid ile SUV pazarındaki rekabete yeni bir soluk getirmeye hazırlanırken, Avrupa'da satışına başlanacak olan hidrojen yakıt hücreli Mirai modelini de beğenilere sundu.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, 1,5 litrelik benzinli motor ve 33 kW gücünde elektrik motoru ile yollara çıkan ilk nesil Prius 5.1 lt/100 km tüketim ve 120 gr/km CO2 salınım değerine sahipken, ikinci nesilde 1,8 litrelik motoruyla tüketim 4.3 lt/100 km ve CO2 salınım değeri ise 104 gr/km'ye kadar gerilemişti.

2009'da ise 3'üncü nesli pazara sunulan Prius modelinin yakıt tüketimi yüzde 23 ve CO2 salınım değeri de yüzde 25 oranında iyileşme kaydetti. Şimdi de bu gelişim, yeni nesil Toyota Prius ile ivmelenerek devam ediyor. En gelişmiş hibrit teknolojisi ile yeniden yaratılan yeni Toyota Prius, benzersiz yakıt verimliliği, çevreci performansı, keskin hatlarıyla dinamik ve heyecan uyandıran bir görünüm sergiliyor.

Toyota, yeni nesil hibrit sistemle bir yandan sürüş keyfini artırırken diğer yandan ise yakıt tüketimini düşürdü. Daha kompakt boyutlara sahip olan yeni hibrit sistem aynı zamanda daha hafif bir yapıya da sahip.

Batarya teknolojisi, elektrik ve benzinli motor konusunda da teknolojik gelişmelerin tamamından yararlanıldı. Daha yüksek enerji yoğunluğundaki bataryalar bu sayede aynı ağırlık ve boyutta daha fazla randıman sunabiliyor.

Bataryalar gibi elektrik motorlar da daha küçük boyutuna rağmen daha iyi performans sergiliyor. Sadece hibrit sisteme odaklanmakla kalmayan Toyota mühendisleri benzinli motorun verimliliğini de geliştirdi. Prius'un bir önceki neslinde yüzde 38,5 ile oldukça verimli olan benzinli motorunun değeri, yeni Prius ile birlikte dünyanın en iyi benzinli motor değeri olan yüzde 40'a ulaştı. 

Bunun yanı sıra Toyota, 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda C-HR Konsept 2'nin dünya prömiyerini de gerçekleştirdi. Hibrit teknolojisiyle donatılan C-HR'ın seri üretim modelinin 2016 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenmesi planlanıyor. 

Toyota'nın küçük sınıftaki başarılı temsilcisi Yaris, Frankfurt Otomobil Fuarı'nda, yeni donanım seviyesi, yeni renkler ve yeni çift-renk versiyonuyla yer alırken, açıklamaya göre, ilk olarak 1994 yılında satışa sunulan C-SUV segmentinin yaratıcısı RAV4, Frankfurt Motor Show'da tanıtılan Toyota'nın ilk hibrit SUV'u ile Avrupa'daki C-SUV rekabetini farklı bir boyuta taşıyacak.

Şirket ayrıca fuarda, Avrupa satışına Almanya, Danimarka ve İngiltere'de önümüzdeki günlerde başlayacağı hidrojen yakıt hücreli Mirai modelini de beğenilere sundu.

 

-Lexus'un SUV modeli yeni RX fuarda görücüye çıktı

 

Bu yılın son aylarında Türkiye pazarına girecek olan Lexus'un SUV modeli Yeni RX'in Avrupa prömiyeri 66. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'nda gerçekleştirildi. 2016 yılında Türkiye'de satışına başlanacak olan yeni RX, sürüş özellikleri ve fonksiyonelliğiyle öne çıkıyor.

Fuarda, yeni RX ile birlikte, yeni tasarımıyla GS modelleri ve ürün gamına katılan 2,0 litre turbo motora sahip GS 200t'de sergilendi. 

Yorumlar